Chce se po nás, abychom přispívali na spotřebu ostatních vlastníků

Vložil věra jeníková, 19. Duben 2014 - 9:38 ::

Dobrý den,

před svatbou jsme si s dnes již bývalým manželem pořídili byt do osobního vlastnictví. Já tento byt neužívám již od r. 2006, bývalý manžel se z bytu odstěhoval na konci října 2012. Aktuálně je byt v prodeji.

Od ledna 2013 se každý podílíme 1/2 na úhradě všeho co s bytem souvisí. Zároveň se také po celou dobu snažíme dosáhnout snížení záloh na služby spojené s užíváním bytu. Opakovaně na adresu SVJ a také na Správu majetku, která vede účetnictví, oznamujeme, že počet uživatelů jednotky je 0. Bohužel, chování Správy majetku i předsedy SVJ naznačuje, že se nedododneme… Bývalý manžel je stále registrován jako uživatel bytu.

SVJ podle svých stanov rozúčtovává náklady na vytápění podle výměry bytu, což pro nás znamená, že i přes platby předepsaných záloh, máme nedoplatek téměř 1000 Kč. S tím nesouhlasíme, nevíme ovšem, jak dále postupovat. Nehodláme přispívat na topení ostatním subjektům.

V bytech nejsou instalovány měřiče tepla, to bychom také rádi změnili. Pak by snad mělo být prováděno vyúčtování podle základní a spotřební složky.

Můžete, prosím, poradit, jak postupovat?

  1. V tomto případě při reklamaci vyúčtování za rok 2013
  2. K dosažení změny počtu uživatelů na 0
  3. Můžeme jako vlastníci bytu navrhnout svolání shromáždění vlastníků a přednést návrh na instalaci měřičů a na změnu rozúčtování tepla?
  4. Můžeme se v tomto případě domnívat, že se vlastníci ostatních jednotek „bezdůvodně obohacují“ na náš úkor a tím nám způsobují majetkovou újmu? (Platit totiž téměř 15 tis Kč za rok za to co jsme nespotřebovali, to se nám opravdu nezdá…)

Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 19. Duben 2014 - 13:33

    Paní Jeníková,
    rada Nového předsedy je částečně nesprávná. Zákon č. 67/2013 Sb. se použije teprve pro vyúčtování roku 2014, které obdržíte v roce 2015.

    1. Píšete, že rozúčtování vytápění proběhlo podle podlahových ploch v souladu se stanovami. Správně se mělo rozúčtovat podle započitatelných podlahových ploch, takže si to zkontrolujte. S takovým rozúčtováním můžete nesouhlasit, ale nic Vám to není platné. Případná Vaše reklamace bude neúspěšná.

    2. Pokud jde o počet uživatelů jednotky, nelze odpovědět. Neuvádíte pravidla rozúčtování služeb. My samozřejmě netušíme zda v nich je něco uvedeno o počtu obyvatelů jednotky ani zda se podle tohoto počtu něco rozúčtuje.

    3. Můžete.

    4. Netušíme. Nejsme jasnovidci. Neznáme pravidla platná ve vašem domě.

    lake

    Vložil Nový přesdseda SVJ (bez ověření), 19. Duben 2014 - 11:22

    Ještě pro úplnost upozorňuji, že pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii včetně způsobů reklamace upravuje předpis č. 372/2001 Sb.

    Vložil Nový přesdseda SVJ (bez ověření), 19. Duben 2014 - 11:14

    Ad 1) Bez podrobné znalosti vyúčtování nelze odpovědět, ale ve vašem vyúčtování by měly být uvedeny údaje pro reklamaci (termín, komu adresovat, co doložit apod.) Obecně reklamovat lze samozřejmě cokoliv.

    Platným předpisem pro rozúčtování tepla je zákon č.67/2013 Sb. který uvádí:
    § 6 (1) Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.

    (2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele2).

    Ad 2 – Osobně se domnívám, že změna počtu obyvatelů bytu na 0 není možná – i když se v bytě nezdržujete, určitou část tepla spotřebováváte, ale bez instalovaných měřičů neprokážete skutečnou spotřebu.

    Ad 3 – Pokud se jedná o svolání shromáždění a návrh na instalaci měřičů – podívejte se do platných stanov vašeho SVJ (nebo do vzorových, pokud nemáte vlastní). Tam jsou uvedeny postupy pro svolání shromáždění, počty pro schvalování návrhů a pak postupujte podle nich.

    Ad 4 – Osobně se nedomnívám, že by se ostatní spoluvlastníci na vás „bezdůvodně obohacovali“. Ale protože na rozdíl od některých diskutujících na tomto fóru vím, že vykládat zákony mohou v ČR pouze soudy a my ostatní (právníci, laikové) vyjadřujeme pouze své názory, skutečnou odpověď by vám dal pouze soud.

    Vložil věra jeníková, 19. Duben 2014 - 12:11

    věra

    Děkuji za odpověď.

    Ve svém novém bytě jsem první měsíce trvání vlastnictví měla nahlášeno 0 uživatelů a problém s tím žádný nebyl. Proto se tedy ptám. Vlastnit a užívat jsou na první pohled dvě různé věci.

    Ve vyúčtování je ohřev teplé vody pro ÚT rozdělen na složku základní (30%) a složkuz spotřební (70%). To ovšem neplatí pro spotřeba ÚT. Myslíte, že je možné v rámci reklamace žádat, aby po nás byla taktéž vyžadována pouze základní složka (ač to určitě není ve stanovách)? Reálně ostatní vědí, že byt nikdo neužívá, dokonce i písmené oznámení jsme učinili a žádali úpravy.

    Rozumím Vám velice dobře, nicméně, pokud byste byt neužíval, asi byste nebyl unešený tím, že máte platit spotřebu, kterou ve skutečnosti ani mít nemůžete.

    Vložil Magister, 22. Duben 2014 - 9:12

    Jak již bylo napsáno – i neobývaný byt něco stojí. Minimálně náklady na správu (včetně onoho tzv. fondu oprav), služby teplo a TUV (podle toho, jaká máte pravidla a co odebíráte). Je to podobné jako např. u elektřiny. Sice nemusíte mít žádnou spotřebu, přesto však zaplatíte měsíční paušál za jistič. Proto se prázdný byt nevyplatí udržovat příliš dlouho, lepší je přímý prodej nebo pronájem.

    Máte-li pocit, že zálohy na služby jsou příliš vysoké vzhledem k minulým vyúčtováním (=máte vysoké přeplatky), zdůvodněte a oznamte jejich snížení k rukám výboru. Zálohy musí být totiž vybírány v přiměřené výši.

    Vložil X (bez ověření), 21. Duben 2014 - 22:17

    Píšete, že ve starém bytě nejsou žádné indikátory ani jiné měřiče tepla. Jak byste si tedy představovala rozúčtování spotřební složky? Smiřte se s tím, že rozúčtování ceny tepla k vytápění se u vás děje podle plochy, zcela v souladu s vyhláškou. Lake správně podotkl, že se jedná o započitatelnou podlahovou plochu. Rozdíl proti podlahové ploše však nebude velký, koeficientem se upravují jen plochy místností bez otopných těles (předsíň, komora, apod.). Po kontrole a přepočítání započitatelných ploch se vám ale může stát i to, že budete platit o pár stovek víc než dosud. Pokud nemáte krajní byt, tak bych do toho radši nešťoural.

    Vložil Nový přesdseda SVJ (bez ověření), 19. Duben 2014 - 15:40

    Ano, rozumím vašemu pocitu, ale tvrzení, že v prázdném (neobývaném) bytě nemáte žádnou spotřebu tepla není technicky správné ani právně udržitelné. Váš byt je nedílnou součástí bytového domu, určitou část tepla vždy odebíráte, dále jste spolumajitelkou společných částí domu (dle vašeho podílu) které se také vytápí apod. Žádat, aby jeden vlastník jednotky měl jiný způsob rozúčtování tepla není možný. Nechci zde tvrdit, že stávající způsob rozúčtování je ideální, ale bohužel lepší zatím nikdo nevymyslel. Máte pravdu, ani já bych nebyl nadšený, pokud bych měl platit za něco co neužívám. Já bych to řešil jinak – prodejem bytu nebo jeho pronajímáním, ale to jej již jiná kapitola.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".