Bezbariérový přístup

Vložil Petr (bez ověření), 18. Únor 2017 - 7:23 ::

Dobrý den, byli jsme jako SVJ osloveni s žádostí o zbudování bezbariérového přístupu do domu, tedy dotyčný argumentoval tím, že je to naše povinnost a on má na toto nárok. Oslovil jsem projektanta,který s naším SVJ spolupracuje a on si této povinnosti není vědom. Četl jsem na tomto portálu podobnou diskuzi z roku 2011 – je možné že za tu dobu v této věci něco změnilo? Díky za odpověď. Žádník

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil RD (bez ověření), 19. Únor 2017 - 10:07

    Obecně se povinnost zřízení bezbariérového přístupu vztahuje jen na veřejné prostory, ne na soukromé domy. Nejednoduché je technické řešení. Máme dům starý 10 let a jen umožnění vstupu vozíčkáři by znamenalo vybourání vchodových a vnitřních dveří v předsíni před schodištěm. Jinak se tam vozíčkář „neproplete“. A to ještě není vše. I do přízemního bytu máme asi 10 schodů. To znamená investici okolo 250 000 Kč na nový vchod. Pokud by stačila jen venkovní rampa k hlavnímu vchodu, tak by to byla asi nejmenší investice, ostatní náklady budou mnohem vyšší. Určitě je možnost dotace na nějaké technické vybavení, i z více zdrojů, žadatel však může být jen onen invalida. Pravda je, že slušnost by byla pomoci, na druhou stranu by i byla slušnost si úpravu na ostatních vlastnících nevynucovat, jak tazatel píše. Iníciativa musí být na straně žadatele. A to zjistit si možnosti technického řešeni, dotace na náklady atd. Pak teprve se obrátit na SVJ.

    Vložil VN (bez ověření), 20. Únor 2017 - 21:57

    nově stavěné , případně ty , kde se realizuje stavební akce v souvislosti se vstupem a pohybem v domě , která podléhá stavebnímu povolení nebo ohlášce..

    Vložil a (bez ověření), 19. Únor 2017 - 2:18

    Bezbariérový přístup je – i kdyby žádné předpisy nebyly – základní lidskou slušností, zejména v okamžiku, kdy je v domě invalidní osoba. Zkuste se zamyslet nad tím, co byste dělali Vy v takové situaci a jak by Vám bylo. Znám spor, kdy spoluvlastníci odmítli umožnit instalaci i jen jednoduchého madla na stěně u schodů, aby mohla invalidní osoba schody použít. Dostal se až k Nejvyššímu soudu, ovšem až v době, kdy osoba, které mělo to madlo sloužit, nebyla mezi živými. Její pozůstalý manžel dotáhl spor až do konce – zřejmě z principu a také kvůli soudním poplatkům a nákladům na právní zastoupení, které tak za situace, kdy soud nakonec dal invalidní osobě za pravdu, mohl dostat zpět. Jde jen o zajištění způsobu financování – s tím může bezplatnou právní radou pomoci Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, zkuste se podívat na její webové stránky.

    Vložil janica, 18. Únor 2017 - 10:32

    Existuje vyhláška č. 398/2009 o obecných technických požadavcích na bezbarierové užívání staveb. Na úpravu bezbariérového přístupu k výtahu nebo zřízení výtahu byly nebo jestli pořád (?) jsou k dispozici dotace od ministerstva pro místní rozvoj pro vlastníky domu, patří zde i SVJ. Na technické zařízení (schodolez nebo jak se to jmenuje) se dotace nedávají pro vlastníky domu, to si musí vyřešit postižený sám. Další problém je, zda vybudování bezbariérového přístupu by bylo technicky a stavebně možné. Pro lidi na vozíku to musí být určitě hrozné, když se nemohou dostat ven, protože je pár schodů. Čekat, až vás někdo snese k východu a pak zpět k bytu, musí být hrozné. Pokud by to nešlo řešit, tak jedině výměna bytu.

    Vložil VN (bez ověření), 18. Únor 2017 - 8:09

    ..

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".