Co může výbor?

Vložil admin, 12. Leden 2012 - 20:17 ::

Dobrý den,mam dotaz kde najdu co výbor může ? opravy,rekonstruk­ce,modernizace a další .Případně jak postupovat ,když je potřeba opravit nějakou věc v domě . ( výtah,okna,rozvody vody ) .Děkuji za případné odkazy .Rozhoduje výbor o něčem sám ? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr Kubík (bez ověření), 26. Červenec 2018 - 11:31

    Dobrý den ,chtěl bych se zeptat mám zápach v bytě od stoupaček ,platím do fondu oprav každý měsíc ,ve fondu máme dostatek peněz na jejich výměnu ,ale někteří sousedé nechtějí výměnu ,protože by to byl zásah do jejich bytu ,jsem místopředseda ,ale nic nezmohu,co mám dělat ?odvětrávací otvory mám ucpané ,protože se line z nićh zápach a potom vzniká plíseň v bytě .předem děkuji za odpověď.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 26. Červenec 2018 - 11:47

    „odvětrávací otvory mám ucpané“

    Jak jste otvory ucpal? Hodlám učinit stejně, ale není tam prostor – je tam kovová klapka (nefunkční).

    Vložil Pavel, 12. Leden 2012 - 23:40

    Petře,

    dávejte svým příspěvkům smysluplné názvy.

    Nahoře je záložka „Legislativa“. Přečtěte si zákon 72/1994 Sb. alespoň do § 16. Pak se ptejte a používejte správné termíny, jinak může dojít k nedorozumění.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 10:21

    Dobrý den , díky za odkaz . A nyní otázky

    • výbor se rozhodne pro výměnu lina nebo dlažby na chodbách paneláku , může tak učinit když so to výbor sám odhlasuje ?
    • výbor si odhlasuje opravu a rekonstrukci výtahů ( stávající má závady )

    ( může ?)

    • výbor sám rozhoduje co se bude v domě dělat (ano,ne ,kdo rozhodne ?)

    Nepíšu to možná jasně ,ale chtěl jsem nějakej odkaz ,kde se dočtu jak se postupuje při opravách , jestli může výbor rozhodnout o opravách sám bez předchozího schválení společenstvím .Kolik procent hlasů společenství musí být pro odhlasování oprav ,modernizace a rekonstrukce ?Chci být členem výboru ,ale nejdříve chci vědět ,co vše výbor může podle zákona . Zatím mi přijde , že výbor může jen to co mu odsouhlasí společenství a to potom udělá . v 72/1994 Sb jsem to nenašel ( třeba jsem špatně četl ) .Děkuji za rady

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 13. Leden 2012 - 11:13

    §11 5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů7) tím nejsou dotčena. Výbor je výkonným orgánem společenství, vykonává to, o čem rozhodne shromáždění. POkud nedostal nějakou zvlášntní kompetnci, nemá právo o výměně výtahu, stoupaček a pod rohodovat. Může nechat opravit např. prasklou stoupačku, rozbité dveře a pod. V zákoně je to všechno napsané. Musíte čist pozorněji, zkuste ještě jednou, je to tam. Nenechte se zmást informací, že v některých domech výbor skutečně rozhoduje o čemkoliv a vlastníci s tím patrně nemají problém. To ale nedoporučuji, zákon říká něco jiného. Rozhoduje se na schůzi shromáždění.

    Vložil Jursa (bez ověření), 14. Leden 2012 - 15:21

    k opravě vadného výtahu nebo tekoucí střechy je nutné svolat shromáždění vlastníků. Někde to řeší limitem financí nebo okruhem prací a limitem financí.

    Vložil petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 12:03

    Moc děkuji a jdu studovat dál . Máme v domě dlužníky , jakej je postup na vymáhání ? Výbor to neřeší a dluh je třeba 50 tis . Díky

    Vložil Anonymousss (bez ověření), 13. Leden 2012 - 15:19

    Co je povinností výboru je také popsáno v ZoVB. K povinnostem výboru patří i vymáhání dluhů. Vymáhání dluhu je stejné jako vymáhání jakéhokoliv jiného dluhu. Začíná se upomínkou a může to skončit u vymáhání soudní cestou. Někdy je potřeba využít i služeb právní kanceláře, pokud si výbor neví rady. O vymáhání dluhů jsou tady komentáře, zadejte do vyhledávače. Pozor na čas, dluh může propadnout a dlužník si vesele bydlí na účet ostatních vlastníků.

    Vložil petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 11:04

    Ještě dotaz a't to mam přijednom . Dnes jsem našel na nástěnce domu upozornění ,že se zdražuje voda,el. ,plyn , topení a tak výbor žádá vlastníky ,aby si kažkdý vlastník zvedl zálohy . Něco jsem tu našel ,ale nemá náhodou zálohy zvednout společenství? Díky

    Vložil Petr, 13. Leden 2012 - 16:42

    pane Petře 13 – hledejte také ve vašich stanovách (co dělá výbor) a v zápisech shromáždění (co jste výboru odhlasovali). Peníze jednotlivého vlastníka nepatří výboru ani všem dohromady (viz ZoVB § 15), ale jsou závazkem SVJ vůči vlastníkům, jak zde již bylo několikrát diskutováno.

    • – – – – – – – – – – – –

    § 15 (4) Pokud vznikla právnická osoba (§ 9), jsou finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek.

    • – – – – – – – – – – – –

    Zkusmo se zeptejte na schůzi, komu prostředky patří.

    S prostředky hospodaří vlastníci společně na základě hlasování. Výše investic, ke které nepotřebuje výbor souhlas, by měla být ve stanovách či usnesení schůze.

    Společenství by se mělo vždy na následující rok usnést na shromáždění o plánu oprav. Bývá to někdy ve smlouvě s technikem správní firmy, že ho vypracovává on.

    Zálohy si zvyšte dle toho, jaký jste měl přeplatek či nedoplatek v posledním vyúčtování. Zvláště u vody, pokud neplatíte dle osob (to se zálohy zvyšují často plošně), ale jen a jen dle vodoměrů.

    Společenství dělá správu dle zákona a stanov (článek III), něčím pověří správní firmu (hlavně účetnictví). Proto se zákon a stanovy o žádné správní firmě nezmiňují, a některá společenství správní firmu nemají.

    Nedoplatky (dluhy) je povinno vymáhat společenství (viz ZoVB § 9a). Tím pověřuje výbor či někdy správní firmu (viz správní smlouva). Myslím, že se tady diskutovalo, zda může podat žalobu jednotlivý vlastník. To by ale asi musel vyčíslit svůj podíl na dluhu dlužníka.

    Někdy zvyšuje zálohy správní firma, pokud to má jako smluvní povinnost. Také mívá povinnost upomínat dlužníky.

    • – – – – – – –

    § 9a (3) Společenství je oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek k tomu příslušným orgánem společenství podle tohoto zákona.

    Vložil svjvmt, 13. Leden 2012 - 12:18

    Měl byste vědět, co je psáno na vás, co hradíte sám a co je hrazeno ze záloh SVJ. Pochybuji, že vaše spotřeba elektriky a plynu je hrazena SVJ. Mrkněte na SIPO, roční vyúčtování.

    Vložil petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 12:19

    tak teda , vodu , teplo . Ostatní jsem samozřejmě napsal blbě .

    Vložil Jan von Braunau, 13. Leden 2012 - 12:50

    I toto je blbě, výše částek za služby (plyn, voda, elektrika, TUV, UT apod.) si stanovujete sám. Samozřejmě výbor by vám mohl na základě zaplacených částek říci kolik by bylo vhodné abyste platil. Povinnost to ovšem jejich není. Jan von Braunau

    Vložil petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 13:07

    a když měl vlastník bytu nedoplatek a je dlužník ,protože nezaplatil vyúčtovní a nyní si nechce dát větší zálohy ? Co s tím ? zase bude dlužit

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 13. Leden 2012 - 13:05

    Omyl, Jane von Braunau, vaše sdělení je blbě. Minimálně výši záloh na teplo a TUV sděluje SVJ. Čtěte Vyhlášku 372/2001 Sb., zejména §3 odstavec 3 ve vazbě na §2 bod g.

    Vložil Jan von Braunau, 13. Leden 2012 - 13:14

    Tak se naučte chápat co tam je napsáno, §3 odstavec 3,„.....stanoví vlastník přiměřeně k nákladům…“, Vlastník není SVJ!! Vy dostáváte vyúčtování, kde by mělo být zřejmé jaké byly vaše skutečné náklady. Podle toho vy „vlastník“ stanovíte přiměřenou výši nákladů!

    Jan von Braunau

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 13. Leden 2012 - 13:23

    Ach jo, ještě že jsem vám tam napsala i ten druhý paragraf, že...

    § 2 Vymezení pojmů

    Pro účely této vyhlášky se rozumí:

    g) vlastníkem zúčtovací jednotky nebo části zúčtovací jednotky - její vlastník, spoluvlastník a dále společenství vlastníků nebo osoba vlastníkem pověřená výkonem činností stanovených touto vyhláškou (dále jen "vlastník")

    Takže význam psaného textu se chápat naučte vy, třeba časem poznáte i rozdíl mezi vlastníkem jednotky a vlastníkem zúčtovací jednotky ve smyslu této Vyhlášky.

    Vložil Jan von Braunau, 13. Leden 2012 - 13:39

    Ano, SVJ je pouze vrcholným orgánem všech vlastníků bytových jednotek, tzn. že vlastnici se musí dohodnout, kolik budou platit na zálohách, ne že výbor nebo účetní řekne teď budete platit více a hotovo. Zálohy za služby mají odpovídat předpokládané spotřebě. To, že výbor dá na nástěnku „zvedněte si zálohy“ neznamená apriory, že to udělat musíte, ale můžete. Jan von Braunau

    Vložil petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 14:02

    TAkže si shoromáždění odhlasuje větší zálohy ( kolik lidí musí být pro ? ) ,nebo si shromáždění odhlasuje ,aby toto dělal výbor .

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 13. Leden 2012 - 14:01

    Ježišmarjá. Definici zúčtovací jednotky máte v § 2 bod a, je to zjednodušeně řečeno objekt s fakturačním měřidlem. V bodě g máte jasně napsáno, že pro účely této vyhlášky vlastníkem zúčtovací jednotky je SVJ. Dále jste se jistě dočetl, že zálohy stanovuje vlastník. Udržíte-li pár vteřin myšlenku, vyjde vám zcela jasně, že zálohy určuje SVJ.

    Trval-li byste na tom, že vlastníkem zúčtovací jednotky je vlastník jednotky, pak si zkuste přečíst celou vyhlášku z tohoto pohledu znova a vyplyne vám, jakou blbost tady tvrdíte. Příklad: Náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období rozdělí vlastník na složku základní a spotřební (kde je za svůj byt vezme a komu je bude rozúčtovávat – sobě?) atd.

    Ono ostatně normálnímu člověku stačí si přečíst nadpis vyhlášky (kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele), aby mu došlo, že vlastník zúčtovací jednotky a konečný spotřebitel v paneláku nebo bytovém domě asi nebudou to samé.

    A o tom, že by si konečný spotřebitel určoval sám zálohy, tam vážně zmínka není. Že je vlastníkem zúčtovací jednotky SVJ je tam naopak napsáno dost jasně, a že má stanovovat zálohy konečným spotřebitelům taky.

    Vložil petr13 (bez ověření), 13. Leden 2012 - 16:29

    Zálohy určuje výbor , máme to ve stanovách :D , ale i tak díky za rady

    .
    Vložil není (bez ověření), 13. Leden 2012 - 16:51

    dle vzorových stanov čl. VIII – Výbor, bod 9g) – sděluje jednotlivým členům společenství podle usnesení shromáždění výši příspěvků, na náklady spojené se správou domu a pozemku a výši záloh na úhradu za služby.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".