člen výboru společenství

Vložil Anonymous, 1. Duben 2009 - 11:09 ::

Dobrý den, zajímá mě zda muže dělat předsedu výboru společenství někdo kdo členem společenství není, pokud je to možné pak při jakých podmínkách, případně zda tuto funkci může vykonávat družstvo které vykonává pro společenství funkci správce, děkuji

VOsek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Duben 2009 - 19:19

    Vážená/ý VOseku,

    odpověď znáte, pokud ne, tak si odpovězte na tuto otázku: „Může ve sdružení zahrádkářů být předseda nečlen tohoto sdružení zahrádkářů?“

    V souladu s platným ZoVB je výbor společenství statutárním (výkonným) orgánem shromáždění VLASTNÍKŮ.

    Funkce člena výboru je osobní povahy a může ji za právnickou osobu = člena společenství vykonávát zmocněnec této právnické osoby.

    Matějka

    Vložil Pavel, 2. Duben 2009 - 9:58

    Na jasnou otázku je zde panem Matějkou odpovídáno aprílově, nic proti, odpovídal 1.dubna.

    Pokud se pan Matějka domnívá, že nečlen SVJ může být členem výboru, souhlasím.

    Předpokládám ale, že se pan Matějka domnívá, že nečlen SVJ se nemůže stát členem výboru. Potom se tento názor pokusím vyvrátit.

    Na otázku, zda ve sdružení zahrádkářů může být předsedou nečlen sdružení zahrádkářů lze pouze odpovědět, že to zákon 83/1990 Sb. neřeší:

    http://neziskovky.cz/…zakon/3.html

    Stejně jako to neřeší ZoVB.

    Protože to zákon výslovně nezakazuje, je v souladu s Ústavou (čl.2/4) a LZPS (čl.2/3) možné, aby byl nečlen SVJ/zahrádkářů členem statutárního orgánu SVJ/zahrádkářů.

    Nečlenové SVJ jsou běžně zapisováni jako členové výboru všemi krajskými soudy. No, třeba soudci žijí v omylu a nepoučili se u zahrádkářů. :-))

    Jinak je to pěkná tautologie.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous, 2. Duben 2009 - 10:41

    A zrovna u nás máme mladého kluka, zájem má pracovat ve výboru, ale soud nám ho nezapsal, protože není člen SVJ. Byt ve kterém bydlí je na jeho matku. Alena

    Vložil Pavel, 2. Duben 2009 - 11:37

    Pan G.X. Vám přesně odpověděl.

    Osobně vidím jako jedinou možnost pro odmítnutí zápisu vlastní stanovy, které nečlena ve výboru nepřipouštějí. Pak je nutné se zamyslet nad úrovní výboru, který chtěl porušit vlastní stanovy. :-))

    Pokud tomu tak není, tak máte možnost odvolání. Zápisy do rejstříku vyřizují vyšší soudní úředníci často bez právního vzdělání (což by ještě nevadilo) ale někdy i bez znalostí problematiky.

    Jaké byly důvody odmítnutí?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous, 2. Duben 2009 - 12:39

    Pavle, důvod byl,že není majitel a ani spolumajitel jednotky. Alena

    Vložil Pavel, 2. Duben 2009 - 12:47

    Ve výrokové části rozhodnutí by měla být odvolávka na předpis. Podepsala to vyšší soudní úřednice bez právního vzdělání nebo soudce?

    Bylo tam poučení o odvolání?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous, 2. Duben 2009 - 12:50

    Podepsala to JUDr. Hrdličková.A o tom odvolání už nevím, ale hned jak přijdu domů se podívám. Já jsem ji hned volala jak je to možné a ona m i řekla, že zapsat někoho kdo není majitelem jednotky nebo spolumajitelem nelze. A je pravda, že jsem se nezeptala proč. Alena

    Vložil Pavel, 2. Duben 2009 - 13:49

    Jak jsem psal, vzdělání není vše. Když si čtete v judikátech NS, NSS, ÚS, tak jsou všechny podepsány JUDr. či Mgr. plus několik titulů za a před jménem.

    Přesto rozšířené senáty nebo plénum mohou často rozhodnout jinak.

    Důležité je se ptát proč? A nenechat se odbýt, že podle zákona. Podle jakého zákona, podle jakého §.

    Třeba se potom dobereme pravdy, resp. názoru, který platí v tento okamžik.

    Některé nálezy ÚS v současné zcela mění názor na některé ustálené „pravdy“.

    Kdo se o svá práva nestará, není hoden, aby se mu dostalo soudní ochrany. To je jen parafráze, je to moc chytré na to, abych byl autorem já. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 2. Duben 2009 - 11:46

    Vidíte, pane Pavle, a já jsem zrovna před pár dny psala v příspěvku „Živnost správce 4“, že členem výboru může být člen SVJ, protože jsem si to přečetla v důvodové zprávě k návrhu nového zákona, jehož autorem je JUDr. Tomáš Dvořák.

    Napsala jsem: "Z důvodové zprávy k návrhu ZoVB si můžete zjistit, že „zákon nepřebírá z dnešní úpravy pravidlo, že členem voleného orgánu společenství může být jen člen společenství“.

    Jinak se ale do této debaty nechci míchat. Pokud v tom nemají jasno soudní úředníci, je to jako se zveřejňováním účetní závěrky, čili nemá cenu se dohadovat. Efektivnější je zjistit si požadavky u místně příšlušných rejstříků.

    N. Klainová

    Vložil Pavel, 2. Duben 2009 - 12:08

    Paní Klainová,

    názor pana JUDr. Dvořáka samozřejmě znám. Nicméně on se své názory často neobtěžuje zdůvodňovat. Já ano. :-))

    Ve své publikaci napadá ostatní autory dřívějších publikací, často bez jakéhoko-li zdůvodnění. Pouze napíše: „Nelze souhlasit s Doc. XY. Je to jinak.“ Jeho názor mne ani moc nezajímá, zajímají mne jeho argumenty, které ho k tomu názoru opravňují. Ale tenhle autor, který napsal mj. monografie k a.s., s.r.o., družstvu, SVJ, se argumenty nezdržuje, protože by neměl čas na psaní tlustých knih. :-))

    Pokud je autorem návrhu ZoVB on, tak by se měl seznámit např. se živnostenským zákonem, než ho bude používat jako nutnou podmínku pro existenci funkce člena výboru.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 2. Duben 2009 - 14:16

    Pane Pavle, tu poslední větu jste myslel vážně? Neříkám, že ten návrh umím zpaměti, ale několikrát jsem jej prošla – ne úplně důkladně. Souvislosti vykonávání funkce člena výboru s živnostenským zákonem jsem si nevšimla. Zato jiných věcí ano, jenže připomínkování se nekoná.

    Hezké jaro! N. Klainová

    Vložil Pavel, 2. Duben 2009 - 15:44

    Paní Klainová,

    své příspěvky většinou myslím vážně. :-))

    Zákon jsem nečetl, ale když jsem si ho tiskl, tak jsem jím listoval (mám pomalou tiskárnu) a zaujal mne mj. § 83 – překážka provozování živnosti.

    Tu najdete mj. v § 8/6 ŽZ a odkazem na § 58/3 ŽZ se dozvíte, že pokud člen výboru SVJ nebude 4 roky provozovat živnost, s SVJ vůbec nesouvisející, tak mu může rozhodnutím živnostenského úřadu zaniknout funkce ve výboru SVJ. Dokonce ani když by ho u vědomí tohoto „trestného živnostenského činu“ zvolilo shromáždění, tak mu funkce nevznikne. To je mnohem přísnější úprava než u společností dle ObchZ a nevím, proč zde byla zvolena.

    Hezký jarní den!

    Pavel

    Vložil Honza K. (bez ověření), 8. Duben 2009 - 20:39

    Pane Pavle, asi jste si přečetl špatně živnostenský zákon. Uniklo Vám, že zrušení živnostenského oprávnění pokud neprovozujete živnost po dobu delší než čtyři roky není překážkou provozování živnosti. Musíte brát § 8 odst. 6 živnostenského zákona v celé souvislosti – „Podnikatel může ohlásit ohlašovací živnost nebo požádat o udělení koncese v oboru nebo příbuzném oboru nejdříve po uplynutí 3 let od právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění; to neplatí, jedná-li se o zrušení živnostenského oprávnění podle § 58 odst. 3 věty poslední“

    Vložil Pavel, 8. Duben 2009 - 23:37

    Pane Honzo K,

    tvrdit o někom, že si špatně přečetl nějaký zákon a co mu uniklo, nepovažuji za korektní. Připouštím, že české zákony dovolují různé výklady. Na svém názoru v tomto bodě však trvám.

    První věta § 8/6 ŽZ stanoví, že živnost nemůže provozovat podnikatel, kterému bylo zrušeno živnostenské oprávnění podle § 58/2 až 4. Zrušení oprávnění při neprovozování živnosti je v § 58/3. Až sem se patrně shodneme.

    Druhá věta § 8/6 zní: „Podnikatel může ohlásit ohlašovací živnost nebo požádat o udělení koncese v oboru nebo příbuzném oboru nejdříve po uplynutí 3 let od právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění; to neplatí, jedná-li se o zrušení živnostenského oprávnění podle § 58 odst. 3 věty poslední“.

    Podle mého názoru tato druhá věta pouze určuje, KDY může podnikatel opět ohlásit ohlašovací živnost. Vůbec nic neříká o tom, zda zrušení ŽO podle § 58/3 věty poslední je či není překážkou provozování živnosti. To je předmětem věty první § 8/6.

    Pokud tedy člen výboru nebude provozovat živnost déle než 4 roky, může mu být zrušena. Pokud živnost neohlásí znovu podle věty druhé § 8/6 bude stále v režimu zrušené živnosti a tím i věty první § 8/6 a bude mít překážku provozování živnosti a tím mu zanikne funkce ve výboru, se kterým ta živnost vůbec nesouvisí.

    Ponechte si svůj názor, já si ponechávám názor svůj.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 2. Duben 2009 - 15:59

    Děkuji, podívám se na to. N. Klainová

    Vložil JarekSVJ, 1. Duben 2009 - 14:54

    Voseku – pořád a pořád dokola, člověk si zde připadá asi jako v blázinci nebo na schůzi poslaneckého klubu ODS. Voseku hledej ve vašich stanovách to je základ. Pokud tam máte něco jako ve smyslu , že statutár může být i ten kdo nevlastní byt v domě …tak člen výboru může být i Dežo Demeter od Košic…

    Vložil Anonymous, 2. Duben 2009 - 10:52

    Jarku myslím, že v tomle případě jsou stanovy na nic, když soud odmítne zápis tohoto Deža s tím, že není majitel a ani spolumajitel jednotky. Pak nevím co byste dělal. Alena

    Vložil Honza K. (bez ověření), 8. Duben 2009 - 20:43

    Pokud soud vydá usnesení (nebo rozhodnutí), že odmítá zapsat člena výboru, tak můžete proti tomuto usnesení podat odvolání.

    Vložil G.X, 2. Duben 2009 - 11:09

    V tom případě bych se ptal na důvody.

    Podívat se do stanov je základ, protože právě vzorové stanovy to skutečně nedovolují. Pokud jste je přijali bez úprav v této věci, odmítli vám zápis správně.

    G.X.

    Vložil RR (bez ověření), 1. Duben 2009 - 17:58

    To jsou mi teda odpovedi,..bavi te to? Teda bavis se?

    Vložil jk, 1. Duben 2009 - 19:04

    Jarek SVJ je chudák zamindrákovanéj, který tady napsal jen jednou odpověď kloudnou a to jak se vypočítá spotřeba vody, což vypočíta žák z páté třídy a popíše určitě jednodušší formou. Ten tady vopruzuje a otravuje delší dobu,je to ORGÁN asi velmi velký a důležitý v nějakém SVJ. Chudáci jeho členové. Zdravím jk

    Vložil JarekSVJ, 1. Duben 2009 - 19:36

    Chudáci členové našeho SVJ(být ty jeho člen – rád by jsi mě lízal anál)… Jasně jk nebo jak se ty parchante jmenuješ, ty jsi co??? Asi taky zamindrákovanej vlastníček panelákového bytečku, zvyklý na trenírkové teploty a pohodu u TV , víš o čem tu je vubec řeč… Ale jsem soudný: vyúčtování vody, tepla , elektřiny , FO to zvládne kdejaký dement né z páté třídy ale ze zvláštní školy – v tom máš 100% pravdu. V tom případě proč se na tomto portále pořád dokola a dokola objevují stejné dotazy na výúčtování atd. Asi jsme národ vopruzů a dementů…

    Vložil jk, 2. Duben 2009 - 18:39

    Nevím, že bych Vám dovolila mi tykat a pokud by jste nebyl tolik zahleděn do sebe, tak dávno víte, že jsem žena. Byteček cihlový (12 bytových jednotek) pronajímáme a bydlíme v baráčku. Protože jsou noví majitelé a nově založená SVJ, tak proto se ti lidé ptají třeba i dokola. Taky se třeba někteří nedokáží hned tady orientovat, protože nejsou tolik let důležitým a sebestředným ORGÁNEM SVJ jako Vy „Jarku SVJ“. Je to jednoduché, že „Jarku SVJ“ ??? Jinak já jsem účetní a o účetnictví SVJ se zajímám, když už jsem spolumajitel bytové jednotky. A co Vy „Jarku SVJ“, co Vy a Vaše zaměstnání, mimo motání se několik let kolem SVJ??? Zdravím jk

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".