Co kdyz byt odmitne/vykasla na vymenu vodomeru?

Vložil sokolnik, 12. Říjen 2017 - 13:11 ::

Zdravim,

Vim ze kazde SVJ ma povinnost vymeny vodomeru a kalorimetru jednou za 5 let a chystame tuto vymenu do konce tohoto roku. Ale dle zkusenosti vime ze nektery byty jsou prazdne (treba proto ze majitel bydli v zahranici) nebo odmitaji jakoukoliv komunikace s vyborem SVJ.

Jak mame postupovat v pripade ze nekdo vyslovne odmitne zucastnit ve vymene vodomeru ci proste bude ignorovat pozadavky SVJ? Musi se obracet na soud nebo jak se tohle resi?

Vim ze pokud nedosahneme vymeny 100% vodomeru v pristim roce riskujeme ze vyuctovani muze napadnout kdokoliv z majitelu, takze bude docela velky prusvih kdyz do konce roku podminku vymeny nesplnime.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Arveno, 18. Říjen 2017 - 11:33

  Arveno

  Ridit se vypoctem dle zakona a vyhlasky znamena, ze cim vetsi pocet vlastniku. nedovoli vymeny vodomeru o to se zvysi jejich dle zakona snapocitana spotreba a o to se snizi napocitana spotreba vlastniku kteri vymenu. umoznili.

  Poradni vlastnici se mohou pouze radovat. Cim vice neporadnych o to na tom ti poradni budou lepe. Moc pekne..

  Vložil René (bez ověření), 12. Říjen 2017 - 17:59

  Jde o zákon č. 67/2013 Sb. a neumožnění instalace nebo odečtu upravuje § 6 odst. 3 a 4 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-67#p6

  „odst.3 … Neumožní-li příjemce služeb instalaci stanovených měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, nebo přes opakované prokazatelné upozornění neumožní jejich odečet, nebo je neoprávněně ovlivní, činí v daném zúčtovacím období u tohoto příjemce služeb spotřební složka nákladů trojnásobek průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadajících na 1 m2 započitatelné podlahové plochy zúčtovací jednotky.“

  „odst.4 …Neumožní-li příjemce služeb instalaci vodoměrů na teplou vodu nebo přes opakované prokazatelné upozornění neumožní jejich odečet, nebo je neoprávněně ovlivní, činí v daném zúčtovacím období u tohoto příjemce služeb spotřební složka nákladů trojnásobek průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadajících na 1 m2 podlahové plochy zúčtovací jednotky.“

  Ovšem rozúčtování studené vody zákon neřeší, to byste měli mít upraveno ve stanovách, sankční rozúčtování v případě neumožnění instalace vodoměrů či neumožnění odečtů může být např. upraveno obdobně, jako u teplé vody.

  Pokud budete postupovat uvedeným způsobem, bude rozúčtování v souladu se zákonem, i když nebudou vyměněny všechny vodoměry.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Říjen 2017 - 17:09

  budete muset účtovat náhradním způsobem, který jistě máte ve stanovách nebo pravidlech pro vyúčtování vodného a stočného. My jsme tento problém řešili tak, že každý rok na shromáždění oznámíme odchylku od obchodního měřidla v procentech a pak se dohodneme (dohoda souhlas všech), že nebudeme utrácet za zbytečnou výměnu, když je chyba třeba 9 % a technik fy Enbra nám potrdil, že bytová měřidla této třídy přesnosti mohou mít odchylku ař 20 %. Chápu, že to jde jen v menším společenství rozumných lidí a ne ve 12. patrovém paneláku.

  Vložil JaVa, 13. Říjen 2017 - 16:15

  Ve Vašem případě se opět projevila v celé své kráse,tzv. „lidová tvořivost“ nekompetentních statutárů,kteří nejen že sami porušují platné zákony a vyhlášky,ale dokonce k jejich nedodržování nabádají i řadové členy SVJ.Prosím, neventilujte své protizákonné dementní nápady na tomto webu,někdo se toho může chytit a dostat se do průseru.To,že to tak děláte ve vašem SVJ,ještě neznamená, že je to v souladu s platnými zákony.Vše, co máte ve stanovách nebo v usnesení ze shromáždění (popř.v zápise ze shr.vlastníků) , by nemělo rozporovat znění platných zákonů a vyhlášek!V opačném případě, jsou tyto"výmysly chorých mozků" právně nevymahatelné a členové SVJ, nemají žádnou povinnost, se jimi řídit.Stručně řečeno škoda času a papíru.

  Děkuji.JaVa

  Vložil Petr123 (bez ověření), 12. Říjen 2017 - 18:17

  Používat pouze ověřené měřiče vychází ze zákona o metrologii a rozhodnutí shromáždění nestojí nad zákonem. Vaše vyúčtování je naprosto vadné a vystavujete se pokutě, pokud toto někdo napadne.

  Vložil abx (bez ověření), 12. Říjen 2017 - 13:52

  Pak počítáte spotřebu vody podla vyhlášky a nikdo nic nemůže napadnout.

  Vložil P_V (bez ověření), 14. Říjen 2017 - 9:56

  Podle vyhlášky, tj podle počtu osob? Tak ať se tam nevyskytnou takovíhle případi. https://www.novinky.cz/…-zatkla.html

  Vložil Petr, 12. Říjen 2017 - 16:03

  Co o tom máte ve stanovách a zápisech ? Jsou i horší věci, když je do bytu nutný přístup kvůli havárii na vodě, plynu apod. Řešte to i s ohledem na toto, třeba usnesením shromáždění. Pokud jde o prázdné byty, tak co máte v Pravidlech rozúčtování vody, (zápisu shromáždění) když nebudete moci účtovat dle měřičů ? Budete u prázdných sledovat, zda do domu chodí někdo vybírat poštu, zajde do bytu, uvaří si čaj a dojde na záchod a hlásí počet osob (nejčastější rozúčtování při nepoužitelnosti měřičů) 0 (slovy nula) ? U ostatních v bleděmodrém, až na to že hlásí osoba 1 ale skutečně jich je více.

  Vězte, že nepřístupnost měřičů pro výměnu (nebo i odečet) se zde řeší snad od založení portálu. Nebo myslíte že to ještě nikdo neřešil ?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".