chystá se "prohlášení vlastníka" a nevím, jestli dobře

Vložil JitkaB (bez ověření), 27. Duben 2014 - 21:17 ::

Dobrý den, zabrousila jsem sem kvůli pasportizaci kvůli převodu družstevních bytů do vlastnictví. S tím souvisí „prohlášení vlastníka“. Zjistila jsem, že od 1. 1. 2014 patří do společných částí domu i např. kotelny (podle nařízení vlády z 30. 10. 2013). Takovou část domu u nás máme a doposud se za společnou nepovažovala, protože společnou kotelnu potřebovali jen družstevníci napojení na ni. Naše patro má svoje kotle v bytě. To se opravdu tato kotelna musí počítat do společných částí domu i pro nás, kteří ji nevyužívají? Jde mi o to, že se tím navýší m2 na podíl placení za správu a zdá se mi to nespravedlivé.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 28. Duben 2014 - 10:18

    Paní Jitko, budete sestavovat prohlášení podle NOZ, takže se plně uplatní nařízení vlády č. 366/2013 Sb. o společných částech nemovité věci (http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366…).

    • Podle ZoVB bylo možné řešit vlastnictví kotelny tak, že v domě existovaly (vedle společných částí společných všem) také společné části společné pouze některým.
    • NOZ tuto logickou možnost ovšem zrušil, v souvislosti s novou definicí jednotky(2012).

    Nová právní úprava je v tomto jiná než dřívější: nyní se totiž vlastník nemůže zbavit vlastnictví a odpovědnosti za zařízení která jsou součástí domu (např. výtahy, boilery či plynové kotelny). Odpovídá tedy ze zákona za škodu vzniklou provozem všech zařízení v jeho spoluvlastnictví. A to i když má svůj byt v nástavbě s vlastním etážovým vytápěním …

    Samozřejmě existuje možnost podle NOZ určit v prohlášení odlišně povinnosti vlastníků při přispívání na tuto kotelnu, a pro vás to je jediné možné řešení. Ovšem bude zde stále permanentní odpovědnost za škodu. Tuto odpovědnost nesou všichni spoluvlastníci podle svých podílů.

    lake

    Vložil Teorba, 3. Květen 2014 - 20:19

    Pane lake, naše SVJ je starého typu (SVJ2000) a v dohledné době nehodláme z něho dělat SVJ(2012). Nicméně podlahová plocha jednotlivých jednotek (1994) se podle podzákonného právního předpisu k NOZ, na který NOZ odkazuje ve svém § 1222 – prováděcího NV č. 366/2013 Sb. zvětší nejen o plochy všech vnitřních stěn, ale i plochy instalačních šachet a ventilačních/ko­mínových šachet, které některé byty mají, a jiné je nemají.

    Výměra plochy bytu je důležitým kritériem pro stanovení velikosti práv a povinností vlastníků jednotek. Není nám jasný celkový důsledek toho NV č. 366/2013 Sb. Ad absurdum:

    • musíme předělat prohlášení vlastníka, neb platí jiné „podlahové plochy“?
    • musí vlastníci jednotek podat nová přiznání k vyšší dani z nemovitých věcí, neboť bude daněna větší plocha?
    • musíme změnit hlasovací poměry členů SVJ(2000), neboť se mění vlastnické poměry?

    Přiznám se, že na tyto a podobné otázky odpovědět neumíme (zda to tak má být či nemá – považme: jedná se jen o nařízení vlády!).

    teorba

    Vložil lake, 3. Květen 2014 - 23:23

    Pane Teorba,
    Vaše obavy jsou zbytečné. O SVJ(2000) se NOZ nezmiňuje ani slovem, takže celá část o bytovém spoluvlastnictví se na vaše SVJ(2000) nevztahuje. Podlahové plochy jednotek(1994) se tedy nemění.

    Nařízení vlády č. 366/2013 Sb. se uplatní pouze pro SVJ(2012), která vznikají podle NOZ od 1.1.2014. Je to v NOZ výslovně napsáno, čtěte: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89….

    lake

    Vložil JitkaB (bez ověření), 26. Březen 2015 - 12:18

    Dobrý den, pane Lake. Zjistila jsem, že pasportizace, která u nás proběhla v listopadu 2013, byla nejspíš udělaná špatně pro prohlášení vlastníka v r. 2015. Protože jak jinak si vysvětlit to, že byty, které jsou nad sebou v patrech, mají rozdíly v m2? Myslím si, že to ten projektant zaměřil bez vnitřních stěn a proto tam jsou rozdíly. Setkal jste se s tím někdy?

    Vložil JitkaB (bez ověření), 28. Duben 2014 - 18:52

    Pane lake, to jste mě nepotěšil. Ještě odpovědnost za škodu:-(. Jak jsem to tady pročítala, Vy to máte určitě pořádně nastudované a nijak obejít to nejde. Snad jedině chtít zůstat pořád družstevníkem? Každopádně děkuji za návrh řešení s příspěvky na kotelnu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".