Centrální topení nebo vlastní plynový kotel????

Vložil Anonymous, 16. Říjen 2010 - 10:59 ::

Bydlíme v bytovém domě o dvou partech – přízemí 8 jednopokojových bytů, 1 patro7 bytových jednotek + nebytový prostor v suterénu. Prozatím je tento bytový dům vytápěný starým plynovým kotlem, který pomalu dosluhuje. Nabízí se nám dvě možnosti, jak vyřešit situaci:

  1. Zakoupit nový plynový kotel – vybrali jsme si kondenzační kotel, který by měl maximálně uspořit náklady na vytápění.
  2. Přijit se nově na městský systém centrálního vytápění…

Který způsob by byl lepší????

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 17. Říjen 2010 - 20:18

    V tomto případě se nikdo neodpojuje. Naopak, chtějí se připojit.

    Vložil K.V: (bez ověření), 19. Říjen 2010 - 21:11

    nový kotel se vším všudy by nás vyšel kolem 100 tis. byl by to už kotel plynový-kondenzační. Připojení na městský systém vytápění: zřízení stanice 150 tis., horkovodní přípojka 120 tis., upravy další naceněny nejsou. Možné je zaplatit pouze tu horkovodní přípojku a stanici bychom měli v nájmu… Propočet na 1GJ tepla u toho městského systému (vč.nájmu stanice) by byl cca 500Kč/1GJ

    V případě plynového kondenzačního kotle 400Kč/1GJ

    Tak nevím, mě osobně se zdá vyhodnější koupit nový kotel a topit si sami (vzali by to na sebe dva lidi, kteří pracují doma). Hodně hlasů je ale proti tomu, že městký systém je prý pohodlnější… Zatím nemáme ani regulační ventily ani měřáky tepla… to by asi bylo nutné…

    Vložil vladan, 19. Říjen 2010 - 9:00

    Dobrý den,
    jako předsedu SJV se 16 byty na vesnici by mě zajímalo co je to ztráta příjmu za možný pronájem místnosti? Máme dole v baráku 3 sušárny, prádelnu, mandlovnu a 2 volné místnosti. Chtěl bych vědět, kdy by si to pronajal za 35 let historie domu nikdo. Tak proč se pořád kalkulují takového blbosti ? Myslím, že je to zavádějící. To samé jaké mzdy a nájem, když případnou kotelnu obsluhují vlastníci a mají ji ve svém domě ? A co je to vlastně úrok z investice?

    Děkuji za vysvětlení, ale je asi třeba posuzovat, zda dům stojí na vesnici či ve městě. Na vesnici se totiž dům podobá rodinnému domu, kdy také nekalkulujete výše uvedené nesmysly.

    Vložil Jana=1 (bez ověření), 20. Říjen 2010 - 16:27

    Víte pane Vladane, možná si to ani neuvědomujete a nechci se vás ani nijak dotknout, ale z otázek, které kladete, je dobře poznat, že vám sláma čouhá z bot. Pokud vám nejsou jasné základní parametry investice a neumíte si ani řádne spočítat návratnost, tak běžte od toho. Nehazardujte s penězi ostatních vlastníků. Nebo ještě jinak: pokud si neumíte spočítat návratnost, alespoň tady nešiřte takové hlouposti, že se nemá kalkulovat část nákladů jen proto, že vy jim nerozumíte a z toho důvodu je raději označíte za blbosti. Bůh nás ochraňuj před takovými „odborníky“ jako jste vy. Jestli jste skutečně i předseda SVJ, jak píšete, tak nemám slov.

    Vložil vladan, 21. Říjen 2010 - 7:56

    No možná mě čouhá sláma z bot, ale dům spravuji již 2 roky a je celkem opravený a v pohodě – proti tomu co nám dala obec a to se řídím jen – vesnickým rozumem. Peněz na účtu máme zaplať pánbůh taky celkem dost. Oproti tomu domy ve městech mají vedení, která ani neví kdo v domě bydlí a co tam provádí – asi je to bohužel nezajímá – pak to ale vypadá jak to vypadá. Jinak předseda jsem a celkem myslím, že mě milá paní Jano závidíte, když jste to na předsedu nedotáhla nebo jo? Dále se domnívám, že pouze plkáte, kdy jste udělala neco pro Váš dům skutečně – třeba pouze zametla před domem nebo posekala trávu? Ono plkat s dělat je celkem rozdíl.

    Vložil rancupka, 21. Říjen 2010 - 8:32

    áá paní Jana1 se ozvala. A víte paní Jano, že já to taky neumím? A představte si, vedu dům už 8 let, máme ho celkově zrekonstruovaný (okna,zateplení..) a ještě dost peněz na účtě. Musím s panem Vladanem souhlasit.

    Vložil FrantaF, 19. Říjen 2010 - 18:51

    Pokusím se vysvětlit, proč by kalkulace měla obsahovat všechny běžné možnosti. Z úvodní otázky nikdo nemohl vědět, kde se dům nachází a co může a nemůže realizovat. Napíšete si tam prostě nulu, nebo řádek vypustíte. Není to zavádějící, ale úplné. To platí také o dalších položkách. Pokud mají čtenáři srovnávat, měli by mít všechny, třeba o nulové hodnoty, protože v jejich případě by například obsluhu zdarma nesehnali, ale měli by se dozvědět, že je s ní musí počítat. Odpověď nemusí být užitečná jenom pro tazatele.

    FrantaF

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 19. Říjen 2010 - 19:34

    Ale pane Franto – ta informace na tomto webu byla už 3.září, tedy hned na počátku diskuse jenom se to někomu nehodilo a tak půl druhého měsíce zde mohl lake klidně tvrdit, že Jana1 si vlastně neumí nejen nic spočítat ale navíc si dovolí oponovat názoru zdejšího lake-klubu, který přece musí jako jediný vědět, co je pravda. mirek-2

    Kopie původní kalkulace provozu vlastního domovního kotle: Odpojování od centrálního vytápění 21–1 Vložil Jana1, 3. Září 2010 – 6:54 Asi takhle pro rok 2009:

    1. Proměnné náklady [Kč] 1.1 Palivo__________­____________69 480,– 1.2 Nákup tepelné energie_______0 1.3 Elektrická energie__________7 4­84,– 1.4 Technologická voda__________­rozpočítáváme dle podr. vodoměrů

    1.5 Ostatní proměnné náklady____2 000,– náklady rozúčtování-ISTA

    2. Stálé náklady [Kč] 2.1 Mzdy a zákonné pojištění____0,– z lásky k bližnímu 2.2 Opravy a údržba_______­______z fondu oprav (za 11 let cca 35 000,–) 2.3 Odpisy__________­____________za 3 roky se zaplatilo v úsporách 2.4 Nájem_________­______________vlas­tní místnost-sušárna 2.5 Finanční leasing___________­_0,– 2.6 Zákonné rezervy na účtu peníze „bez mašličky“ 2.7 Výrobní režie___________­____0,– 2.8 Správní režie___________­____0,– 2.9 Úroky z úvěru__________­_____0,– 2.10 Ostatní stálé náklady______1 x za rok revize, cca 2 000,– Pane lake, já chápu vaši potřebu zaškatulkovat naše SVJ podle nějakého formuláře, nejlépe uzákoněného a 10 x novelizovaného. Ale život je pestrý a nelze zakazovat lidovou tvořivost. S tímto stavem jsme nadmíru spokojeni a nehodláme v budoucnu nic měnit. Jana1 Ps. Srovnání mám podle stejného domu (zrcadlově), který je napojen na PT a.s. Jo a ještě jsem si vzpomněla: Ve spřáteleném domě si teplárny zabraly uzamykatelnou místnost, neplatí nájem, nemají vlastní elektroměr-jedou na dům. Chtěla bych vidět jejich zákonnou kalkulaci. Vaše nároky na poctivost ve vyúčtování-kalkulaci jsou směšné.

    Vložil Servil (bez ověření), 20. Říjen 2010 - 16:42

    ale v tom to právě je, Jana1 zde uvádí v těch položkách hodnoty, které jsou naprosto úsměvné. Proto se může tvářit, že je odpojení výhodné, a ti, co si neumí skutečné náklady spočítat, jí to baští i s navijákem. To já bych mohl taky začít vyplňovat dotazník, že je pro mě levnější jezdit do práce helikoptérou a ne chodit pěšky. Posuďte sami:

    1. varianta helikoptéra
    • náklady na údržbu stroje: 0 Kč (děláme si sami)
    • palivo: 0 Kč (kámoš dělá na benzíne a dycinky něco čmajzne)
    1. varianta pěšky
    • náklady na opotřebovanou obuv: 2000 Kč (na boty, kámoše v obuvi nemám)
    • náklady na ošacení: 3000 Kč (bunda a čepice)
    • náklady na stravu 10000 Kč (když jdu, ztrácím energii a musim jíst, jinak je zle)

    závěr: helikoptérou do práce je levnější!!!! takže záleží „jak se to podá“ milánkové ;-)

    Vložil vladan, 20. Říjen 2010 - 13:16

    Děkuji, ale mě jenom zajímalo proč se tyto položky kalkulují. Ted to vím a nikdo mě nepřesvědčí, že vlastní kotelna je dražší než centrální. Centrální máme už 30 let a jak nás ždíme je celkem jasné. Dále je nutné hodnotit danou lokalitu u nás se to opravdu vyplatí ze 16 bytů chodí všichni na tzv brigády, které pořádám na úklid okolí domu a drobné opravy. Je jasné, že obsluha kotelny bude zdarma, jako místnost, jako většina oprav atd.

    Vložil Anonymous, 16. Říjen 2010 - 13:21

    Náklady si propočtěte na celou dobu živostnosti úpravy.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".