Co s pověřeným vlastníkem?

Vložil PeDuPles (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 8:34 ::

Omlouvám se pokud to tu už bylo, ale nic jsem nenašla, a prosím předpokládejme, že oddíl Bytové spoluvlastnictví NOZ platí i pro stávající SVJ, čili neřešme prosím retroaktivitu v tomto tématu. Také jsem zatím nepřečetla NOZ písmenko po písmenku, takže pokud to tam někde je schované, prosím uveďte shovívavě paragraf.

Takže otázka: co s pověřeným vlastníkem, který byl zvolen letos na jaře s funkčním obdobím dle stanov na 5 let? 

Na změnu stanov, pokud to dobře chápu, mají SVJ 3 roky. Do té doby je pověřený vlastník funkcí dle stanov. Lze ho přejmenovat na předsedu sice dle zákona ale v rozporu se stanovami (ty zatím nikdo nechce měnit, dokud se neví co a jak)? Bude nutno ho převolit nebo je to řádně zvolený jednočlenný orgán do roku 2018? Nebo jak z toho ven?

  • Nový Občanský zákoník

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 23. Říjen 2013 - 10:52

Napsala jste: „… předpokládejme, že oddíl Bytové spoluvlastnictví NOZ platí i pro stávající SVJ“

Toto úvodní tvrzení je v rozporu s právem. Že osoby s právním vzděláním se sborově mýlí je zajímavý úkaz, který ovšem patří do oblasti psychologie či psychiatrie – nikoliv do oblasti práva. Proč tedy tito mistři práva nedokáží zdůvodnit své tvrzení? Základem práva přece není slepá víra, nýbrž systém právních předpisů a jejich právního výkladu.

Paní Peduples, pokud Vám bude někdo odpovídat při dodržení Vaší počáteční podmínky, odpověď bude nesprávná.

Je to totéž, jako kdybyste se zeptala: "… předpokládejme, že novorozenec vydrží pod vodou nažvu půl hodiny. Jakou teplotu má mít voda, do které ho ihned po porodu ponořím?

Odpověď – ať bude jakákoliv – bude špatná. To dítě prostě umře a Vy budete vrah. Prosím nedávejte nesmyslné a nelogické dotazy, na které nelze odpovědět.

lake

Vložil PeDuPles (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 13:49

Vážený pane lake,

specielně pro Vás tedy přeformuluji otázku tak, aby se nijak nedotýkala sporných bodů a nebyla nesmyslným a nelogickým dotazem, na který nelze odpovědět:

Pro SVJ vzniklé na počátku roku 2014, tedy řídící se natvrdo NOZ, je možné pojmenovat individuální statutární orgán „pověřený vlastník“ v souladu s druhou větou § 243 „Stanovy mohou orgány spolku pojmenovat libovolně, nevzbudí-li tím klamný dojem o jejich povaze“ ? Nebo ho prostě MUSÍ pojmenovat „předseda“ podle § 244 a hlavně § 1205?

Pro totéž SVJ – je možné ustanovit tak jak to je teď, že statutárním orgánem je standardně výbor a pověřený vlastník či předseda pouze v případě, že není zvolen výbor, nebo je nutno ve stanovách natvrdo určit že buď kolektivní (výbor), NEBO individuální (předseda)? A co pak když se fakt tři lidi do výboru nepovede sehnat? To se furt budou muset měnit stanovy? A jak podmíněnost zapsat do veřejného rejstříku?

A dále (uvědomuji si, že jsem nejen off-topic, ale i off-portál, takže jen jestli budete mít čas a chuť odpovědět, ale není to fiktivní dotaz, osobně se mne to dotýká) – znamená § 3045 „(1) Sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, se považují za spolky podle tohoto zákona“ to, že musíme Sdružení rodičů a přátel školy přejmenovat na Spolek rodičů a přátel školy, překopat stanovy aby vyhovovaly ustanovením NOZ o spolcích a zapsat do spolkového rejstříku? A probůh kde je tam nějaká lhůta? A den vzniku spolku je zápisem do spolkového rejstříku nebo den vzniku sdružení?

Děkuji předem za odpovědi :-)

Vložil psychiatrie (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 11:56

Pane Lake, proč jste tak nepříjemný? Vždyť Vás tento web živí. Je na čase, aby Vás Admin poučil o vystupování na portále.

Vložil Pavel, 23. Říjen 2013 - 9:59

Paní PeDuPles,

všechny osoby s právním vzděláním, které jsem kontaktoval nebo které jsem četl, tvrdí, že oddíl Bytové spoluvlastnictví se vztahuje i na stávající SVJ. Z toho bych tedy vycházel.

NOZ je v této části paskvilem mj. proto, že pachatel této části opomenul v přechodných ustanoveních řešení „tranformace“ starých SVJ na nová SVJ.

Jsou asi 2 varianty plynoucí z NOZ:

1)nechat to být. Třeba název SVJ se musí často měnit na „Společenství vlastníků…“ a jsou na to 2 roky. Analogicky pojmenování pověřeného vlastníka/předsedy by mělo stačit změnit až za 3 roky spolu se změnou stanov

2)změnit ve stanovách ještě v roce 2013 bez notáře pouze pojmenování statutárního orgánu. Ale to nepreferuji.

Dále se nabízí možnost podle zákona č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících. Podle § 122 musí stará i nová SVJ zapsat do 30.6.2014 mj. počet členů statutárního orgánu a název statutárního orgánu, neplyne-li ze zákona (§ 25/1/g).

Rozpor mezi stanovami a oddílem Bytové spoluvlastnictví považuji za maličkost ve srovnání s tím, jaký chaos nastane v právu, pokud se nepovedený NOZ neodloží. Viz stanovisko České advokátní komory. Stát rezignoval na nějakou osvětu. Nutnou technickou novelu NOZ odmítá jak hlavní pachatel, tak stát.

Hezký den!

Pavel

Vložil PeDuPles (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 13:51

Vážený pane Pavle,

myslím že nejen na tomto portále se shodujeme všichni, že NOZ je děsný paskvil. Bohužel, řada z nás je osobně zainteresována a tak třeba já se snažím hledat řešení tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

V tomto případě si myslím, že by neměl být problém přizpůsobit do 30.6.2014 zapsaný stav stavu požadovanému Zákonem o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. V případě pověřeného vlastníka odhaduji, že jediné co chybí je rodné číslo slavnostně vymazané nedávno a spočítat počet členů jednočlenného statutárního orgánu.

Pokud bude mít rejstřík nějaký problém s již zapsanými údaji, které ale veškeré podmínky § 25 i ostatní podmínky dané zákonem o rejstřících splňují (soulad s NOZ zákon o rejstřících přímo nepožaduje nebo jsem to nenašla), jistě mi dá vědět. Případně SVJ zruší a nařídí jeho likvidaci :-)

Vložil X (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 20:19

Třistatřicettrojko, nevidíš smilíka.

SVJ je jako bájný Fénix. Když ho rejstříkový soud zruší, ihned povstane jeho identický klon. ;-) :))

Vložil chápající (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 9:17

Mě to přijde jako prkotina nestojici za lámání hlavy. Spíš mě zajímá Váš názor jestli úvěr splácí původní, nebo nový vlastník. Z Vaší praxe účetní. Děkuji.

Vložil PeDuPles (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 13:52

Vážený chápající,

řádně zvoleným pověřeným vlastníkům to jako prkotina moc nepřijde, věřte mi.

Můj názor na splácení úvěru již zde na portále je několikrát, např.:

http://www.portalsvj.cz/…ho-vlastnika

http://www.portalsvj.cz/…i-koupi-bytu#…

Vložil chápající (bez ověření), 23. Říjen 2013 - 14:09

Paní PE Du Ples, děkuji. Už mám jasno.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".