Cigaretový kouř

Vložil Anonymous, 3. Leden 2008 - 15:15 ::

Dobrý den, jsme nové SVJ a „rýsuje se“ nám v rámci domu problém s cigaretovým kouřem. Konkrétně majitel bytu v 3 N.P.má problém, že VZD mu do bytu proniká cigaretový kouř z 2 N.P.(majitel kouří na WC). Podle našeho názoru (výboru) je to spor občansko-právní mezi dvěma majiteli, ale má někdo zkušenost jak tento problém (pro nekuřáka velký problém) technicky řešit na potrubí VZD ? Podotýkám, že zpětné klapky dodatečně instalované nemají velký efekt. Může majitel ve 3 N.P. nárokovat případnou úpravu VZD z tzn. FO, protože z jeho pohledu VZD neplní správně svoji funkci ? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jan

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 18. Leden 2008 - 13:49

    Ja jsem byla dost velky kurak, a kourila jsem 10 let, ale ted uz rok nekourim, jelikoz jsem zkusila Elektronickou cigaretu. Nejdrive jsem tomu neverila, myslela sem si ze to je zase nejaka blbost, jako zvykacky, inhalator atd, ale neni..Me to pomohla a uz nekourim 1rok. Nasla jsem to na www.astor.cz tak se mrknete, treba to pomuze i vam.

    Vložil Anonymous, 5. Leden 2008 - 19:47

    Ve vašem případě jde o problém, kterému by se měla věnovat pozornost již v počátcích „revitalizačních“ zásahů na panelovém domě. Z neznalosti dopadů jednotlivých zásahů, zejména vlivem výmeny oken za plastová ale i zateplování, se provádí tyto podstatné zasahy v nevhodném pořadí. Téměř se opomíjí to, že potrubí VZT je umístěno v byt. jádře. Probíhající nekoordinované výměny byt. jader tak následně znemožňují případné tech. zásahy pro zlepšení funkčnosti centrál. soustav větrání. Dopadem jsou jsou pak známé problémy se změnou vnitř. klima bytů (plísně, kondenzace par, i pronikání pachů, kouře).

    Dle mého názoru nemůže jít o občansko právní vztah, protože problém je způsoben nefunkčností tech. zařízení domu jako společ. části domu, a je na výboru aby se problémem zabýval. Obecně je vůbec´údržbě VZT věnována malá pozornost. Kdo vám provádí tech. správu ?

    Souhlasím s názory „Díry“, „Kouř 2 a 3“. Z vlastní zkušenosti vím, že průnik může způsobovat netěsnost v prostupech potrubí stropem v byt. jádře. Ty se zjistí obvykle při rekonstrukci, zejména kolem větrací šachty z její zadní strany kam není jinak vidět.

    Řešení dle názoru dle „Kouř 3“ je však třeba řešit před rekonstrukcemi nebo systematicky v souběhu při revitalizaci.

    k.kolar@centru­.cz

    Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 23:24

    Optimální je samozřejmě vlastní odtah až na střechu nebo instalace vlastní samostatné vzduchotechnické jednotky s filty a rekuperací tepla. Tyto jednotky se velmi osvědčují zejména v domech po částečné revitalizaci, kde došlo pouze k výměně oken, resp. zateplení. Doporučuji www.modulair.cz

    Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 11:10

    Mám s kouřem odspodu stejnou zkušenost. Jen chci připomenout že ventilace není zdaleka jediný problém. Tak jak jsou jádra stavěná je všude samá díra i kolem stoupaček bývá děr dost, tedy řešit zpětné klapky apod je zbytečné. Kouři se uchráníte až hermetickým oddělením svého patra.

    Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 8:16

    Prosím vás, nárokovat z fondu oprav… co je to za termín o výdajích z fondu oprav snad nerozhoduje jednotlivec ale shromáždění. Jako výboru vám radím starejte se jenom o to co vám určují stanovy, nesnažte se dělat ze sebe soudce z lidu, občansko-právní komis nebo městskou policii. JarekSVJ

    Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 8:47

    „Děkuji za radu“, ale pokud mě majitel předloží stanovisko odborné firmy, že VZD nefunguje jak má, nebo, že je na VZD závada tak jako členové výboru k uvedenému problému musíme zaujmout stnovisko, protože se jedná o společný majetek. Pokud ve vašem SVJ hned vše řešíte Městskou policií no tak máte asi „velmi příjemné bydlení“. Já jsem potřeboval poradit zda má někdo nějakou technickou zkušenost v řešení tohoto problému. S pozdravem Jan

    Vložil JarekSVJ, 5. Leden 2008 - 15:33

    Jane já jenom psal, že výbor by měl plnit svoji funkci jenom a jenom dle stanov společenství.

    Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 17:14

    Ideální stav je zrušit (rozuměj zneškodnit) kuřáka. Bohužel takový postup však současná legislativa nepodporuje. :-( Zkuste se zeptat v nějaké firmě, která se zabývá vzduchotechnikou. Možná by to vyřešil nějaký filtr + utěsnění míst kde panelem prostupují stupačky a roury odsávání.

    Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 9:08

    Technicky to neumím.

    Ale z hlediska odpovědnosti výboru to musíte řešit. Např. podle stavebního zákona.

    Rozvod VZD je nepochybně společnou částí domu. Pokud odborník tvrdí, že není v pořádku, tak je třeba opravit.

    Výbor je statutárním a výkoným orgánem SVJ. Pokud není výbor limitován výší nákladů na opravy, tak můžete rozhodnout bez shromáždění, jedná se o pouhou opravu.

    Technický návrh opravy bych nechal na odborníkovi.

    Hezký den! pavelsvj@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 4. Leden 2008 - 11:04

    Technicky poradím. Každý odtah z bytu musí mít vlastní trubku až nad střechu. Podobně jak odkouření z plynové karmy. Klapky jsou k ničemu. Kalašová

    Vložil Anonymous, 18. Leden 2008 - 13:56

    Odkud plyne nutnost vlastní trubky pro každý odtah? Technicky to je jistě vhodné řešení. Děkuji.

    FilipN

    Vložil Anonymous, 18. Leden 2008 - 17:40

    Jakmile budete používat nucený odtah do jedné trubky, nikdy nemáte jistotu 100%-ní funkčnosti. Zpětné klapky jsou většinou nefunkční. Kalašová.

    Vložil Matějka Jaroslav, 19. Leden 2008 - 16:39

    Vážená paní Kalašová, nechtěl jsem diskutovat, ale musím.

    Proč jsou zpětné klapky většinou nefunkční? Jako správce to jistě víte – „Zanedbaná údržba“.

    Pravidelná kontrola, čištění a servis vzduchotechniky včetně zpětných klapek (minimálně 1× ročně dle podmínek dodavatele) zajistí jejich funkčnost. Nevěřte, že je něco „bezúdržbové“, byť to máte „černé na bílém“.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 19. Leden 2008 - 17:36

    Pane Matějka, jen diskutujte, od toho jsme tady. Záleží samozřejmě na rozhodnutí vlastníků jestli budou flikovat, to zn. čistit, udržovat a provádět pravidelný servis na zařízení, které je od základu nedokonalé. Jestli není lepší mít pro každou jednotku odtah vlastní, těsný a nedovolující přenosu pachů mezi jednotkami. Jsem zastáncem řešení s delší životností a minimální údržbou. Zdravím, Kalašová.

    Vložil Matějka Jaroslav, 19. Leden 2008 - 17:48

    Paní Kalašová, souhlasím, ale vlastníci musí stávající technické zařízení udržovat v provozuschopném stavu v souladu s platnými normami.

    Pozn.: v případě rekonstrukce je tato na stavební povolení, před průchodem každým podlažím musí být na každé vzduchotechnice požární klapka a průchod musí být stavebně uzavřen protipožární uzávěrou, kontrola klapek se provádí oprávněnou odbornou firmou minimálně jedenkrát ročně.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".