Dopad nového občanského zákoníku na SVJ

Vložil Pavlína (bez ověření), 26. Červen 2014 - 13:41 ::

Před chvílí jsem vyndala ze schránky časopis, praktický rádce pro SVJ 2/2014, kde na str. 20 – právní rady – kde radí Erika Schwarzová z Advokátní kanceláře Nemeth, Schwarz a partneři. Po přečtení otázek a odpovědí, mám už ze všeho i to co se dočítám zde na tomto webu v hlavě totální zmatek. Naše SVJ vzniklo v roce 2009. Myslela jsem si, že podle NOZ uděláme jen pár změn , jak čtu – cituji : Poměrně vrzy převážil názor, zastávaný i státními autoritami, že od 1.1.2014 se veškerá SVJ musí bez dalšího řídit NOZ. Další odstavec – ke stanovám – změna názvu – tady nic měnit nemusíme sídlo SVJ máme v domě. Ve stanovách máme doročení pozvánky na shromáždění vlatníků jednotek 15 dnů – nově 30 – tedy pokud chceme svolat shromáždění na 25.7. – takže jsme 30ti denní termín prošvihli, per rollam máme, státutár – právnická osoba – máme ve stanovách. Takže sice máme na změny stanov dost času,ale řídit se musíme NOZ např. právě i ve lhůtě doručení pozvánky na shromáždění 30 dní předem. Doporučují , abychom rychle změnili stanovy, že je to tak lepší, už ani nevím kde jsem se zase dočetla, ať nepospícháme, že budou nějaké další úpravy, tak teď – LAKE PROSÍM PORAĎTE – NEJLÉPE – JAK POSTUPUJETE VE SPOLEČENSTVÍ, KTERÉHO JSTE ČLENEM/ČLENKO­U. DÍKY

  • Nový Občanský zákoník
  • SVJ(2000) x SVJ(2012)

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zdenek 22, 26. Červen 2014 - 14:27

Paní Pavlíno,

především se musíte rozhodnout, zda se přikloníte ke „státním autoritám“ nebo např. k advokátům Rödl & Partner v.o.s. http://www.portalsvj.cz/…artner-v-o-s v názoru, zda i vaše SVJ vzniklé před 1. 1. 2014 se bude řídit NOZ nebo k názoru p. lake, kterého se dovoláváte.

Jinak pokud máte ve stanovách, že lhůta pro doručení pozvánky je 15 dnů, tak pro vás každopádně platí tato 15denní lhůta. To plyne z § 249/1 NOZ:

„Zasedání členské schůze se svolá vhodným způsobem ve lhůtě určené stanovami, jinak nejméně třicet dnů před jeho konáním.“

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".