Daň z pronájmu

Vložil bonnier, 9. Prosinec 2009 - 16:52 ::

Dobrý den, už jsem si nastudovala, že daň z pronájmu střechy zdaňují jednotlivý vlastnicí bytů, ale nevím jaké potvrzení jim mám vystavit na částku ke zdanění. A pak by mě zajímalo, když na každého vlastníka to vychází asi na 680,– Kč, jestli to musí vlastníci zdanit nebo jestli je to do nějaké částky osvobozeno od zdanění? Děkuji předem všem za odpověď Dekastellová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil LORA (bez ověření), 28. Březen 2010 - 21:38

    Dobrý den. Naše SVJ bylo osloveno firmou nabízející internet+TV.Na našem domě na střeše mají anténu a chtějí nám platit nájem Kč 6000,–/rok. Ráda bych věděla, zda budeme muset, jako SVJ z tohoto příjmu platit daň. Děkuji všem za reakci.

    Vložil lake, 29. Březen 2010 - 3:12

    Pokud SVJ vlastní jednotku v domě (nezmiňujete se o tom), má z pronájmu společné střechy daňový příjem odpovídající podílu podlahové plochy této jednotky na celkové podlahové ploše všech jednotek v domě.
    Pokud společenství nevlastní jednotku, pak Vaše otázka nemá smysl: SVJ není spoluvlastníkem střechy a nemůže tedy mít žádný příjem z jejího pronájmu.

    lake

    Vložil LORA (bez ověření), 29. Březen 2010 - 13:21

    Děkuji lake za odpověď. Naše SVJ je vlastníkem střechy.

    Vložil lake, 29. Březen 2010 - 13:34

    Loro,
    můžete to prosím upřesnit? Podle § 2 písm. g ZoVB je střecha společnou částí domu. Předpokládám, tedy, že ve vašem případě jde o něco speciálního, např. o "stavbu nesenou jinou stavbou" - tedy o nástavbu - nebo snad přístavbu, která je celá (včetně své střechy) ve vlastnictví SVJ.

    Jak tuto jednotku (nebo jednotky) využíváte? Nebyl problém se zápisem vlastnictví SVJ do katastru? Ptám se, protože s takovouto úpravou vlastnických vztahů jsem se dosud nesetkal. Člověk se stále učí ...

    lake

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2009 - 22:00

    Rozhodně se nepasuji na odborníka, nicméně jsem si od někud uložil následující text: Povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob (a současně i povinnost zdanit příjem z pronájmu) však nevzniká, například pokud:člen SVJ po celý rok pobíral pouze příjmy od zaměstnavatele, u kterého podepsal tzv. prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti, a jeho ostatní zdanitelné příjmy (včetně příjmu z pronájmu) nepřesáhly částku 6000 Kč, nebo pokud celkové roční příjmy člena SVJ (kromě příjmů osvobozených a příjmů zdaňovaných srážkovou daní) nepřesáhly 15000 Kč. Z toho důvodu jsem přesvědčen, že většina vlastníků nebude povinna tento příjem zdaňovat.

    Rozumím tomu tak, že u takovýchto částek se zdanění týká jenom těch, kdo si podávají sami daňové přiznání. Jinak rovněž nevím, jaké potvrzení je třeba vydat. Taky se nás to týká, neboť pronajímáme kotelnu.

    Jirka

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 10. Prosinec 2009 - 8:02

    Nechce se mi věřit že je daňová povinnost odvislá od způsobu podání daňového přiznání, tj. zda daňové přiznání podává zaměstnanec nebo zaměstnavatel.

    Vložil Krupp, 10. Prosinec 2009 - 15:08

    Nevím, z čeho odvozujete Váš závěr. Nic takového tu napsáno není

    Jirka

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 10. Prosinec 2009 - 15:25

    Uvedl jste, cituji: „Rozumím tomu tak, že u takovýchto částek se zdanění týká jenom těch, kdo si podávají sami daňové přiznání.“

    Na toto jsem reagoval.

    Vložil Krupp, 10. Prosinec 2009 - 17:56

    Kdo má jednoho zaměstnavatele, vyplní prohlášení a o víc se nestará. Jenom ten, kdo má další příjmy podává přiznání a musí přiznat i příjmy z pronájmu, Jenom vlastně máte pravdu, že kdo má jednoho zaměstnavatele a z nějakého hnutí mysli by dělal přiznánání sám, asi by to musel zdaňovat. Já to ale nevysvětluji, jenom cituji text.

    Jirka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".