Cena GJ

Vložil Olga, 13. Říjen 2009 - 15:10 ::

Dobry den, mohl by někdo prosím Vás poradit, kde se dá sehnat informace o cenách tepla. Máme vlastní kotelnu (cihlový novy, poměrně dobře zatepleny dum na 10 bytů v Karlových Varech, kotel Vailant, topeni, voda), kterou pronajímáme firmě, která pro nás vyrábí teplo a TUV. V kalkulace vidím předpoklad na roční výrobu tepla 440 GJ a cenu 1GJ 550,24 vč. DPH. Náklady na nakupované palivo dělají 78,39%, a pak 48 tys. KČ – náklady stalé (údržba, obsluha, opravy, režie…). Revize a servis například dělají v tom 10000 Kč ročně + DPH (Podle vlastních zkušenosti vím, ze revize a servis se dá sehnat i za menší cenu). Obsluha faktický přijde 2× za rok zapnut nebo vypnut kotel. Nepodařilo se nám zatím sehnat fakturu za minulý rok. Některé údaje vidíme v rozúčtování tepla po BJ, ale nevidím roční odběr v kWh/MWh a v m3 (podle stavu plynoměru). Faktura je někde u RK, která nám tuto smlouvu zajistilo. Předpokládám, že alternativou je uzavření smlouvy na odběr plynu s RWE + s topenářem, který by ten kotel obsluhoval, platily by jsme potřebné revize a servis. Nikdo z našeho domu by asi nechtěl brat na sebe zodpovědnost za kotelnu. Ale dřív se nám chce ověřit cenu, kterou máme teď. Možný, že není tak vysoka, jak se nám zda. Jak se dá ověřit faktický odběr plynu a kde najit existující na trhu ceny GJ? Předem dekuji za Vaši příspěvky.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Říjen 2009 - 11:22

    Vážená paní Olgo,

    jedinným závazným cenovým dokumentem pro stanovení ceny tepla je Cenové rozhodnutí ERÚ č.7/2008, ve znění následujích změn.

    Podíl ceny plynu na celkových nákladech tepla je ve vámi uváděném případě velmi slušný.

    Váš tepelný zdroj/plynová kotelna je vybrané technické plynové zařízení, na které se vztahuje řada závazných zákoných předpisů a norem.

    Tepelný zdroj musím mít svůj vlastní předpis = „PROVOZNÍ ŘÁD“. Dle tohoto předpisu by měl být veden i „Provozní deník“, kam obsluha zapisuje skutečnosti určené „Provozním řádem“. Není tedy možné, aby obsluha přišla „pouze 2× do roka“.

    Matějka

    Vložil Olga, 31. Říjen 2009 - 17:00

    Dekuji všem za odpovědí a rady. Jsem moc rada, že existuji tyto stránky. Pane Matějko, vím, že to nevypadá správně, ale kontrolovala jsem Provozní deník v pulce říjnu, poslední zápis tam byl udělán v červnu. Nafotila jsem to. Protože jsem asi v práci v době, kdy přichází odsluha, jsem schopna posoudit ho přítomnost jenom, jak Vy píšete, podle Provozního deníku.

    Vložil Matějka Jaroslav, 31. Říjen 2009 - 19:05

    Vážená paní Olgo,

    je-li tomu tak, měla jste do Provozního deníku zapsat svoji kontrolu s uvedením data a hodiny, nejlépe i s dalším účastníkem.

    Provozovatel si neplní své povinnosti při provozování tepelného zdroje. Na základě uvedeného mu minimálně nepřísluší odměna za provozování tepelného zdroje, včetně mzdových nákladů; chyba obsluhy je chybou provozovatele.

    Doporučuji se poohlédnout po jiném provozovateli tepelného hospodářství vašeho domu.

    Matějka

    Vložil lake, 13. Říjen 2009 - 16:06

    Máte uzavřenu smlouvu s firmou, která pro vás vyrábí teplo. Používá k tomu vaši vlastní kotelnu, kterou si od vás k tomu účelu pronajala. Nerozumím v čem je takovýto postup pro vás výhodný - snad jedině v tom, že veškerá odpovědnost za provoz spočívá na oné firmě.

    K vašemu dotazu: firma (výrobce tepla) dodává teplo odběrateli (vaše SVJ). Výrobce tepla je povinen kalkulovat tzv. věcně usměrněnou cenu tepla a je povinen vám sdělit, jak k ní došel. Odmítají-li vám ukázat podklady, obraťte se na státní energetickou inspekci. Nebo s nimi prostě ukončete smlouvu.

    lake

    Vložil Olga, 13. Říjen 2009 - 17:23

    Lake, dekuji Tuchle smlouvu pro nas zaridila RK a ja ted jako nova predseda vyboru snazim se zjistit, jestli to udelali, protoze k tomu maji zvyk (me odpovedeli zatim,ze vsichni jejich domu funguji tahle) a nebo opravdu myslí i na nase zajmy (vyhodu). Potrebuji argumenty k ukonceni teto smlouvy. Proto hledam tady informace. Takze potrebuji ceny na GJ.

    Vložil lake, 13. Říjen 2009 - 19:12

    Cituji:
    Dodavatel tepla musí řídit Cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu č.7/2008, kterým se stanovují podmínky pro stanovení ceny tepelné energie. Jen pro vaši informaci uvádím, že pro plynové zdroje nesmí cena tepla překročit částku 650 Kč/GJ - viz čl.3.9.
    Mohu Vám doporučit obrátit se s konkrétním vašim vyúčtováním na společnost "Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu" viz http://www.artav.cz a požádat je o kontrolu správnosti a úplnosti vašeho vyúčtování a v případě zjištění nesrovnalostí se dále obrátit na místně příslušné pracoviště Státní energetické inspekce.

    [http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/i-ekis/16741]

    lake

    Vložil Krupp, 13. Říjen 2009 - 20:02

    My teď řešíme stejný problém. Koupili jsme byty a založili SVJ. Přešla na nás smlouva o pronájmu kotelny a smlova o dodávce tepla. Obě smlouvy uzavřel předchozí majitel – městská část. Teď se snažíme získat podklady pro rozhodnutí, zda smlouvu ponechat, upravit, nebo zrušit pronájem kotelny a uzavřít smlouvu na topení a údržbu a platit si veškeré náklady sami. Dům má 30 jednotek. Snažili jsme se získat podklady o skutečných nákladech a vychází nám po odečtení nákladů na Plyn a el. náklad pro topenářskou firmu 14 tis./měsíc. To znamená údržba, provoz a zisk. Teď nám nabízejí novou smluvu, kde je tato položka 7,5 tis. Rozdíl je v tom, že v prvním případě platili cca 5 tis./měs. nájem za kotelnu, v druhém případě je nájem zdarma. Takže skutečný rozdíl asi 1500 Kč/měs. Zajímalo by mě, jestli těch 7500 Kč odpovídá. Je to cca 250 Kč na byt. Je pravda, že při tomto řešení získáme rozdíl 10% na cemě plynu, což dělá v průměru asi 3,5 tis. Kč měsíčně. Takže bychom museli sehnat firmu, která by topila za 4 tis. měsíčně, což se mi zdá jako utopie. Potvrdíte mi, že pronájem kotelny je skutečně výhodnější, jak ostatně píše i pan Lake. Cena vychází 500 Kč/GJ včetně DPH.

    Jirka

    Vložil ivo6 (bez ověření), 14. Říjen 2009 - 8:53

    U nas take asi 30 bytu, novostavba. Provoz plyn. kotelny (bez elektriny a plynu) nas loni stal asi 2900 Kc/mes. V tom je dohled, udrzba, revize – vse jedna firma. Letos to bude asi vic. Bude taky urcite rozdil nakladu provozu stare a nove kotelny. ivo6

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 13. Říjen 2009 - 16:50

    My jsme vzali taky firmu, kromě žádných starostí je další výhodou i menší DPH, teplo nám účtuje 9%, ale plyn 19%, pokud bychom si topili sami. U nás jsme zrušili i GJ měřáky, protože jsou pro nás zbytečné…

    Vložil Olga, 13. Říjen 2009 - 17:16

    A jake meriči prosím Vás použivate? v čem je tady vyhoda?

    Vložil Pavel777 (bez ověření), 13. Říjen 2009 - 17:40

    Pokud je jediný odběratel tepla+TUV, např. jediné SVJ, GJ měřáky nutné nejsou, ušetříme tak na pravidelné kontrole či výměně, která by se promítla do ceny tepla, provozovatel nám účtuje proměnné náklady (plyn+el.) + stálé náklady + zisk, kalkulační vzorec je třebas tady, http://egexpert.cz/…yuzitiIT.doc .

    Vložil Olga, 13. Říjen 2009 - 21:57

    Dekuji, ale … to je spis argument pro firmu -dodavatele tepla. Ja bych chtela prijit na to, jestli muzeme usetrit a najit dodavatele tepla s cenou pod 400 Kč/GJ. Četla jsem ze nekdy cena je 352Kč/GJ

    Vložil Olga, 13. Říjen 2009 - 21:47

    Použivala jsem pro vypočty tzb-info.cz Ale chybi me znalosti koeficientu apod.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".