Demontáž radiátorů bez povolení

Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 14:39 ::

Mám před sebou písemný názor stavebního úřadu, že „demontáž otopných těles nevyžaduje stavební povolení“. Jednalo se o odstranění otopných těles umístěných v bytové jednotce, která byla napojena na ústřední vytápění v domě. Vlastník bytu si současně zřídil vlastní plynové vytápění bytu.

Domníváte se, že je tento názor stavebního úřadu v souladu s platnou právní úpravou? V případě, že tomu tak není, co bych mohl jako vlastník jiného bytu v domě dělat pro nápravu protiprávního stavu? Děkuji za názor.

JosefK

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 15:43

    Dobrý den, a) vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do systému vytápění, které je společnou částí domu, domnívám se, že vlastník porušil ZoVB a nejspíš i Vaše Stanovy. Jsem přesvědčen, že k tomuto odpojení je třeba souhlasu 3/4 většiny všech vlastníků (podílů). Při tomto zásahu je rovněž třeba nahlédnout do vyhlášky o konečném rozúčtování energií na konečné spotřebitele. Zde se dočtete, že tato vyhláška upravuje i platby v prostorách odpojených od společného vytápění, kdy tato prostora je zatížena položkou připadající na rozúčtování dle m2. Vlastník tudíž platí za ÚT i když uřezal všechny radiátory. Dále je třeba kudy a jakým způsobem je řešen odvod spalin z jeho prostoru. Zřízení nové etážky vyžaduje stavební ohlášení, kde je třeba doložit i posouzení kouřové cesty u plynového vytápění. Zde se naskýtá koho vlastnictví je průduch jímž dotyžný chce zmíněné odkouření realizovat. s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 16:24

    Vážený pane Vávro, děkuji za odpověď. Vlastník získal souhlas stavebního úřadu se zřízením etážového (lokálního) topení, tento souhlas vykazuje nicméně určité vady: jednak tam chybí souhlas vlastníka domu, a jednak se jedná o souhlas s „rekonstrukcí“ lokálního plynového topení. Ve skutečnosti v bytě žádné plynové topení, které by se mohlo rekonstruovat, dříve nebylo, naopak cílem vlastníka bylo jeho nové zřízení. Stavební úřad nicméně svůj souhla (povolení) považuje za platný. Jak se domoci práva? Kouřové cesty byly použity stávající, tedy společné. Kdo je má čistit a provédět jejich revize rovněž nevím. Děkuji za názor.

    JosefK

    Vložil Anonymous, 11. Leden 2008 - 16:51

    Dobrý den, co se týká kouřových cest, tak povinností vlastníka objektu je toto zajistit odbornou oprávněnou firmou a vyúčtovat v rámci služeb uživateli. Co se týká rozhodnutí úřadu, pak úřad rozhodl zjevně na základě nepravdivých stavebníkem dodaných podkladů. Pokud byla provedena jiná činnost, než byla deklarována, pak to jistě v souladu se stavebním zákonem není. Máte možnost zažádat o nařízení místního šetření stavebním odborem, doporučuji zaštítit SVJ jako institucí spravující společné části domu. s pozdravem, Petr Vávra

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".