Co může SVJ bez vašeho svoleni

Vložil venasazi, 7. Září 2017 - 9:45 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli může SVJ odsouhlasit bez mého svolení a dokonce i koupit mi do bytu detektor CO2 (cena 1500 kč), dále co se týče výměna práhu a nový nátěr futer u mých vchodových dveří do bytu? Děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil . (bez ověření), 7. Září 2017 - 11:42

  Musíte se podívat do vašeho prohlášení vlastníka, kde jsou vymezené společné části domu a to, co patří pouze vlastníkovi bytu. Pokud jsou zmiňovaná futra společnou částí domu a nátěr byl odsouhlasný, tak nátěr musíte strpět. Já osobně, bych je pak přetřel jinou barvou, ale to jenom konstatuju, to vám neradím. To stejné platí o prahu a jeho výměně. Co se týče detektoru, nenapsal jste důvod, proč chce SVJ detektory do bytů kupovat.

  Vložil venasazi, 7. Září 2017 - 13:38

  Proč to nám nebylo zděleno dali nám ho do ruky a nazdar. Každopádně mi jde o to jestli to vůbec můžou? Poslední dobou se tu investuje do věcí které jsou zcela zbytečné např. parapetíčky do prosklených vchodových dveří každé to okénko má svůj a je jich tam osm a je to bezvýznamný. Přijde mi že tam někdo utápí peníze a nechci si to nechat líbit pokavad na to nemají právo. Děkuji.

  Vložil . (bez ověření), 7. Září 2017 - 13:54

  Už jsem vám to napsal. To, zda mají právo natírat futra lze vyčíst v Prohlášení vlastníka. Tak co tam o těch futrech u dveří do bytu máte napsané? Musíte to najít, jinak to nelze zjistit. Patří futra a dveře do bytu do společné části domu nebo ne?

  Vložil Jinakost je nejvíc! (bez ověření), 7. Září 2017 - 11:52

  ANO, až natřou futra, tak je potřeba je hned přetřít jinou pestrou barvou. Je třeba podporovat různorodost, celý dům pak bude krásně barevný.

  Vložil wrqwer (bez ověření), 8. Září 2017 - 6:04

  hurááá a ještě každy na zed nebo okno 3 antény

  Vložil . (bez ověření), 8. Září 2017 - 6:37

  Vy jste nepochopil jednu zásadní věc. Když si vlastníci nestanoví žádná pravidla, tak je možné dát antén i pět. A to kamkoliv.

  Vložil . (bez ověření), 7. Září 2017 - 11:55

  Chytrolíne, pokud futra patří vlastníkovi, tak si je může natřít jak chce. Do toho vám opravdu nic není Může mít zárubně třeba tečkované, když bude chtít.

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 7. Září 2017 - 10:25

  Koupit může co chce, ale Vy si to tam nemusíte nechat instalovat. Se správou domu to nesouvisí.

  Instalaci i nárok na zaplacení té cetky, odmítnět a dál se s nimi nebavte.

  Vložil venasazi, 7. Září 2017 - 13:31

  Ale pokakavad je to z našich peněz tak by si neměli kupovat co chtějí nemílim – li se ?

  Vložil Jinakost je nejvíc! (bez ověření), 8. Září 2017 - 8:06

  Prosím, pište česky!

  Vložil Rozálie (bez ověření), 7. Září 2017 - 15:41

  Pane venasazi,

  nepochopil jste základní princip fungování SVJ.

  Vložil venasazi, 7. Září 2017 - 19:29

  Dobrý den. Pravda nechápu princip fungování SVJ a jsem dokonce odpůrcem celého systému. I kdyby tam bylo milion kladný věcí stačí mi jen to že někdo rozhoduje za jiného viz. přehlasování většiny .....pokavad na to někdo prostě nemá tak kde berou to právo mu nařizovat…určitě by to mělo být lépe propracovaný… nevyjímaje že jsem si zcela jist tím že ten kdo je u kormidla se pěkně krmí.....naposledy jsem s tím měl zkušenost co se týkalo oken i když jsem jim přinesl nabídku kvalitnějších a mnohem levnějších tak se to smetlo ze stolu…proč asi nemá cenu zdůrazňovat že.

  Vložil MartinII, 7. Září 2017 - 16:25

  Biblí vlastníka bytu jsou stanovy (pokud neodporují právu), občanský zákon (ale nejenom od § 1158), zápisy. Vůbec jste nesdělil, zda se o tom, na co se ptáte, jednalo na shromáždění, což je nejvyšší orgán společenství (viz NOZ §1205). Možná patříte mezi ty, co na shromáždění nechodí, možná nedostáváte zápisy (zveřejňování zápisů viz stanovy).

  Sdělte pro zajímavost zda vy osobně máte stanovy, zda dostáváte zápisy, zda znáte příslušné paragrafy NOZ.

  Vložil venasazi, 7. Září 2017 - 19:13

  Přesně …na schůze nechodíme a zápisy nedostáváme a bohužel nemáme ani prohlášení vlastníka , ale i tak mi zdraví rozum říká, že co se týká u mě doma nemůže nikdo odsouhlasit beze mě viz. to že nám přinesou detektor CO2 …to jako kdybych už jedem měl tak mám smůlu? A co se týče toho práhu a futer docela mě dostalo že otevřu dveře co to je za rány a najdu tam lidi co mi rozebrali práh …docela překvapení. Jinak samozřejmě neznám paragrafy NOZ proto se tu informuji. Děkuji za odezvy.

  Vložil radka222222 (bez ověření), 8. Září 2017 - 6:44

  na schůze nechodíme – a v tom asi bude ten problém, že jste pak překvapení

  co se týká u mě doma nemůže nikdo odsouhlasit beze mě – ale může, na shromáždění

  najdu tam lidi co mi rozebrali práh …docela překvapení – kdybyste jevil zájem o svůj majetek a chodil na shromáždění, překvapen byste nebyl

  podstatné je, čí ten práh je:-)

  Vložil MartinII, 7. Září 2017 - 21:40

  Co máte ve stanovách o zápisu. Stanovy jste nezmínil, takže ani ty nemáte ?

  Dle NOZ, vzhledem k tomu, že společenství je spolek, platí také paragrafy spolku viz § 1221 „Nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku. Nepoužijí se však ustanovení o shromáždění delegátů, dílčích členských schůzích ani o náhradní členské schůzi“.

  NOZ najdete na

  http://business.center.cz/…sky-zakonik/

  Takže § 254

  "(1) Statutární orgán spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do 30-ti dnů od jejího ukončení.

  (2) Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaké případné další činovníky členská schůze zvolila, jaká usnesení přijala a kdy byl zápis vyhotoven. (3) Každý člen spolku může nahlížet do zápisů ze zasedání za podmínek určených stanovami. Neurčí-li stanovy jinak, lze toto právo vykonat v sídle spolku".

  Pokud jde o Prohlášení s popisem společných částí a částí bytu, tak pokud ho nemá ani ctihodný výbor, tak to je smutné. Prohlášení je (mělo by být) na katastru, ale stojí to 20 Kč / str. Stačí nechat si okopírovat jen požadované stránky (ne popis jednotlivých bytů, krom vašeho). Předem je vhodné se tam pozeptat, např. zda ho najdou dle názvu společenství, čísla jednacího nebo dle IČO. Platí se cash (aspoň u nás), protože z nějakého důvodu nechtějí / nemohou přijmout platbu kartou.

  Vložil MartinII, 7. Září 2017 - 17:19

  „nechci si to nechat líbit“

  Nastudujte ještě zdejší diskusi na théma § 1209 a § 258. A budete vědět, co si musíte nechat líbit.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".