Bytové vodoměry

Vložil Katka 28, 23. Březen 2021 - 1:24 ::

Dobrý den, přečetla jsem zde všechny diskuze na téma vodoměr, ale stejně mi to není jasné :-). Jsme dům s 6 byty. Každý rok máme rozdíl součtu bytových vodoměrů s patním. Zásadní. Patní má samozřejmě víc. Neřeším teď proč to je, jsme starý dům, může to téct kdekoli. Zjistila jsem že patní taky není měněný 6let, majitel na to už upozorněn. Všichni mají stejný odběr už 4 roky zpět. Odečítám já sama, takže žádný podovod. Přesto bych chtěla aby jsme si všichni dali nové vodoměry, aby bylo vše nové a jasné. Ale mě není jasných pár věcí:

  1. Zákon č. 505/1990 Sb se týká jen fyzických osob podnikajících. Jaký zákon na výměnu vodoměrů platí pro normální fyzické osoby? Myslím tím teď majitelé bytových vodoměrů. Na stránkách ČMI jsem v jedné odpovědi našla toto „Při tomto uspořádání jsou stanovenými měřidly jak patní vodoměr, tak bytové vodoměry a musí mít platné ověření podle zákona o metrologii.“ Z čehož usuzuji, že i bytové vodoměry, musí být měněny.
  2. ale ve spoustě diskuzí zde jsem našla, že bytové vodoměry slouží pouze jako „pomůcka“ k rozúčtování. Potom i chyba je tímto poměrově rozúčtovaná. A vlastník vodoměru (když to není SVJ) není povinen si vodoměr vyměnit. Je to tak? Nemám žádnou páku na lidi aby si vodoměry vyměnili? Je to potom tak, že dokud se motá není důvod měnit, i když se motá blbě? Nebo co když se vůbec nemotá? Jak donutím majitele BV aby si dal nový funkční vodoměr?
  3. pokud k bodu „2)“ dáte vysvětlení, že je vlastník BV povinen měnit po 5 letech, je povinen pak předložit i doklad, že vodoměr byl namontován registrovanou osobou u ČMI? a dokázat tak, že si ho neodborně nemontoval sám.
  4. jen pro zajímavost, toto je mimo téma SVJ, jak je to u RD? tam je majitel „patního“ a tudíž jediného vodoměru kdo? je tam taky povinnost měnit?

Díky všem za vysvětlení. Katka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 23. Březen 2021 - 9:57

    „Zjistila jsem že patní taky není měněný 6let, majitel na to už upozorněn.“

    Popište, co jste za „dům“. Asi nikoli SVJ. Myslíte „majitel domu“ ? Pokud vím, tak majitelem patního vodoměru jsou vodárny (asi jako majitelem elektroměru jsou energetické závody) a ty by měly hlídat výměnu a hlavně hradit ji. Obraťte se na ně.

    Vložil Katka 28, 23. Březen 2021 - 10:23

    ano SVJ. A ano, jsou to vodárny. Mění se u nás ve městě vlastník, dlouholetý spor konečně vyřešen a bude se teď vše dávat do pořádku. Takže o ten patní mi nejde, pokud měří špatně, vím že bude vyměněn. Jde mi o ten postup u bytových. Děkuji.

    Vložil Zdenek 22, 23. Březen 2021 - 10:42

    Paní Katko,

    zákon č. 505/1990 Sb. stanoví povinnosti mj. „právnickým osobám“, kterou je i SVJ.

    SVJ je tak povinno rozúčtovávat studenou vodu podle ověřených (bytových) vodoměrů.

    Vyhláška č. 345/2002 Sb. stanoví, že „vodoměry na studenou a teplou vodu, používané k rozúčtování nákladů konečným spotřebitelům“, musí být ověřovány v intervalu 5 let.

    Ověřte si v Prohlášení vlastníka, kdo je „vlastníkem“ bytových vodoměrů. Pokud o nich PV tzv. „mlčí“, pak podle NV č. 366/2013 Sb. jsou společnými částmi domu se všemi důsledky.

    Vložil Katka 28, 23. Březen 2021 - 12:10

    Pane Zdeňku, ještě jsem našla v jedné poradně toto: „Pokud jde o vodoměry, bez ohledu na to jak jsou uvedeny v prohlášení vlastníka, je za jejich funkci a tedy i za pravidelné ověřování odpovědný vlastník domu, (např. SVJ). Podle metrologického zákona 505/1990Sb. v platném znění za jejich provoz odpovídá jejich uživatel (nikoli vlastník). Uživatelem je vždy vlastník domu, protože je využívá pro rozúčtování nákladů za spotřebu vody.“

    Píšou, že bez ohledu co je uvedeno v PV. Potom by vždy za výměnu odpovídalo SVJ.

    Jde o to, že v našem domě si vodoměry vlastnící montovali sami při koupi bytu. To probíhalo posledních deset let. Nyní mám já jako předseda říct, „dobrý, hezký vodoměry, ale za to zodpovídám já jako SVJ a teď vám všem ty vodoměry vyměním“. Chápu to dobře? A oni mi to musí ve svých bytech umožnit?

    Vložil vin (bez ověření), 23. Březen 2021 - 18:40

    U nás to děláme takto: výměnu vodoměrů zajišťuje svj, objedná firmu a uhradí fakturu. Náklady na vodoměry mají vlastníci ve vyúčtování. Ten, kdo si nenechá vodoměr z něajkého důvodu vyměnit (je v práci,…) dostane náhradní termín. Pokud ani v tomto termínu není doma, musí si domluvit termín sám a úhradí cestu technikovi.

    Vložil Vlastnice (bez ověření), 23. Březen 2021 - 18:34

    „je za jejich funkci a tedy i za pravidelné ověřování odpovědný vlastník domu, (např. SVJ)“ (Vložil Katka 28, 23. Březen 2021 – 12:10)

    Paní Katko 28,

    SVJ není vlastníkem domu. Nešiřte bludy.

    Vložil Katka 28, 24. Březen 2021 - 13:13

    :-D :-D já se jen těšila, až se na mou otázku napojí někdo, kdo neporadí, ale vyprudí. Takže děkuji, že prudíte. Dál jste mě neposunula. Nevím co je za šíření bludů, když vložím CITACI!!! Napsala jsem to tam a ještě je to v uvozkovkách. Prudit můžete ARTAV, z.s. – spolek, který vznikl transformací Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu podle zákona č. 89/2012 Sb. (NOZ). Zde stránka ze které cituji: https://artav.cz/…-dotazy-faq/ jedná se o 6. dotaz shora. Takže znovu, prosila jsem o vysvětlení CITACE!! Tu jste mi nevysvětlila.

    Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 - 11:10

    Katko, citovala jste nesmyslný text ze stránky ARTAV. Ten text je popletený a v těch pár slovech je plno chyb. Poradna ARTAV je známa tím, že se nevyznají v oblasti jednoduchého práva (a dokonce občas napíšou chybné tvrzení i v oblasti rozúčtování tepla a vody).

    • „Pokud jde o vodoměry, bez ohledu na to jak jsou uvedeny v prohlášení vlastníka, je za jejich funkci a tedy i za pravidelné ověřování odpovědný vlastník domu, (např. SVJ).“

    Dvakrát nepravdivé tvrzení. Vlastník domu nemá takovou zákonnou povinnost z titulu svého vlastnictví. A SVJ samozřejmě není vlastníkem domu!!!

    • „Podle metrologického zákona 505/1990Sb. v platném znění za jejich provoz odpovídá jejich uživatel (nikoli vlastník).“

    Napůl pravdivé tvrzení. Uživatel vodoměrů neodpovídá za provoz cizích vodoměrů!!! Odpovídá pouze za to, že k rozúčtování služeb použije náměry vodoměrů s platným metrologickým ověřením. 

    • „Uživatelem je vždy vlastník domu, protože je využívá pro rozúčtování nákladů za spotřebu vody.“

    Dvakrát nepravdivé tvrzení. Není pravda že uživatelem je vždy vlastník domu; naopak mnohem častější je stav kdy uživatelem vodoměrů je osoba odlišná od vlastníka domu. A vlastník domu zpravidla neprovádí žádné rozúčtovaní nákladů, protože nezajišťuje pro nikoho žádné služby.


    Číst rady z ARTAVu je jako hrát ruskou ruletu s nabitým revolverem: jeden náboj vyndáte z bubínku, zatočíte, přiložíte k hlavě a stiknete spoušť. Máte šanci na přežití 1/6. Odborník z ARTAVu dosáhl v tomto textu také úspěšnost 1/6 (to jest pouze 16.67%).

    Podotýkám, že cvičená opice, která by tahala odpovědi zcela náhodně z klobouku, by dosáhla průměrnou úspěšnost 50%. Takže se nedivte, že někteří reagovali záporně na nesmysly z ARTAVu, které jste zde naivně uvedla.

    Justitianus

    Vložil Opravil (bez ověření), 24. Březen 2021 - 16:12

    „Nevím co je za šíření bludů, když vložím CITACI!!!“

    Nevíte? Šíříte citované bludy. Nebezpečné bludy.

    Vložil Zdenek 22, 25. Březen 2021 - 8:13

    Pane Opravile, váš příspěvek a názory by se směle daly označit za tzv. „přepjatý formalizmus“. Jistě si dohledáte na mnoha nálezech ÚS, co to znamená.

    SVJ v absolutním slova smyslu není vlastníkem stavby, ovšem v některých situacích je za vlastníka stavby považováno. A diskutovaná situace s domovními vodoměry a odpovědností za ně k nim nepochybně patří.

    Vložil Ověřil (bez ověření), 25. Březen 2021 - 8:52

    „A diskutovaná situace s domovními vodoměry a odpovědností za ně k nim nepochybně patří.“

    Pane Zdenku 22,

    povinnost použít metrologicky ověřené vodoměry je z titulu rozúčtovatele, nikoliv z titulu vlastníka vodoměru. Rozlišovat!

    Podobný příklad: Provozujete hospodu. V hospodě je váha. Vy máte povinnost, aby váha byla metrologicky ověřena. Váha přitom může být Vaším vlastnictvím, ve vlastnictví vlastníka nemovitosti a nebo pronajatá či zapůjšená od třetí osoby.

    Vložil Katka 28, 24. Březen 2021 - 23:57

    Já jsem je nešířila jako pravdu, já je chtěla po někom vysvětlit. Konkrétně teda po panu Zdeňkovi. Jinak stačí příště napsat:" NE, takto to není, je to pro změnu takto....." To jste neudělal. Ostatní naštěstí ano. Takže vy osobně jste mi k řešení problému nepomohl.

    Vložil Zdenek 22, 23. Březen 2021 - 13:09

    Paní Katko, i když si vodoměry ve vašem domě instalovali vlastníci na vlastní náklady, jedná se o společné části. Ostatně, i kdyby vodoměry zakoupilo a instalovalo SVJ, zakoupilo by je opět za peníze vlastníků.

    SVJ jako právnická osoba odpovídá za to, že rozúčtování vody bude provádět prostřednictvím ověřených vodoměrů. Je lhostejné, zda ověření vodoměrů provede SVJ hromadně pro všechny vlastníky, bylo by to ale hospodárné a z pohledu jednotného termínu ověření i užitečné, nebo zda si ověření provede některý vlastník individuálně a doloží to příslušným kalibračním listem.

    Pokud vám některý vlastník neumožní ověření vodoměru, ani nedoloží platný kalibrační list, budete k němu přistupovat při rozúčtování vody tak, jako k vlastníkovi s neplatným náměrem.

    Vložil Vlastnice (bez ověření), 23. Březen 2021 - 18:32

    „Pokud vám některý vlastník neumožní ověření vodoměru, ani nedoloží platný kalibrační list, budete k němu přistupovat při rozúčtování vody tak, jako k vlastníkovi s neplatným náměrem.“ (Vložil Zdenek 22, 23. Březen 2021 – 13:09)

    Vlastník nemá povinnost předkládat kalibrační list. Nešiřte bludy.

    Vložil Zdenek 22, 24. Březen 2021 - 8:54

    Paní vlastnice, pokud si myslíte, že tady šířím bludy, řekněte nám, jak jinak SVJ dostojí své povinnosti a nebude se dopouštět přestupku, když nebude mít doloženo, že všechny vodoměry, podle kterých provádí rozúčtování, jsou ověřené s platným kalibračním listem.

    Vložil Katka 28, 23. Březen 2021 - 12:10

    Pane Zdeňku, děkuji moc. Už jsem si to pospropojovala všechny ty paragrafy. Už to asi chápu :-D. Ještě prověřím ty PV. Já jsem čerstvý předseda a tak bych nechtěla něco podcenit. Četla jsem Váš příběh o soudu a tam bych se dostat nechtěla. Nevíte ještě, pokud budou BV ve vlastnictví jednotlivých vlastníků bytů, zda můžu požadovat, že jim BV měnil certifikovaný instalatér jak o tom mluví ČMI? Díky.

    Vložil Zdenek 22, 23. Březen 2021 - 21:46

    Paní Katko, upřímně, neznám, co to znamená „certifikovaný instalatér“. To si zřejmě někdo vymyslel, aby vypadal důležitě.

    Vodoměry se při ověřování mění za nové či renovované. Co je podstatné, tak aby nový vodoměr měl doklad o kalibraci, byl vynulovaný a výstupní šroubení bylo zaplombované. Toto musíte požadovat.

    Vložil zapisovatel (bez ověření), 25. Březen 2021 - 15:13

    Proč asi plynaři plombují vstup ? Že by byli blbí ?

    Vložil Katka 28, 24. Březen 2021 - 13:20

    Pane Zdeňku, já taky ne. Ale hovoří o tom přímo ČMI. „Proto zákon o metrologii v § 19 stanovuje, že opravci a subjekty provádějící montáž stanovených měřidel (míněno ve smyslu instalace do místa používání) podléhají povinné registraci u ČMI.“ A to zde: https://www.cmi.cz/node/112 Jen jsem těch informací na netu našla tolik, že jsem se v tom ztratila. Ale jak píšete jinde. Já jako předseda jsem zodpovědná za správné rozúčtování. A jak je patní vodoměr vlastnictví vodáren (aby je nikdo nešulil), tak BV beru že budou vlastnictví SVJ (aby ho nikdo nešulil), vyměním všem, certifikovanou firmou :-) a hotovo.

    Vložil Justitianus, 24. Březen 2021 - 17:13

    Paní Katko, Zdenek 22 se podivil pojmu „certifikovaný instalatér“. Certifikci podléhají přístroje, nikoliv lidé. Instalatér může být registrovaný, a v tom případě je oprávněn montovat stanovená měřidla (včetně vodoměrů používaných v závazkových vztazích).


    Naprosto správně jste si odvodila, že SVJ jako poskytovatel služby „dodávka vody“ a „dodávka centrálně připravované teplé vody“ má povinnost používat pouze ověřené vodoměry – bez ohledu na to kdo je vlastníkem těch vodoměrů. SVJ má z tohoto důvodu také povinnost mít seznam všech vodoměrů s jejich seriovými čísly a datem platnosti ověření. Tento seznam je povinno na vyžádání předložit kontrolním orgánům.

    (1) Správný je Váš závěr, že k plné kontrole nad vodoměry je nejlepší jestliže vlastníkem vodoměrů je SVJ – právnická osoba. Nemusí se pak s nikým o ničem dohadovat.

    (2) Druhé – ještě přijatelné – řešení je jsou-li vodoměry společným technickým zařízením domu. I v tomto přpadě se o ně hromadně stará SVJ.

    (3) Nejhorší (a z hlediska SVJ zcela nepřijatelný) je stav kdy vodoměry jsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků jednotek. V tom případě doporučuji při nejbližší výměně ty staré vodoměry předat jejich vlastníkům, ať si je vystaví v obýváku, nebo uloží do krabice k cennostem po dědečkovi. SVJ si pořídí a nechá namontovat vodoměry vlastní.

    Justitianus

    Vložil Katka 28, 24. Březen 2021 - 23:53

    Děkuji moc! Vím, psala jsem to jako blondýna. Rozhodně jsem tím myslela registraci. V problému jsem se díky vašim radám zorientovala. Moc děkuji za informaci o povinnosti mít seznamy vodoměrů! Ještě doplňující dotaz… můžete mi vysvětlit co jsou „závazkové vztahy“ v tomto našem problému s vodoměry, které zmiňujete, abych mohla chytře použít na další schůzi :-). Díky!

    Vložil Justitianus, 25. Březen 2021 - 5:05

    Paní Katko, ptáte se co jsou ty „závazkové vztahy“.

    Podle § 3 odst. 3 zákona č. 505/1990 Sb. o metrologii platí, že stanovená měřidla jsou měřidla, která Ministerstvo průmyslu a obchodu stanoví vyhláškou k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam v závazkových vztazích, například při prodeji, nájmu nebo darování věci, při poskytování služeb nebo při určení výše náhrady škody, popřípadě jiné majetkové újmy.

    Vodoměry pro studenou a teplou vodu jsou ve vyhlášce č. 345/2002 Sb. uvedeny jako stanovená měřidla. Povinnost používat stanovená měřidla s platným ověřením dopadá na SVJ, jestliže poskytuje služby „dodávka vody“ případně „dodávka centrálně připravované teplé vody“ a rozúčtování nákladů probíhá podle náměrů bytových vodoměrů. Uživatelem bytových vodoměrů je v tomto případě SVJ, bez ohledu na to kdo je jejich vlastníkem.

    Podle § 11 odst. 1 zákona platí, že stanovených měřidel může být používáno pro daný účel jen po dobu platnosti provedeného ověření; novému ověření však tato měřidla již nepodléhají, pokud prokazatelně přestala být užívána k účelům, pro které byla vyhlášena jako stanovená. Z uvedeného plyne, že staré vodoměry (které necháte odmontovat a předáte proti podpisu jejich vlastníkům) nebudou od toho okamžiku podléhat ověření.

    Podle § 23 odst. 1 zákona platí, že subjekt se dopustí přestupku tím, že použil stanovené měřidlo bez platného ověření k účelu, pro který byl předmětný druh měřidla vyhlášen jako stanovený; za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 1000000 Kč.

    Členové výboru mají v první řadě povinnost jednat s péčí řádného hospodáře a zabránit hrozící škodě.

    Justitianus

    Vložil Opravil (bez ověření), 24. Březen 2021 - 17:19

    Pan Justitianus vymýšlí, co už dříve vymyslel zákonodárce, a to v § 6 písm. d) nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím.

    Vložil Justitianus, 24. Březen 2021 - 17:33

    Pane Opravile, netuším proč do toho pletete nařízení vlády č. 366/2013 Sb.. Nařízení není kogentním právním předpisem (s výjimkou určení podlahových ploch). Proto obsah nařízení vlády je pro většinu domů bezvýznamný, nevztahuje se na ně. Rozhodující je vždy obsah prohlášení (vlastníka budovy).

    Pouze v případě kdy prohlášení je vadné a mlčí o vodoměrech, ani nelze jejich vlastnictví určit jiným způsobem, by se použila příslušná část nařízení vlády.

    Justitianus

    Vložil Podlaha (bez ověření), 24. Březen 2021 - 21:47

    Odkud soudíte, že určení podlahových ploch je kogentní, zatímco ostatní ustanovení nejsou?

    Vložil Petr, 23. Březen 2021 - 17:18

    A/ „v našem domě si vodoměry vlastnící montovali sami při koupi bytu“

    Není podstatné, kdo bytové (podružné) vodoměry instaloval (pokud jste nespletla instalaci a úhradu). Já neumím "instalovalt BV (leda tak ho přilepit na zeď). Podstatné je kdo je platil (zda každý sám nebo z tzv. fondu oprav). Pokud jde o Prohlášení, tak my máme ještě staré Prohlášení z doby privatisace bytového fondu kdy jsme BV neměli (možná jsem měli PV po instalaci BV změnit), nebo-li o BV v něm nemáme pochopitelně zmínku.

    Pokud by BV patřily vlastníkům, tak by si ho někdo po 5-ti letech nevyměnil, někdo by si koupil mokroběžný, jiný suchoběžný, s různou mírou přesnosti. Doporučuji dálkově „rádiem“ odečitatelné.

    B/ „patní taky není měněný 6let, majitel na to už upozorněn“

    Majitel patního (t.j. fakturačního) vodoměru (dle zák. 274/2001 Sb., provozovatel vodovodu) zapomněl svůj vodoměr vyměnit ? To můžete fakturaci zpochybnit.

    Vložil Katka 28, 24. Březen 2021 - 13:41
    1. nene, vážně jsem myslela instalaci :-D. Já to řešila už na vyšších úřadech, protože prostě co poradna, tak názor. A od pána ze SEI (Státní energetický úřad) jsem se dozvěděla, že i když jsme si ho montovali sami, tak „naše“ potrubí je až od vodoměru. A když si ho budeme montovat sami, tak můžeme chtít po SVJ proplatit. Prostě tím že SVJ zodpovídá za správné rozúčtování, zodpovídá i za to, ze to čte ze správných BV. A tak jak uliční vodovod je včetně vodoměru a pak je to majetkem domu, tak to pokračuje dál. Od patního vodměru po BV (včetně) je to domu a od BV dál už jednotlivých majitelů bytů. Dává mi to nějak smysl. Vyměním to všem a je to. Je to pár korun a posledních 5 let neměnil nikdo.
    2. už řešeno, budou měnit letos a budou měnit společně s námi, ať začnou všechny vodoměry měřit ve stejnou dobu. A moje chyba, myslela jsem že je to za 5 let, ale patní se mění za 6 let. Dle vyhlášky 345/2002, 1.3.9.a
    Vložil Justitianus, 27. Březen 2021 - 7:09

    Katko, od pána ze SEI jste se dozvěděla samé nesmysly, pohádky o vodoměrech. Když budete takto slepě věřit každé blbosti, kterou někdo plácl, nebudete schopna dělat dobře funkci předsedy. Varoval jsem Vás.


    • „… od pána ze SEI (Státní energetický úřad) jsem se dozvěděla, že i když jsme si ho montovali sami, tak „naše“ potrubí je až od vodoměru“

    Nepravda! Záleží na obsahu prohlášení (vlastníka budovy). Názor nějakého ouředníka je bezvýznamný.

    • „A když si ho budeme montovat sami, tak můžeme chtít po SVJ proplatit.“

    Jednou zavádějící tvrzení, a jednou nepravda! Chtít sice může cokoliv, ale nemusí vůbec nic dostat. Naopak mu může být uloženo aby si svůj vodoměr odstranil a umožnil montáž ověřeného vodoměru podle výběru SVJ. Ostatně je vyloučeno aby si kdokoliv sám montoval vodoměr; to smí provést pouze registrovaná osoba.

    • „A tak jak uliční vodovod je včetně vodoměru a pak je to majetkem domu, tak to pokračuje dál.“

    Nepravda! Ouředník-neználek blábolí o věcech o kterých neví nic. Musel by se seznámit s obsahem prohlášení. Ostatně neexistuje žádný „majetek domu“.

    • „Od patního vodměru po BV (včetně) je to domu a od BV dál už jednotlivých majitelů bytů.“

    Nepravda! Opět jen blábol. Rozhodující je obsah konkrétního prohlášení pro konkrétní dům.

    Justitianus

    Vložil Zdenek 22, 27. Březen 2021 - 8:22

    Paní Katko, tak jako byste měla kriticky přistupovat ke všem informacím, které se na internetu a zejména různých fórech dozvíte, měla byste stejnou měrou přistupovat i k radám Justitiana. Ne vždy má pravdu, ne vždy přizná omyl a jeho rady mohou být zavádějící.

    Vložil Petr, 25. Březen 2021 - 16:38

    „Já to řešila už na vyšších úřadech, protože prostě co poradna, tak názor. A od pána ze SEI (Státní energetická inspekce) jsem se dozvěděla, že i když jsme si ho montovali sami, tak „naše“ potrubí je až od vodoměru.“

    Co má proboha SEI (Státní energetická inspekce) společného s vodoměry ? Pokud se nepletu, tak tam se zabývají energetickými štítky budov PENB.

    Dle wikipedie (na webu SEI jsem popis činnosti nenašel) je od r. 2011 činnost SEI tato:

    "SEI v současné době kontroluje dodržování těchto zákonů:

    • zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií,
    • zákona č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů,
    • zákona č. 526/1990 Sb., o cenách"

    Radit vám snad v oblasti podružných bytových vodoměrů nemůže ERÚ (Energetický regulační úřad)

    Vložil Katka 28, 26. Březen 2021 - 23:47

    No asi má SEI něco společného s vodoměry, protože mi poradili a to dle vámi zmiňovaného zákonu č. 406/2000 Sb. Dokonce se v něm píše o pokutě, pokud mi majitel bude bránit ve výměně vodoměru (a prosím nechytejte mě za slovo, nepíšu to právnicky!). Podobný dotaz mají i stránkách https://www.cr-sei.cz/…. Je to 16.dotaz v roce 2018, tam je popsáno trochu odborněji než jak bych to napsala já. Zkuste kouknout, pokud by Vás to zajímalo. Já taky koukám, kdo všechno do téhle problematiky může kecat :-D. Je to pro mě nové, ale už se snad trochu orientuju.

    Vložil Petr, 28. Březen 2021 - 14:25

    „No asi má SEI něco společného s vodoměry, protože mi poradili a to dle vámi zmiňovaného zákonu č. 406/2000 Sb. Dokonce se v něm píše o pokutě, pokud mi majitel bude bránit ve výměně vodoměru“

    V zákoně 406/2000 povinnosti … při nakládání s energií, zejména elektrickou a tepelnou, a dále s plynem a dalšími palivy jsem nenašel nic o vodoměru. K tomu stačí když si znění stáhnete a budete hledat „vodoměr“, nebo dokonce o „výměna vodoměru“ (jako já).

    Nevím, co má 406/2000 Sb. společného s SVJ a úvodním dotazem (rozdíly mezi patním vodoměrem a součtem podružných, a výměnou vodoměrů). U vás na nich měříte hospodaření s energií (elektrickou, tepelnou, plynem a dalšími palivy) ?

    Pokud řešíte nějakou otázku, tak byste musela citovat z vašeho dotazu na SEI a z odpovědi SEI. Myslím ale že to nemá cenu. Jen jsem reakci na vaše tvrzení z 26. března ve 23:47 hod (pátrání v 406/2000 Sb., a odkazu na stránky SEI) věnoval asi 15 minut času.

    Klikl jsem i na odkaz ve výše uvedeném příspěvku

    www.cr-sei.cz/…

    Informace zveřejňované podle § 5 odst. 3

    Vložil Justitianus, 28. Březen 2021 - 14:31

    Petře, přestaňte Katku zbytečně kárat.

    Kdybyste si přečetl zákon č. 406/2000 Sb., věděl byste, že § 14 odst. 4 zákona obsahuje zákonné zmocnění pro ministerstvo k vydání prováděcí vyhlášky. Vodoměry na teplou vodu najdete v této vyhlášce v jejím § 7a odst. 3.

    Schválně neuvádím která vyhláška to je, abych Vás přiměl si ji vyhledat a přečíst. To máte za to, že zde chudáka Katku opakovaně trápíte vašimi nepravdivými tvrzeními.

    Justitianus

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".