Balkony-nosnost obvodové zdi-statika a instalace bez jeřábu

Vložil PN8, 21. Březen 2018 - 18:07 ::

Dobrý den,

rád bych se informoval.

 1. Unese obvodová zeď domu na své levé straně 4 balkony a na pravé straně 4 balkony (včetně zatížení osobami)?

Zeď (cihla) měří od 65 cm (1patro) do 50 cm šířky (4patro). Balkony budou asi z hliníku (nebo nerez trubek) nad sebou. Balkony by byly cca. 2m až 2,5m délky a šíře 1metr.

 1. Stačí k posouzení a povolení instalace balkónů cca. 5 let starý posudek statika i když byl posudek prováděn původně ve věci vlhkosti a vlivu na statiku u spodních bytů?

Z posudku: „Obvodové stěny jsou využité cca z 55–65%, vnitřní stěna uličního traktu na 55–60% a dvorního traktu na 75–90% (to je dáno její tloušťkou, která je výrazně nižší než u středového uličního traktu i faktem, že nebyl zohledněn roznos zatížení schodišťových stěn.vliv roznosu se pohybuje mezi 20–30% z čehož vyplývá, že míra namáhání je obdobná ostatním stěnám).Z výsledku posudku vyplývá, že stěny 1.PP a 2.PP jsou dostatečně únosné…“

Neformálně tehdy statik tvrdil, že dům – stěny by unesli ještě jedno patro navíc.

 1. Pokud by z posudku statika vyplynulo, že nemáme ob-vodovou zeď dostatečně „nosnou“ lze případně balkony kotvit i na táhla do stropních konstrukcí a tak zvýšit nosnost?
 2. Lze balkóny instalovat-poskládat z menších částí přímo z bytů nebo z kladky? Na dvůr-zahradu se nedostane jeřáb (ani malý jeřáb – pavouk).

Má někdo s tak specifickým záměrem instalace balkónů zkušenost?

Děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petr Kouba (bez ověření), 14. Červen 2019 - 21:15

  No to je docela zapeklitý, kdybyste přece jen potřeboval jeřáb, což by bylo pochopitelné, tak bych dokázal poradit tuhle firmu https://uplifter.cz/ Nebo mě napadlo, co třeba ještěrkou přes kurty? Jinak mě moc nic nenapadá, to se opravdu těžko takhle dá posoudit, když to člověk nevidí naživo.

  Vložil Vladimir B., 22. Březen 2018 - 19:20

  K vašemu dotazu prosím udejte několik dalších údajů : materiál zdiva, náčrtek čelního pohledu na stěnu s balkony, okny a kde bude nutno vybourat nebo upravit otvor pro vstup na balkon. Dále jak jsou kotveny podlahy místnosti, schodiště a jiné vnitřní zatěžované části do obvodové stěny. Bez dokumentace stávající stavby to je obtížné posoudit. Montovat po částech by to samozřejmě šlo (z lešení), bude tam ale mnoho šroubových spojů.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 22. Březen 2018 - 9:37

  Potřebujete stavební povolení a souhlas všech vlastníků. Stavebnímu úřadu bude třeba předložit projekt. Pokud projektant využije stávající statický posudek a v technické zprávě prohlásí, že dle něj vycházel v projektu nebude s tím mít SÚ problém. Je to totiž jeho zodpovědnost. Bez projektu na SÜ nechoďte.

  Vložil PN8, 22. Březen 2018 - 12:09

  Ano vím, že projekt bude třeba. Za info o posudku v technické zprávě díky.

  Vložil VN (bez ověření), 21. Březen 2018 - 19:00

  nikdo neporadí.Myslím ,že by bylo dobré se spojit s nějakou místní stavebně inženýrskou- projekční firmou a řešit to s ní.....

  Vložil PN8, 22. Březen 2018 - 12:07

  děkuji za reakci. Problematiku si chci alespoň rámcově nastudovat. Z osobní zkušenosti vím, že některé místní stavebně inženýrské firmy v minulosti doporučily pro nás nevýhodná řešení. Tzn. postupy a řešení pro firmy pohodlnější a pro nás finančně (i řádově) náročnější. Tzn. proto se budu dále informovat u objednavatelů co prováděli podobnou instalaci.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".