aktuálně.cz - měřidla nebo indikátory povinné či nepovinné

Vložil Joseff (bez ověření), 11. Březen 2014 - 12:48 ::

Zdravím všechny, vím, že toto téma už bylo řešeno viz pan Lake : "

dnes neexistuje právní předpis, který by nařizoval (ani dnes ani do budoucna) osazení bytů měřidly tepla či indikátory rozdělení topných nákladů. Pravděpodobně se do konce roku 2014 dočkáme nového prováděcího předpisu k zákonu č. 406/2000 Sb., ale současně platná vyhláška č. 194/2007 Sb. se o tom nezmiňuje ani slovem. Takže Vámi tvrzená povinnost NEEXISTUJE.

lake "

Byla za mnou paní z našho domu s článkem webu, že musíme mít „indikátory“

http://zpravy.aktualne.cz/…025900fea04/

Co jí na to mám říct, žádně měřidla ani indikátory nemáme, nikdo je ani nechce, jsme opravdu povinni něco mít? Nehrozí pokuty až 200 tis.?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil vita_k, 18. Červen 2014 - 8:35

    s timto souvisi:

    http://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…

    snad se nikdo nebude zlobit za tento odkaz. Ale prijde mi to relevantni k tematu. VK

    Vložil RadekV, 18. Červen 2014 - 9:42

    Indikace způsobí úsporu?

    Vložil Toni (bez ověření), 18. Březen 2014 - 8:24

    SEI postoupil své pravomoci v oblasti energetiky, plynárenství a teplárenství na ERÚ. Dále pak na Energetický regulační úřad přechází kontrolní činnost v oblasti cen v energetice, včetně teplárenství.

    Energetický regulační úřad

    Adresa: Masarykovo náměstí 5, 586 01 Jihlava Telefon: 564 578 666 – ústředna Fax: 564 578 640 – centrální fax – podatelna Fax: 564 578 639 – úsek předsedy úřadu Fax: 564 578 629 – odbor kanceláře úřadu Fax: 564 578 641 – sekce regulace, odbor elektroenergetiky, odbor plynárenství, odbor teplárenství Fax: 564 578 646 – odbor teplárenství

    Jdu tedy zjistit, jak je to s těmi „povinnými“ teploměry na radiátorech… :)

    Vložil Toni (bez ověření), 18. Březen 2014 - 8:50

    Tak jsem to zjistil. Vše se vrátilo zpět k SEI, která stále má pravomoc kontrolovat. Na SEI mi ústně potvrdili, že vyhláška není, povinnost je, ale s ohledem na neexistenci legislativy nebude vymáhána a kontroly se vůbec nepřipravují. Příští týden mají školení v Praze a podrobněji se poptají na prováděcí předpis a povinnost na instalaci něčeho do bytů.

    Závěrem zhodnocuji: Kdo nestihne osadit indikátory, nebude nijak postihován (celek SVJ – nikoliv jednotlivec vzdorující vůli většiny). Jednotlivec dostane vyúčtování průměrné spotřeby x 1,6 od SVJ. Indikátory v bytech nejsou zákonem požadovány a jestli budou nikdo neví. Montovat indikátory nyní je buď věcí dohody SVJ nebo věcí čirého nerozumu.

    Vložil lake, 18. Březen 2014 - 10:06

    Bohužel stalo se už pravidlem, že zákony se odflinknou, prováděcí předpis obsahuje něco jiného – a namísto aby se stát a zákonodárci postarali o nápravu, slyšíme od vykladačů toto: to se nějak spláchne, to se dožene výkladem, to se rozumí samo sebou.

    Stejné to bylo s průkazy energetické náročnosti budovy (PENB), pamatujete před rokem na tu hysterii? To bylo strašení, to bylo vyhrožování! Zákon stanovil povinnost od 1.1.2013, ale vyhláška definující PENB byla vydána až dne 1.4.2013. Mezitím se změkčilo znění zákona a bylo to zase jinak …

    O PENB pro osvěžení paměti viz zde: http://www.portalsvj.cz/…lzi-a-penize.

    lake

    Vložil Toni (bez ověření), 18. Březen 2014 - 18:49

    Je to výborný způsob, jak si přivydělat, pokud se tím někdo zabývá. Je to super kšeft pro vývojáře programu, pro člověka, který si koupí licenci a … a on to zase zaplatí běžný občan cítící potřebu mít místo F při prodeji nemovitosti nebo pronájmu alespoň E. :)))) Jako by na tom kupujícímu nebo nájemci záleželo. Dohodnu si cenu a jestli mi někdo mává před nosem nějakým PENB a chce prostřednictvím něj cenu zvyšovat, pak mu řeknu stručně a jasně: „Tak chcete mi to prodat za peníze, které Vám nabízím, nebo chcete pokoušet štěstí dál?“

    Vložil asd (bez ověření), 18. Březen 2014 - 9:25

    Toni, co píšete je samozřejmé každému s rozumem průměrného člověka (§4/1 NOZ). Jak ale vidno, může někdo po absolvování plzeňské turbofakulty se specializací na rodinné právo dojít i k jiným závěrům.

    Vložil Toni (bez ověření), 18. Březen 2014 - 18:44

    Protože nepatříme k SVJ typu: „oni říkali, že to musíme koupit, jinak katastrofa“, ale naopak se snažíme chovat racionálně, ověřujeme vše. Nemáme potřebu zvyšovat náklady vlastníkům (tedy i sami sobě) o neuvážené investice a zbytečné náklady. S ohledem na naprostý chaos, ale o to větší tlak ze strany prodejců indikátorů, jsem pocítil potřebu informovat i ostatní o tom, co skutečně musí a co není třeba. Věřím, že většina zde diskutujících má nadprůměrnou inteligenci, přesto však většina diskutujících byla nakloněna na stranu indikátorů právě z důvodu obavy z postihu. Teď už v tom snad je naprosto jasno a každý si rozmyslí, zda do této investice jít nebo ne.

    Vložil Joseff (bez ověření), 12. Březen 2014 - 11:26
    Vložil slavekr, 12. Březen 2014 - 19:09

    Zákon 318/2012 Sb. ve svém § 7 Snižování energetické náročnosti budov v odstavci (4) sice ukládá: "(4) Stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou dále povinni

    1. vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem; konečný uživatel je povinen umožnit instalaci, údržbu a kontrolu těchto přístrojů,

    ale protože už to většina „odborníků“ včetně paní Mgr. Zuzany Dědečkové, advokátky, která je autorkou uvedeného článku, nečte až do konce, tak ve stejném paragrafu je ještě článek (9), ve které je uvedeno: (9) Rozsah vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům, měrné ukazatele tepla pro vytápění, chlazení a přípravu teplé vody a pravidla pro vytápění, chlazení a dodávku teplé vody stanoví prováděcí právní předpis.

    A jak již zde někdo na jiném vlákně uváděl – výše zmíněný prováděcí předpis neexistuje a je otázka, zda do konce roku 2014 bude. Ať si to každý vyloží po svém, ale naše SVJ dokud tento předpis nebude, nebude nic „vybavovat“. Už jen proto, že máme svoji kotelnu a topíme pro 16 bytů tak jak je třeba.

    Vložil Mgr. Zuzana Dědečková (bez ověření), 16. Březen 2014 - 22:49

    Povinnost osadit vnitřní tepelná zařízení budovy indikátory vytápění je stanovena se lhůtou do konce roku 2014 dle § 7 odst. 4 písm. a) zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření s energií ve spojení se zákonem č. 318/2012 Sb. Dle odst. 9 tohoto ustanovení má prováděcí předpis stanovit rozsah vybavení, nikoliv danou povinnost osadit indikátory vytápění jakkoliv potvrdit nebo vyvrátit. Tato povinnost je již dána samotným ustanovením zákona a existence nebo neexistence prováděcího předpisu na plnění povinnosti nemá žádný vliv. Dle vyjádření Státní energetické inspekce, která plnění povinnosti kontroluje, sankcionuje a pokuty vybírá, není o povinnosti osadit vnitřní tepelná zařízení budovy indikátory vytápění do konce roku 2014 žádných pochyb. V případě nejasností doporučuji obrátit se přímo na tento správní orgán, od něhož případně hrozí pokuta.

    http://www.svjonline.cz/…ospodareni-s

    Mgr. Zuzana Dědečková

    Vložil Nechápu (bez ověření), 18. Březen 2014 - 5:18

    paní Mgr. Dědečková píšete cit. „Dle vyjádření Státní energetické inspekce, která“. takže to vyjádření již máte. Prosím pak ho vložte sem nebo na někam na internet nebo pokud jste informaci získala dle zákona 106/1999 pak nám vložte link na tuto odpověď, kterou úřady na webech jsou povinny uveřejnit.

    Neodkazujte zbytečně na další ataky na uvedený úřad.

    Vložil Votočka, 18. Březen 2014 - 11:15

    Za předpokladu dvojctihodná Mgr., že jste vzděláním právník, mě udivuje Vaše neznalost práva.

    1. Vyjádření SEI je k ničemu. Zákony smí vykládat toliko soud.
    2. Odkazuji Vás na čl. 7 odst. 1 a čl. 12 odst. 1 ÚLSP (pro neznalé – ústavní zákon 2/1993).

    Neboli do mého obydlí smí vstoupit pouze ten, komu to dovolím nebo ten, který si přinese soudní příkaz. Takže, jak podle Vás, jsem kontrolovatelný.

    To, že již jistou dobu se tady razí obecná teze, že někdo štěkne, já vyměknu, srazím paty, olížu podrážky a poníženě požádám o odpuštění, že jsem mu za to dopředu opoměl zaplatit mě nevytáčí; pouze planu. A tyhlety napředržky posílám tam. Lekám se fakt až za hodinu. Jestli ono to nebude tím, že umím číst a psát a v souznění s MR. Eliášem konám s rozumem průměrného člověka. A to jak již víme není fráze, ale toliko citace NOZu.

    Odpověď nečekám, ani po ní netoužím. Právníků teoretiků a právníků lemplů a šmejdů znám plný pytel.

    Tož ze splzně?????

    Votočka

    Vložil správce předseda (bez ověření), 18. Březen 2014 - 12:26

    Tak to je poprvé, co se rozcházíme v názoru. Dnes tvé vzplanutí není na místě. Nikdo netvrdí, že ke kontrole je nutné porušovat domovní svobodu. Kontrole podléhá zákonný zástupce vlastníků, volený orgán, výbor SVJ. A já být ve výboru, tak sklapnu podpadky a pěkně poslušně dodržím zákon. Bojovat ve stylu „lake“ lze pouze teoreticky, na webu, za jásotu přihlížejících. A to, předpokládám, nejsi. Tak neblbni! Praktiku!

    Vložil Votočka, 18. Březen 2014 - 15:22

    To není ve stylu kohokoliv. Opakovaně sděluji, že jsem prezentoval svůj názor; nikoho nenutím se jím řídit nebo s ním byť jen souhlasit.

    Právě z praxe vyplulo ono popsané s přesdržkami. A pardon, nechat se buzerovat jakýmkoliv úředníkem jenom proto, že buzerovat a kontrolovat může, tak to teda prrr.

    Proč potom podle Vás je specielní ustanovení v zákoně (daňový řád), že pracovník správce daně (úřední osoba) je oprávněna ke vstupu do všech prostor orčených k podnikání? Co myslíte?

    Názor nezměním a jsem do jisté míry rebel, je snad zřejmé.

    Napriek tomu prajem Dobrý deň

    Votočka

    Vložil lake, 16. Březen 2014 - 23:39

    Vážená Mgr Zuzano Dědečková,
    píšete nepravdu. Nejste schopna doložit Vaše tvrzení citací z žádného právního předpisu. Žádný celostátně platný právní předpis přece dnes nestanoví povinnost „osadit vnitřní tepelná zařízení budovy indikátory vytápění“. Odkazujete ve Vašem textu na platnou vyhlášku č. 194/2007 Sb., která se ovšem o žádných indikátorech ani registrujících přístrojích nezmiňuje, že?

    Račte laskavě pochopit, že samotné ustanovení zákona je nevymahatelné bez existence prováděcího právního předpisu, na který se zákonodárce výslovně odkazuje. Takový budoucí právní předpis nejen že (doufejme) určí co je míněno pod přístroji registrujícími dodávku tepelné energie, ale navíc stanoví i rozsah vybavení budov takovými (dnes nikde nedefinovanými) přístroji.

    Příslušná část zákona je bez prováděcího předpisu neurčitá a nesrozumitelná, což obojí znamená neplatnost a neaplikovatelnost této právní normy. To platí v jakémkoliv soudním sporu a v jakémkoliv správním řízení. Já si raději počkám na vyhlášku k provedení zákona č. 406/2000 Sb., která teprve má být vydána.

    Pokud jde o údajné tvrzení ze strany Státní energetické inspekce, nijak jste nedoložila, že byste takové sdělení měla k dispozici. Ostatně na stávajícím právním stavu by to vůbec nic neměnilo.

    lake

    Vložil Toni (bez ověření), 17. Březen 2014 - 22:02

    Je tak velký problém zjistit stanovisko SEI? Mají místo kontaktu pouze datovou schránku. Poptal jsem správu domů, aby jim dotaz na specifikaci požadavku (aby bylo zamezeno pokusům o pokutování) poslali. Jsem zvědav na výsledek. Pokud by se Vám podařilo stanovisko zajistit dříve, uvítám to.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 17. Březen 2014 - 9:24

    Na rozdíl od nicku „lake“, který je pro většinu z nás no name. Vážení, já budu raději věřit konkrétní osobě, než anonymovi z webu.

    Vložil Mgr. Zuzana Dědečková (bez ověření), 17. Březen 2014 - 0:18

    Vážený pane lake,

    Vášemu názoru nemohu přisvědčit a trvám na svém výkladu výše. V textech zákonů i podzákonných právních předpisů se nesrozumitelnost a neurčitost objevuje nezřídka a na tuto skoutečnost jsem v souvislosti s osazením indikátrů vytápění již upozorňovala. V tomto případě to však neznamená ani neplatnost, ani nevymahatelnost dané povinnosti. Domnívám se, že tazatel se chtěl dozvědět, zda musí splnit jemnovanou povinnost do konce roku 2014 a zda mu hrozí nějaká sankce v případě nesplnění. Vzhledem k tomu, že orgán tuto povinnost kontrolující sdílí stejný názor jako je uveden v mých přípsěvcích, nelze doporučit vyčkávat na prováděcí vyhlášku, zvláště pak když Státní energetická inspekce (SEI) v daných zákonných ustanoveních žádné výkladové ani jiné nejasnosti nevidí. Ověřit si tento názor u SEI by neměl být problém. Pokud se tedy SVJ nebo vlastník budovy bude chtít vyhnout riziku pokuty, doporučuji obrátit se na SEI, kde vysvětlí co osadit (radiátory a topná tělesa) a čím osadit (indikátory vytápění), respektive sdělí jak danou povinnost splnit, aby nebyl spáchán správní delikt.

    Mgr. Zuzana Dědečková

    Vložil Nechápu (bez ověření), 18. Březen 2014 - 6:05

    paní Mgr.Dědečková, mohu se zeptat zcela prakticky jaké zařízení nakoupit když prováděcí vyhláška neexistuje? Píšete, že se máme zeptat na SEI. Co podle Vás dává SEI oprávnění vyložit obsah §7/9 zákona dle svého.

    A ješte bych se rád zeptal, pokud se zařídíme podle doporučení SEI avšak konečně po vydání inkriminované vyhlášky nebudeme splňovat požadavky dle této vyhlášky – na kom budeme moci vymáhat tyto zbytečné náklady. Na SEI nebo na Vás (protože zde působíte jako odborník)?

    Vložil lake, 17. Březen 2014 - 0:36

    Takže stanovisko SEI neznáte, nemůžete je ani hodnověrně citovat, ani neuvádíte jakýkoliv právně relevantní argument k věci. Děkuji, to mi stačí. Každý si jistě udělá úsudek sám.

    lake
    ------------------------------------------------------------------------

    P.S. K neplatnosti příslušné části zákona č. 406/2000:

    89/2012 Sb. § 582
    (1) Není-li právní jednání učiněno ve formě ujednané stranami nebo stanovené zákonem, je neplatné, (…).

    Zákonodárce výslovně určil, že rámcová povinnost má být definována prováděcím právním předpisem, a bez tohoto předpisu nelze stanovit co se má osazovat a kam v budově. Absence prováděcího předpisu tedy činí právní normu neplatnou a nevymahatelnou pro její neurčitost a nesrozumitelnos­t. Tečka.

    Vložil Joseff (bez ověření), 12. Březen 2014 - 9:09

    čtu tady komentáře ohledně úspory díky měřidlům, ale já potřebuju jen vědět, jestli jsme povinni, dle zákona, mít nějaké měřidla nebo indikátory. Děkuji

    Vložil vita_k, 12. Březen 2014 - 9:18

    to by chteli vedet vsichni, ale asi se to nevi…

    Vložil Joseff (bez ověření), 12. Březen 2014 - 11:22

    http://www.jivis.cz/…ericu-tepla/

    zřejmě musí dle zákona 318/2012 Sb. a to do konce roku.

    Vložil svjvmt, 11. Březen 2014 - 21:06

    Proč se nepoptáte v barácích, kde IRTN mají, jak je to se šetřením. Nebo přímo na firmě, která provádí odpočet, vyúčtování? Nebo u dodavatele tepla, pokud netopíte v baráku sami. Šetřím cca 30% než před tím. To není argument?

    Vložil správce předseda (bez ověření), 11. Březen 2014 - 13:44

    Už jenom z psychologického hlediska. Dokud nebudete měřit, nikoho nic nenutí šetřit. To je hlavni důvod, proč se rapidně sníží spotřeba. Ale, prosím, né odpařovaci indikátory. Existují lepší, elektronické s pamětí, třeba s dálkovým odečtem. Rozúčtování dělá firma, sami to nezvladnete.

    Vložil Pavel M. (bez ověření), 11. Březen 2014 - 16:33

    Vaše psychologické hledisko je nezpochybnitelné, ale jenom do té míry, do jaké ta psychologie vychází z různosti povah. Vezměte příklad : máme v domě obyvatelku, která si před 7 lety nechala natřít rámy starých dřevěných oken, tak proč by je teď měnila za plasťáky s lepšími izolačními vlastnostmi, když do toho dala takové peníze a okna ještě vypadají relativně dobře? A nevysvětlíte jí nic. Tatáž paní je schopná měřák na teplo odměnit nulovou činností, protože než by vůbec něco platila, co nemusí, raději bude mrznout zabalená do svetrů a nechá si byt temperovat od sousedů. Tuto osůbku by tedy psychologické hledisko donutilo možná tak k vytěžování sousedů, pokud se tepla týká.

    A psychologické hledisko má jiný účinek v 80-ti bytovém paneláku a ve čtyřbytovce. Takže diferencujme a směrem k těm, kteří si osobují právo nám pořád něco nařizovat, vysílejme signály, že jsme svéprávní a ve společenstvích si rozhodneme sami, jestli měřáky chceme, nebo ne.

    Vložil správce předseda (bez ověření), 11. Březen 2014 - 17:24

    Ale informace nebyla. I zmrzlá paní je programem ošetřena. A finance se odvíjí od počtu měřaku. Nic přehnaného. Stejně k tomu jednou dojde, že to bude povinné.

    Vložil vita_k, 11. Březen 2014 - 13:19

    Taky me to zajima. U nas je nikdo nechce, krome par lidi, kteri maji vymenena okna, ale rozpocitavame stejnym dilem. Kdyz by to bylo zakonem dane, tak aspon ta troska spravedlnosti bude v nas prospech. VK

    Vložil Joseff (bez ověření), 11. Březen 2014 - 13:56

    … mě jen zajímá jestli je to zákonem dané, že každý vlastník musí mít na každém radiátoru mít měřidlo nebo indikátor. U nás to nikdo nechce, ale pokud je dané zákonem a hrozí velké sankce, nedá se nic dělat…

    Vložil Emill (bez ověření), 11. Březen 2014 - 16:05

    co stojí v novinách nestojí v gatích a opačně. Jinak redaktorka Vokurková z Aktuálně šíří nesmysly a poplašné zprávy z energetiky jako na běžícím pásu. Naposledy jsem od ní četl o údajné povinnosti provádět roční revizi plynových kotlů v bytě.

    Vložil vita_k, 11. Březen 2014 - 14:06

    Ja vim, je mi to jasne, Joseffe, ze to jen potrebujete vedet. Ale je to „globalni“ problem, ktery zasahuje hodne lidi a ma sirsi zaber nez jen tento dotaz. treba nam odpovi nekdo komplexne. VK

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".