daně a SVJ

Vložil SVJ941 (bez ověření), 8. Duben 2013 - 15:41 ::

V časopise"Ener­geticky soběstačné budovy,č.1,2013" na stranách 14–15 pod titulkem „Zákon o daních z příjmu a plnění energetické náročnosti budov“ se hovoří o možnosti uplatnit „odpisy“ při podávání daňového přiznání při technickém zhodnocení budovy, která je obývána. Takže pokud jsem to pochopila (možná špatně) mohl by každý vlastník z SVJ uplatnit ve svém daňovém přiznání odpočet nákladů, které mu přináleží hledem k jeho vlastnickému podílu. V našem případě, protože jsme si brali úvěr, by si mohl odepsat příslušný díl z toho co SVJ zaplatilo na splátkách a na úrocích? Případně i částku, která je vynakladána na opravy a udržování nemovitosti? Prosím o Váš názor, případně návod jak by bylo možno postupovat.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 8. Duben 2013 - 22:52

    SVJ941,

    1)Časopis Energeticky soběstačné budovy,č.1,2013 jsem dohledal na

    http://www.esb-magazin.cz/…_01_2013.pdf

    2)Závěr autorky článku
    „Z logiky věci vyplývá, že za výdaje podle § 24 odst. 2 písm. p) zákona o dani z příjmů bude možné po 1. lednu 2013 považovat náklady vynaložené na dosažení stanovených parametrů energetické náročnosti budovy.“

    považuji v současné době za extenzivní výklad ZDP. Nejsem proti, ale proti bude ÚzP, FÚ, GFŘ a MF.

    3)Stanovisko bývalého ministra Rusnoka z roku 2002

    „Na základě stanovisek těchto tří subjektů je zřejmé, že při použití zateplovacího systému k odstranění vad statického rázu se jedná o uvedení konstrukce do provozuschopného stavu, tedy je možné zateplení definovat jako opravu. Ve smyslu tohoto stanoviska zpracuje Ministerstvo financí ČR metodický pokyn jednotného postupu všech finančních úřadů v této oblasti.“

    jsem v praxi FÚ nezaznamenal. Pokud by snad výše uvedené stanovisko bylo míněno vážně, tak mohlo být zveřejněno mj. v Pokynech D-190, D-300, D-6, což se však nestalo.

    4)Píšete:

    „Takže pokud jsem to pochopila (možná špatně) mohl by každý vlastník z SVJ uplatnit ve svém daňovém přiznání odpočet nákladů, které mu přináleží hledem k jeho vlastnickému podílu.“

    Upřesňuji: každý vlastník, který byt pronajímá, si může uplatnit náklady nutné k dosažení, zajištění a udržení příjmů přímo nebo prostřednictvím odpisů.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".