co s "jarními" prodeji bytů

Vložil Jaroslav Jaroslav, 3. Prosinec 2013 - 10:01 ::

Již poněkolikáté řešíme problém s prodejem bytů v prvních třech měsících roku. Máme správně nastavené zálohy – správa dle předpokládaných nákladů, služby na 1/12 loňské spotřeby plus případné hlášené změny. Vlastník na konci března prodá byt, vyrovná případné pohledávky, chce potvrzení pro nového majitele, že nic nedluží. No a dostane ještě 2 !! vyúčtování. A to i když má potvrzení že nic nedluží. První je zpravidla v pohodě (a je za měsíc po prodeji) takže pokud je tam drobný nedoplatek, tak ho zpravidla ještě uhradí. No a za další více než rok !! dostane další vyúčtování za 3 měsíce roku, kdy vlastnil, které je vždy v nedoplatku (v lednu až březnu se vždy topí, narozdíl od června až srpna) – zálohy jsou průměr (1/12) stejné na celý rok, náklady v lednu až březnu jsou nadprůměrné. A teď jak dohnat člověka (a přesvědčit ho, aby zaplatil) fakturu která je splatná 15 měsíců po prodeji ( konec dubna vyúčtování, 30 dní reklamace, 30 dní splatnost) Nějaký nápad ?? Mimořádná záloha před prodejem, zádržné ?? něco takového ?? variabilní výši záloh podle ročního období zamítám už na začátku.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 13:20

    …chce potvrzení pro nového majitele, že nic nedluží…

    • dluhy neváznou na bytě ale na lidech. Takže „potvrzení“ je Vám i komukoliv na houbelec

    …variabilní výši záloh podle ročního období zamítám už na začátku

    • Jestli je Vám ve Vašem SVJ příloha č.3 vyhl. 372/2001 ukradená nebo ji rozúčtovatel Vašeho SVJ pro negramotnost ignoruje, tak moc prostoru pro „tancovačku“ nemáte :)
    • viz. také 4 odst. 4 zákona č. 67/2013 Sb.
    • a to si ještě představte až budete zapracovávat informace podle §12 zák.67/2013. To Vám půjde už hlava kolem úplně…

    Neználek'

    Vložil Magister, 3. Prosinec 2013 - 10:43

    Samozřejmě, za ty tři měsíce, co původní vlastník bydlel v předmětném bytě, si zaslouží další rok řádné vyúčtování. Provede se rozpočítání toho roku na první tři měsíce a na zbytek – podle předávacího protokolu, kde jsou všechny hodnoty spotřeb zaznamenány v době převodu bytu. SVJ (resp. většinou správce) musí původního vlastníka dohledat a kontaktovat. Pokud se zaplacení nedoplatku původní vlastník vyhýbá, obraťte se na soud a vymáhejte dluh. Je přitom jedno, zda měl přeplatek, či nedoplatek, kontaktovat jej musíte stejně.

    Vložil Krupp, 3. Prosinec 2013 - 10:25

    To je jeden z důvodů, proč počítáme zálohy ve výši 1/10 nákladů předchozího roku, resp. předpokládaných nákladů. Lake to tady neustále kritizuje, ale realita je taková, že takovéto případy pak nejsou velkým problémem. Další důvod je třeba ten, že PTAS chce v lednu zálohu téměř ve výši měsíčního odběru. Z čeho jej zaplatit? Z přeplatku minulého roku. Ten vracíme v červnu a to již spotřeba tepla klesne. Záloha ve výši 1/12 prostě přináší obtížně řešitelné problémy. Při záloze 1/10 je ´přeplatek za rok přibližně ve výši 1,5 násobek měsíční platby. Když jej před dovolenou vracíme, jsou všichni spokojeni. Tedy kromě kverulanta lake. Ještě, že nebydlí u nás. Jirka

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 10:38

    Jen me zaráži, ze jste s těma zalohama tak nadoraz. Jinak Vám fandim, máte to SVJ jako hobby? Takže prduch? Aktivní? Mějte se.

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 10:18

    Dyt je to jedno. V okamžiku předání bytu se zpravidla odečtou všechny měřiče. A napíše se o tom protokol. To aby měl nový vlastník podklad pro rozuctovani příslušného roku. To odevzdá výboru SVJ ke zpracování. A s těma zálohama taky nemáte pravdu. V létě se netopí, ale zálohy plátové furt.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 3. Prosinec 2013 - 10:36

    přesně tak to dělám, ale vyúčtování za byt – tedy dvě vyúčtování pro dva vlastníky (jednou za 3 měsíce, jedno za 9 měsíců přesně podle odečtů měřidel) jsou až 15 měsíců po prodeji, a v té době platí zálohy už jen nový vlastník

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 10:41

    Do okamžiku předání přece platí ten původní! Nějak mi furt uniká ten problém.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 3. Prosinec 2013 - 11:08

    snažím se to vysvětlit a děkuji za poznámku, že se mi to stále nepodařilo. Do okamžiku předání (1–3. daného roku) platil původní. Ale spotřeba za 1–3. není 3×1/12, je to víc (důvod je, že se topí). Tedy řádně nastavené a zaplacené zálohy nestačí na reálnou spotřebu. Zálohy jsou stanoveny podle předpisů a jak se i na tomto portále intenzivně diskutuje, nejde to moc změnit (když stanovíme rezervu 10%, tak to někdo zbourá s odkazem na předpisy). Jinak jak píše nahoře kolega, když se Vám podaří majitele dohledat(a uznávám že Google je mocný nástroj a elektronickou stopu nechá skoro každý) tak přeplatek není problém, nedoplatek soudíme z 80% (a jak soudí nezaplacená vyúčtování soudy v Praze je kapitola samo o sobě)

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 11:14

    Stále Nechápu. Před jarními měsíci je zima a podzim a léto. A zálohy se platí, i když se netopi…v létě. Tak tam musí být přece rezerva na ty vysoké faktury. Proboha…snad nejsem úplný blb.

    Vložil G.X, 3. Prosinec 2013 - 11:44

    Zálohy platíte měsíčně v konstantní výši 1/12 roční spotřeby. (předpokládám že tam není vysoká rezerva při jejich stanovení)

    Avšak v prvních měsících roku (ledem až březen) je klimatická náročnost taková, že se spotřebuje cca 50% roční spotřeby tepla.

    Zálohy zaplacené v těchto 3 měsících tedy nepokryjí náklady na teplo v těchto 3 měsících. To vše lze však spočítat (a rozdělit mezi původního a nového vlastníka) až ve vyúčtování, které je vždy za celý kalendářní rok.

    G.X.

    Vložil Ja (bez ověření), 5. Prosinec 2013 - 7:30

    Presne tak, a kde je problem?

    Novy vlastnik bude zatim platit zalohy stejne jako puvodni anebo nejake primerne dohodnute podle obvykle spotreby, nevidim problem…

    Jak chcete donutit puvodniho vlastnika, aby zvysil zalohy? To e neumite vymoci pohledavku je prece uplne jiny problem.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 5. Prosinec 2013 - 11:17

    problém je že máme v účetnictví 3–4 roky pohledávky, že musím psát platební rozkazy, dokládat zápisy ze shromáždění soudu, chodit k soudu, shánět advokáta. Vymáhat 5–8 pohledávek současně je pro výbor extrémní zátěž, která se nám jeví jako neproduktivní (s barákem a jeho chodem to tak úplně nesouvisí)proto hledáme řešení.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 3. Prosinec 2013 - 11:32

    k 31.12. se zálohy uzavřou a udělá se vyúčtování. od 1.1. jedou nové zálohy (přeplatky a nedoplatky jdou do vyúčtování) a vše začíná nanovo

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 11:51

    No jasně! A co je jiné oproti jiným letům?

    Vložil levape, 3. Prosinec 2013 - 10:36

    Není to tak jednoduché. Vy se domníváte, že výbor SVJ vždy ví o okamžiku předání bytu ? A že původní a nový vlastník zpracují nějaký protokol? Nový vlastník vůbec neví o nějaké povinnosti oznámit nabytí jednotky. To vše se doví postupně až později,když výbor SVJ zjistí, že je v bytě někdo jiný. Potom ho teprve seznámí se stanovami, pravidly pro rozúčtování a jeho povinnostmi. Pokud si zapsal stavy měřidel tak je předá výboru a obdrží rozpis plateb. Někdy se podaří to, že člen výboru je u předání bytu, jindy ale změnu vlastníka zjistíte až po několika dnech nebo i týdnech.

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 11:57

    Když je někdo trubka, ať si nechá poradit. Když né, tak je vůl a za to zaplatí. Jako když jdete k lichváři. Taky nemáte horského průvodce. Za nedostatek ve vzdělání se platí.

    Vložil ten,co ví ....... (bez ověření), 3. Prosinec 2013 - 10:30

    Zatracena predikce.

    Vložil Petr, 3. Prosinec 2013 - 12:25

    Já se domnívám, že nejlepší je když si vlastníci poznačí stav měřáků v den prodeje. To samé se dělává při pronajímání bytu, aby vlastník (ten co obdrží vyúčtování od správy, resp. výboru) nedoplácel na nájemníka (nastavil mu nějaký limit spotřeby a výši úhrady). Když to jde u pronájmu, proč ne u prodeje.

    Vložil Milan Vlček (bez ověření), 15. Prosinec 2013 - 23:47

    Já to řeším jednoduše, změna se počítá od data právní moci zápisu do katastru nového majitele. Do tohoto data vše platí prodávající. Pokud si to mezi sebou nepředají je to jejich problém. Je to stejné, jako u elektroměru, pokud si ho původní majitel po odstěhování nepřehlásí bude platit el. za nového majitele tak dlouho, dokud mu to nedojde, jak zde bylo již řečeno, za blbost se platí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".