členství v několika SVJ

Vložil agnes (bez ověření), 9. Říjen 2016 - 6:48 ::

Dobrý den, v prosince 2015 prodala stará paní u nás v domě byt a koupil ho nový mimopražský vlastník. Do července 2016 ho předělával, vlastnictví nahlásil a ž po vyzvání, když to výbor zjistil z katastru. Vlastník nemá hlášenou trvalou adresu u nás, ale v jednom severočeském městě, tam není také k zastižení Doporučené dopisy se vracejí jako nedoručené. V bytě bydlí nyní 5 osob, mají nájemní smlouvu s vlastníkem. Vlastník nadále hlásí a platí pouze za 1 osobu.U nás 5ti členná rodiny platí vedle FO asi 2 500 – 3000,– Kč na služby, on 500,–.Teď se na nás obrátil výbor SVJ z Mladé Boleslavi, který má stejné problémy a v místě hlášeného trvalého bydliště mu řekli, že pán bydlí v Praze, tak nás našli. Společnými silami s SVJ Ml.Bol. jsme zjistili, že pán je jako vlastník členem 5 dalších SVJ v různých městech ČR.To zákon umožňuje? Být členem několika SVJ, byt pronajímat a platit pouze 1 osobu? Někde má již dluh a my se bojíme, že u nás tomu tak bude Také. Jak dál postupovat? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Rona (bez ověření), 10. Říjen 2016 - 10:15

    Tak proč služby nerozúčtováváte nějakým spravedlivějším způsobem, např. podle velikosti bytu nebo každý byt stejně ? Když po něm chcete za služby 3.000 Kč a po jiném bytu 500 Kč, nedivím se, že je nekontaktní …

    Vložil TN (bez ověření), 9. Říjen 2016 - 16:04

    Tohle je neuvěřitelné, co jsou lidé schopní řešit. Já se normálně začínám bát v této zemi žít, aby mě sousedi nezlinčovali za to, že oblíknu od krejčího ručně šitý kabát a od ševce ručně šité boty. Zdá se mi, že vrací doba komunismu, jak píše pode mnou Anonymouk. Co je vám do toho, kolik kdo vlastní bytů? I kdyby jich vlastnil 150, neřešte to. Nezáviďte a starejte se o sebe, věnujte volný čas studiu cizích jazyků a najděte si lépe placenou práci, nebo začněte podnikat.

    Pokud si myslíte, že v bytě žije více osob, vyzvěte ho na adresu uvedenou v katastru, aby oznámil správný počet osob a upozorněte ho, že jinak mu začnete účtovat pokutu 50 Kč denně podle zákona č. 67/2013 Sb.

    A když už máte tolik volného času na fízlování sousedů, investujte ho do změny pravidel pro rozúčtování služeb. Nikde není psáno, že musíte rozúčtovávat úklid nebo osvětlení podle počtu osob, rozúčtovávejte podle velikosti bytu a nebudete muset investovat svůj čas do fízlování sousedů.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Říjen 2016 - 17:08

    bych rád upozornil, že je třeba s přečíst první větu zákona 67/2013 Sb. Tam kde se SVJ dohodlo…se podle 67 nepostupuje. A kdyby je tento hloupý nápad přivedl k realizaci tak každá pokuta je zdanitelnýn příjmem. Takže registrace na FÚ (a následná pozornost a péče FÚ) a podání přiznání. Ale jinak Vám musím dát +.

    Vložil Taisa, 9. Říjen 2016 - 10:08

    Členství v mnoha SVJ neřešte, to je irelevantní.

    Vlastník má povinnost ohlásit počet osob v bytě a jejich nacionále – NOZ § 1177; zákon o službách § 13.

    Dle zákona o službách můžete též po vlastníkovi za nesplnění této povinnosti uplatňovat pokutu.

    Bohužel asi není v zákonech žádný alternativní způsob, jak počet osob v bytě zjistit.

    Snad by to šlo dát do stanov? Něco jako: Pokud vlastník údaje neohlásí, zjistí je SVJ přímo od osob obývajících byt. Dokud SVJ údaje nezjistí, uplatňuje na vlastníkovi pokutu za prodlení s nepeněžitým plněním.

    Další možností je změnit všechny položky, které se rozúčtovávají dle počtu osob a účtovat je jinak – vodu podle vodoměrů, zbytek podle podlahové plochy bytu. To je možné vždy až od dalšího zúčtovacího období, takže byste museli svolat schůzi a odhlasovat změny do konce roku.

    Dále: doporučuji využívat službu katastru nemovitostí „hlášení změn“. O každé změně se dozvíte v den vkladu a ne až za půl roku.

    Rozklikněte si štítek počet osob v bytě, třeba najdete nějakou inspiraci ve starých diskusích.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 9. Říjen 2016 - 8:43

    Ano, to zákon nezakazuje, když je vlastníkem n bytů. Našli jste někde zákaz? Více bytů, domů zakazovali komunisté, mohli jste mít jen „osobní vlastnictví“.
    Vymáhejte škodu. Půjdete k soudu?

    Vložil Petr, 10. Říjen 2016 - 11:46

    Neřešte, kolika SVJ je člen (nebo případně zda bydlí někde v nájemním bytě, u přítelkyně, babičky, v domku), a byt jen pronajímá.

    „do července 2016 ho předělával, vlastnictví nahlásil až po vyzvání, když to výbor zjistil z katastru“

    • to je věc prodávajícího, zařídit si administrativu

    „V bytě bydlí nyní 5 osob, mají nájemní smlouvu s vlastníkem“

    1. vodu asi máte dle osob, to je ten nejhorší případ (největší položka), i když ani úklid a odpadky také nejsou laciné
    • těžko ho donutíte podepsat nový evidenční list s jiným počtem osob, ale vystavte mu ho a doporučeně s dodejkou zašlete na oficiální adresu v katastru, kydž neznáte jeho možnou adresu doručovací
    1. zkuste si zajistit 5× písemně potvrzení nájemníků, že v domě bydlí a spotřebovávají vodu (a užívají popelnice)
    • až bude dlužen (vyúčtování roku 2016) zřejmě i za to, čemu říkáte FO, tak ho zažalujte.

    Čtěte vlákna o dlužnících a o vyúčtování osob (to máte do konce roku co dělat)

    Dle NV 67/2013 a novely 2015 máte možnost pokut

    Co chcete jiného dělat ?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".