dluh na zálohách po smrti vlastníka bytu

Vložil Štěpánka (bez ověření), 30. Březen 2014 - 20:54 ::

Dobrý den, po úmrtí vlastníka bytu není žádný dědic. Pravděpodobně přejde byt do dražby a než se vše vyřídí naroste dluh na neuhrazených zálohách do FO a případný nedoplatek na zálohách za rok 2013. Bude vydražitel upozorněn, že součástí dražby je dluh? Notář sepíše dluhy pouze ke dni úmrtí, ale po dobu dědického řízení už nikdo dluh neeviduje. Jak má v tomto případě výbor Společenství vlastníků postupovat ? Děkuji za odpověď. Štěpánka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil bblondyna, 31. Březen 2014 - 6:59

    Mě vždycky udivuje, s jakou jistotou je někdo z svj přesvědčen, že není žádný dědic. To má skutečně svj takový přehled o tom, že dotyčný nemá třeba sourozence nebo je měl? Neteře, strýce, tetu? Atd. Jak tohle můžete vědět? Je to záležitost notáře, aby tohle zjistil.

    Vložil bblondyna, 31. Březen 2014 - 6:42

    Skutečně není žádný dědic?

    http://cs.wikipedia.org/…_z%C3%A1kona

    Vložil adviser, 31. Březen 2014 - 5:19

    Navíc je tu i otázka etická. Dluh do úmrtí vlastníka (je-li nějaký) je víceméně jasný. Trochu by se dalo ale polemizovat jaká škoda (dluh) vzniká SVJ, když nikdo nesvíti ve společný prostorách, neplní popelnice, nejezdí výtahem a byt není až do dalšího prodeje užíván. Znovu však podotýkám, že jde o otazník spíše etický než právní.

    Vložil lake, 30. Březen 2014 - 21:27

    O tom se zde už psalo: http://www.portalsvj.cz/…e/noz-1186–2#…. Nemá-li zemřelý dědice, propadne jeho veškerý majetek (včetně bytu a včetně jeho dluhů) státu. Stát se o svůj majetek stará prostřednictvím ÚZSVM (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových).

    Dluhy tedy budete vymáhat na nabyvateli bytu – státu, který vstupuje do všech práv a povinností předchozího (zemřelého) vlastníka. Zda stát později prodá byt v dražbě či jinak vás nemusí zajímat.

    Mimochodem, lze pokračovat v soudním sporu i v případě, že dlužník po zahájení zemře. Jestliže účastník ztratí po zahájení řízení způsobilost být účastníkem řízení (např.protože zemřel), posoudí soud podle povahy věci, zda v řízení může pokračovat. Není-li možné v řízení pokračovat ihned, soud řízení přeruší (zpravidla do ukončení dědického řízení). O tom, s kým bude v řízení pokračováno, soud rozhodne usnesením (§ 107 odst. 1 OSŘ). Ztratí-li způsobilost být účastníkem řízení fyzická osoba a umožňuje-li povaha věci pokračovat v řízení, jsou procesním nástupcem, nestanoví-li zákon jinak, její dědici, popřípadě ti z nich, kteří podle výsledku dědického řízení převzali právo nebo povinnost, o něž v řízení jde (§ 107 odst. 2 OSŘ).

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".