Distribuční sazby elektřiny pro společenství - vyhláška č. 541/2005 Sb.

Vložil slavekr, 19. Březen 2012 - 13:04 ::

Chtěl bych se s vámi podělit o zkušenost s přidělováním distribučních sazeb od ČEZu. Po nedávno provedeném zateplení domu se naše společenství rozhodlo častečně nahradit dosud používané plynové kotle tepelným čerpadlem (původně 3 kotle 42 kW/kus – nyní 1 kotel 42 kW a TČ – výkon 36kW). Nebudu zde popisovat martyrium, které jsme absolvovali ohledně vlastní přípojky, zaměřím se pouze na stanovení distribuční sazby. Při podávání přihlášky elektroměru jsme přinesli příslušnému pracovníkovi všechny tiskopisy , které byly na Zákaznickém centru v ČEZu Plzeň, Guldenerova ul. k disposici, aby nám poradil správný. Byl nám vybrán tispopis pro „podnikatele“. Když jsme se nad tím podivovali a oponovali, že je TČ určeno k vytápění domácností členů společenství – bylo nám řečeno, že je to tak v pořádku. Následně nám byla také přidělena sazba C 56d. Koncem ledna t.r. jsme se ale dozvěděli, že jedno společenství z Karlovarského kraje dostalo bez problémů sazbu D 56d – tj. sazbu určenou pro domácnosti. Zaslal jsem tedy dotaz na Energetický regulační úřad ČR. Ten mi sdělil, že existuje Vyhláška č. 541/2005 Sb. a v ní příloha 4a, která řeší kategorizaci zákazníků. A teď budu přímo citovat bod „d“ této přílohy: „odběratel kategorie D – fyzická osoba, jejíž odběrné místo je připojeno k distribuční soustavě s napětím mezi fázemi do 1kV včetně a která odebírá elektřinu k uspokojování její osobní potřeby související s bydlením nebo osobních potřeb členů domácnosti, za odběratele kategorie D se považuje i fyzická nebo právnická osoba v rozsahu odběru elektřiny pouze pro potřeby správy a provozu společných částí domu sloužících pouze pro společné užívání vlastníkům nebo uživatelům bytů“. Z toho tedy vyplývá, že elektrická energie spotřebovaná všemi elektrickými spotřebiči, které jsou v "Prohlášení vlastníka“ zahrnuty do společných částí domu (osvětlení chodeb, STA, ale i výtahy a u nás např. i TČ) by měla být fakturována pro společenství v příslušné sazbě „D“. Je zřejmé, že o existenci této vyhlášky netuší mnohá společenství vlastníků, ale jak je vidět z výše uvedeného i příslušní pracovníci ČEZu. Vzhledem k tomu, že rozdíl v cenách mezi sazbou „C“ a „D“ je samozřejmě v neprospěch společenství – lze si to zkontrolovat např. na http://kalkulator.eru.cz/, doporučuji všem prohlédnout svoje smlouvy o dodávkách elektřiny (za předpokladu, že je „společná elektřina“ měřena zvláštním elektroměrem a zvlášť fakturována) a pokud máte nějakou variantu sazby „C“ požádat na základě uvedené vyhlášky o změnu na „D“. Naše společenství již tak dělá a budeme požadovat vrácení přeplatku za „společnou elektřinu“ za tři roky zpět. O výsledku vás budu rád informovat. Moje soukromé mínění – ČEZ ví moc dobře co dělá, jen zkouší co si necháme líbit.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil tpd, 19. Březen 2012 - 21:33

    Tak to je hodně zajímavá informace…mohl by jste ještě prosím napsat jakým způsobem jste požádal o ty přeplatky…je třeba nějaký „formulář“… děkuji za info…

    Vložil slavekr, 19. Březen 2012 - 22:56

    Zítra nesu na ČEZ dopis, který obsahuje stanovisko ERU, včetně odkazu na příslušnou vyhlášku (platí od prosince 2005 a tak by ji měli znát a aplikovat).Upo­zorňujeme je na to, že nám nesprávně stanovili tarif pro tepelné čerpadlo a požadujeme jeho změnu od doby schválení odběru (XI/2011), Ohledeně tarifu pro ostatní „společnou elektřinu“, který máme C 01d, je žádáme ve smyslu vyhlášky o změnu sazby a o vrácení rozdílu mezi sazbami C 01d a D01d (na kterou bychom měli mít nárok) a to zpětně za 3 roky (promlčecí lhůta). Upozorňujeme je na to, že se z jejich strany může jednat v určitém případě (podle výše škody) o trestný čin neoprávněného obohacování. Do přílohy dopisu jsme dali kopii „Prohlášení vlastníka“, aby bylo jasné co je zahrnuto do společných prostor. Mám i informaci, že někde (Karlovy Vary) stačilo čestné prohlášení. Počkám na reakci. Boj s monopolem očekávám složitý.

    Vložil slavekr, 23. Březen 2012 - 15:05

    ČEZ byl rychlý – včera poslali mail, že jim stačí „čestné prohlášení“, kde chtějí volnou formou uvést využití odběrného místa (tj. osvětlení chodeb, sklepů atd.)a že je odběr využíván pro potřeby vlastníků v domě ve společných prostorách a nikoli pro podnikání. Dnes vše vyřízeno, dokonce nabídli pro „společnou elektřinu“ výhodněší sazbu pro větší odběr = D 02d. U smlouvy pro tepelné čerpadlo drobné komplikace; změkli až když jsme předložili stanovisko ERÚ, pak opravili smlouvu na odběr na D 56d od doby přihlášení (IX/2011). Takže 1. kolo vyhráno. Nyní počkáme 30 dní na písemné vyjádření k dopisu (tj. vrácení přeplatku)a event. se poradíme s právníkem.

    Vložil Rexcat (bez ověření), 8. Říjen 2013 - 9:11

    No já se to pokouším za SVJ s ČEZem upravit (z Céčkové sazby na Déčkovou) a zatím se vykrucují a nechtějí s tím, že jsme právnická osoba atd atd. R

    Vložil Lukáš K, 3. Červenec 2013 - 9:21

    Dobrý den.

    Povedlo se někomu vyreklamovat a vrátili Vám ten rozdíl mezi sazbami C a D 3 roky zpětně? Nám napsali, že zpětně provést změnu nelze.

    Díky

    Vložil jakub (bez ověření), 21. Březen 2012 - 14:14

    Pane Slávek, i u nás máme smlouvu na C01d – EON. Bylo by možné získat stanovisko ERU, které máte? Jde mi hlavně o to, kdo zodpovídá za předmětnou kategorizaci konečných zakázníků.Samoz­řejmě chci rozporovat. Děkuji Jakub

    Vložil slavekr, 22. Březen 2012 - 18:04

    To Jakub: Kontaktujte mne prosím na slavekr@email­.cz, přepošlu vám to. Důležité je, aby to prodejce (e-On),změnil i u vašeho distributora, tj. u toho co vlastní dráty Jinak ČEZ byl rychlý, dnes od nich přišel mail, že jim stačí volnou formou čestné prohlášení se specifikací na co ve společných prostorách elektřinu používáme a že neslouží k podnikání. Následně ještě vidím v diskusi, že podobnou zkušenost má 1Raula

    Vložil tpd, 20. Březen 2012 - 12:17

    Děkuji za info…určitě to taky zkusíme…jsou to ale „pěkní vydřiduši“…hoblují finančně kde koho…v případě SVJ to je bohužel běžná praxe…téměř všech dodavatelů…spo­léhají na neznalost či nezájem majitelů…takové dědictví z dob minulých…kdy vše spravoval „byťák“…a podobné spolky…

    Vložil IK (bez ověření), 19. Březen 2012 - 16:35

    Již jsem řešil až s pracovníky ERU a ČEZ se omluvil za pochybení pracovníka. Další nešvar je v účtování daně ze zemního plynu dodavateli (RWE) v případě, že společenství vlastní plynovou kotelnu a samo si zajišťuje provoz (dodávku tepla a TUV) pro byty. V tomto případě není společenství plátcem daně ze zemního plynu. Pro tři společenstí vracelo RWE již uhrazenou a vyfakturovanou daň zpětně za cca 3 roky. Bylo to martýrium ale povedlo se. Poté ještě proběhla prohlídka kotelny a budovy pracovníky celního úřadu – jestli se jedné o bytové domy.

    Vložil 1Raula, 21. Březen 2012 - 21:45

    Odpoledne jsem napsala na e-on.Večer mi přišel od nich mail a jako příloha je čestné prohlášení. Zítra to vyplním a odešlu.Snad to bude pak v pořádku, děkuji za to, že jste sem o té kategorizaci napsal a poučil mě.

    Vložil lake, 19. Březen 2012 - 16:50

    Pokud jde o plyn, šlo jednoznačně o opomenutí ze strany SVJ. Dodavatel plynu není povinen zjišťovat, zda zákazník má nárok na osvobození od daně. Toto osvobození (účinné od r. 2007) je odběratel povinen prokázat písemným stanoviskem celního úřadu. Tento dokument předává dodavateli plynu a ten na základě toho fakturuje cenu bez daně.

    lake

    Vložil Rexcat (bez ověření), 8. Říjen 2013 - 9:08

    Když jsme v lednu uzavírali za SVJ smlouvu na dodávku plynu, řekli jsme pracovnici jasně kdo jsme (společenství, práv.osoba) a na co plyn používáme (plyn.kotelna pro vytápění bytů), takže pokud by pracovnice byla co k čemu a přemýšlela, mohla hned informovat o osvobození od daně z plynu. Takhle jsme to po kontrole faktury reklamovali sami. Napsali jsme čestné prohlášení a nemuseli vyřizovat nic s celním úřadem. Dodavatelé to zkoušejí, pracovnicím je to jedno a nějaký lake si pořád myslí, že jsme všichni blbci..

    Vložil Kváša Boh. (bez ověření), 19. Březen 2012 - 20:47

    Pane,nemluvíte zde pravdu.Já mám kotelnu na plyn na hrbu.Platby a vůbec celkové vyúčtování je v celém městě u jednotlivých plyn.kotelen paneláků ale i u menších provozoven prováděno na základě smlouvy s dodavatelem,jakož že tato záležitost účtování není prováděna zvlášť na každý subjekt.Tedy automaticky jsou fin.náklady prováděny dle směrnice MF a tedy s prováděcími pokyny u maloodběrate­lů.Neznám případ v celém naše okresníém městě s počtem obyv.cca 100 tis.,aby si takto každý musel hlídat své náklady a tím i kalkul s daněmi,který se nás ani netýká.Takže dobrý,ano?

    Vložil Krobot (bez ověření), 20. Březen 2012 - 18:46

    kupovaný plyn používám pro účel osvobozený od daně a celníky jsem nepotřeboval. Smluvní stranou ovšem je Společenství vlastníků b.j. Jinak souhlas. Je věcí zákazníka aby o to požádal. Proto si také myslím, že převod elektřiny ze sazby C na D na základě žádosti ano, ale vrácení rozdílu za tři roky ne.

    Vložil slavekr, 19. Březen 2012 - 21:41

    Toto vlákno se původně týkalo distribučních sazeb elektřiny pro společenství – nějak se to ale zvrhlo nesprávným směrem.

    Vložil ylesyk (bez ověření), 19. Březen 2012 - 21:54

    pro SLAVEKR: díky za informaci, jsme SVJ a celý čas platíme C-01d

    Vložil 1Raula, 20. Březen 2012 - 0:38

    My taky platíme C-01d u Eonu…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".