Dodatek Prohlášení vlastníka

Vložil hana (bez ověření), 9. Červenec 2011 - 8:23 ::

Dobrý den, máme v prohlášení vlastníka vodoměry uvedené jako součást bytu, což není moudré. Prošla jsem předchozí diskuze na toto téma a narazila jsem na tento přípěvek:

*Výměna vodoměrů 6 Vložil lake, 13. Září 2009 – 13:38 … jak postupovat v případě, že vlastník odmítá jeho výměnu?

1. Vodoměry financujte ze společných peněz, montujte je před uzavírací ventil, nebo změňte prohlášení vlastníka dodatkem tak, aby byly společné.

(…)

lake*

Prosím o upřesnění, jakou formu musí mít dodatek PV, jaké je nutné kvorum (75% přítomných ?), zda stačí jen usnesení shromáždění nebo musí být vypracováno nové PV, zda se musí vložit na katastr, a hlavně co může být takovým dodatkem měněno (zda jen např. zařazení určité věci do SČD a naopak, nebo i třeba změna ze sušárny na sklepy (tam by ale měla být rekolaudace a 100% souhlas, že)) atd.

Předem díky za radu, Hana

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 9. Červenec 2011 - 10:12

    PV je možno změnit dodatkem. Změna PV musí mít písemnou formu. Kvorum uvedené v ustanovení § 11 odst. 4 (tříčtvrtinová většina všech hlasů) lze použít pouze pokud nejde o záležitosti, dotýkající se samé podstaty vlastnictví.

    Pro změnu vlastnických vztahů ke společné části domu nebo ke společnému technickému zařízení domu postačí sice tříčtvrtinová většina podle § 11 odst. 4, musí však v ní být zahrnut souhlas všech nynějších i budoucích spoluvlastníků věci. A samozřejmě souhlas Stavebního úřadu, je-li zapotřebí.

    S vkladem změny do sbírky listin katastrálního úřadu je zásadní potíž: Naši moudří a předvídaví zákonodárci rozhodli, že do katastru se dodatečně vkládá jen změna spoluvlastnických podílů, nebo změna označení jednotek. V praxi tedy katastrální úřad odmítne přijmout dodatek, který nemění některou z těchto charakteristik do­mu.

    V tom případě dodatek PV bude mít formu smlouvy v tolika vyhotoveních, kolik je vlastníků jednotek v domě. Každý obdrží svůj stejnopis. Jednu kopii můžete svěřit do )úschovy výboru SVJ. Že tento způsob „tajného“ doplňování PV má za následek nesoulad verze uložené v katastru se skutečností – to naše zákonodárce nijak netrápí.

    lake

    Vložil anonymhana (bez ověření), 9. Červenec 2011 - 10:27

    Pane lake,

    takže shromáždění 3/4 vetšinou přítomných prohlasuje, že vodoměry budou zařazeny do společných částí domu, ale toto nestačí a je nutné obejít/obeslat všechny vlastníky? A nebude-li jeden souhlasit nebo nebude mít zájem (vlastníci v zahraničí nebo bydlící mimo nereagují absolutně na nic), tak odhlasované usnesení nemá žádnou váhu? Snad přece o tom je hlasování, že většina přehlasuje menšinu…byť se to týká i vlastnictví.

    A píšete, že dodatek bude mít formu smlouvy – smlouva o čem a dle jakého zákona a paragrafu uzavíraná?

    Děkuji, Hana

    Vložil lake, 9. Červenec 2011 - 12:17

    Pokud se týká vlastnictví, vlastník věci samozřejmě přehlasován být nemůže. Shromáždění vůbec není oprávněno rozhodovat o tom, co je či není v majetku vlastníka jednotky. Ústavu nelze obejít a je to tak dobře. Jistě by se Vám nelíbilo, kdybyste byla na shromáždění „demokraticky“ přehlasována s tím, že Vaše ložnice bude přičleněna k bytu souseda.

    Nyní dáváte konkrétní otázku – o vodoměrech. Ty mohou být společným technickým zařízením domu (po změně Prohlášení), nebo ve vlastnictví SVJ – právnické osoby (změna Prohlášení netřeba), nebo ve vlastnictví někoho jiného (v pronájmu od rozúčtovatele). Žádný problém zde tedy nevidím.

    (P.S. V prvním příspěvku jsem nesprávně uvedl kvórum, ale Vy jste to pak napsala už správně: § 11 odst. 4 = 3/4 přítomných hlasů)

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".