člen výboru SVJ

Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 11:44 ::

Dobrý den, mám asi zvláštní dotaz: po privatizaci obecných bytů v l.2012/14 v 8 panelácích jsme vytvořili SVJ- že to je hrůza si dovedete představit. Nikdy jsme se nesešli (ani na ustavujícím shromáždění)a ani nesejdeme všichni vlastníci: je nás asi 350,takže o všem hlasujeme většinou přítomných, což bývá od 27 do 36% dle přítomnosti důchodců,jako jsem já, výboru a plných mocí. V r.2015 jeden člen výboru (výbor má 7 členů)na shromáždění oznámil rezignaci, předsedkyně nás vyzvala,aby se přihlásil, kdo chceme do výboru. Přihlásil se jeden člověk, pro něho bylo 13,9% přítomných z 38,3%. Ten člověk pak z domu zmizel, byt pronajímal, člen výboru rezignaci stáhl atd. Letos odstoupili 2 členové výboru – oznámili to pouze předsedkyni, shromáždění nebylo, předsedkyně zavolala toho vlastníka, který se v r. 2015 přihlásil a byl dle ní zvolen a ten nyní dochází na výbor. Když jsme se to dozvěděli, tak jsem řekl předsedkyni, že o doplnění výboru by mělo hlasovat shromáždění ať ho svolá, že vůbec nevíme, co ten člověk 2 roky dělal, zda nebyl trestně stíhán a že je stejně málo členů výboru, které máme ve stanovách a které jsme oznámili soudu. Předsedkyně řekla,že po novele občanského zákoniku může výbor sám doplňovat své členy bez shromáždění. Nic takového ale ve stanovách nemáme.Naopak tam máme, že do působnosti shromáždění patří volba a odvolání členů volených orgánů a rozhodování o jejich odměnách …Kdo má pravdu? To si opravdu výbor může dělat, co chce?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 30. Listopad 2017 - 11:59

    Vladane,

    podle § 1221 a 246/2 NOZ může výbor kooptovat členy výboru pokud to stanovy nezakáží.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 14:13

    Děkuji pane Pavle, ale kooptaci jsem na ustavujícím shromáždění odmítli a z návrhu stanov vyškrtli. Bále jsme se právě toho, že se výboři domluví v hospodě a budeme mít každou chvíli jiné členy ve výboru. Hin se pravda ukázala, jsme kráceni na svých právech: nerozhodujeme o volbě ani o odvolání, tak proč jsme v SVJ? Jen abychom platili?

    Vložil Pavel, 30. Listopad 2017 - 15:00

    Vladane,

    nevím co znamená „kooptaci jsem na ustavujícím shromáždění odmítli a z návrhu stanov vyškrtli.“

    Pokud ve stanovách není zákaz kooptace, tak kooptace je možná přímo z NOZ.

    Máte ve stanovách zákaz kooptace? Nebo o kooptaci není ve stanovách ani zmínka?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 1. Prosinec 2017 - 8:14

    Ve stanovách máme: Členové výboru jsou voleni a odvoláváni shromážděním. Členem výboru může být fyzická i právnická osoba, která není členem společenství. Členové výboru nesmí být v příbuzenském vztavu.

    Vložil , (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 11:56

    Jenom skromný dotaz. Která vypatlaná hlavy vymyslela, že 8 paneláku bude tvořit jedno SVJ? To přece nemůže fungovat!

    Vložil vladan na půjčeném účtu (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 14:25

    Jo pane zelená je cesta práva, ale někdy vede do bažin. Ten, kdo tvořil bytové vlastnictví a SVJ v OZ, tak v životě nebydlel na sídlišti v paneláku. My mám sice každý dům své červené a modré číslo, ale tvoříme kruh kolem protiatomového krytu na dvoře, který si dneska někdo pronajal na chov rybiček a stojíme na jednom pozemku a : stavba sleduje prý režim pozemku, který má jedno katastrální číslo a několik lomítek Ty Katastr zrušil a pozemek je veden pod jedním číslem a tak jsme taky jedno číslo jako dům,přestože je nás 8.Ještě čekáme, kdy nám zruší čísla na domech a v 80.ti letech si budeme muset měnit občanky. A ještě detail: čtyřpatrové paneláky třeba nemají výtah a stejně platíme všichni stejný poplatek za užívání výtahu na osobu v bytě. Mám pokračovat? Prý jestli se mi to nelíbí, tak se mám obrátit na soud a nebo se odstěhovat. Na stará kolena? To už si snad zařídí vnuci.

    Vložil Beáta (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 17:58

    Pane Vladane na půjčeném účtu,

    tak to jste měl napsat rovnou, že jste především bunkr. Funkce bydlení je v takovém případě zcela vedlejší a počet domů též. To už je důležitější Vámi zmiňovaný chov ryb, ve srovnání s bydlením.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 12:41

    Proč neuvedete, kde je to zakázané?? Kdo je pak vypatlaný?

    Vložil NN (bez ověření), 30. Listopad 2017 - 12:44

    Vypatlaný jste Vy – . či , se o žádném zákazu nezmiňuje; Vy jen prudíte.

    Vložil tristone, 30. Listopad 2017 - 14:03

    § 1194 (1) Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku; při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Společenství vlastníků nesmí podnikat ani se přímo či nepřímo podílet na podnikání nebo jiné činnosti podnikatelů nebo být jejich společníkem nebo členem.

    Žádná množná čísla se tam nevyskytují, takže fakt jeden dům.

    A definice domu je zas někde jinde, teď Vám to nenajdu. Principiálně jde o to, že je to samostně funkční objekt, tj. je kompletně uzavřený (žádné průchozí chodby skrz mnoho vchodů v různých SVJ), má svoje přívody energií, je samostatně autonomně zastřešený a tak dále. Prostě když odeberete všechny stavby okolo, tak ten dům má fungovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".