400tis jako uplatek?

Vložil Anonymous, 19. Únor 2012 - 19:06 ::

Dobrý den, Rád bych se zde optal a nechal si poradit. Před více než půl rokem, jsme se nastehovali do bytu v OV, při poznávání, rozhlížení a dostupných podkladů, jsem narazil na pár nejasností, které se mi nerozdávají a rád bych Váš názor či radu. Jedná se o panelák se třemi vchody, vesměs už je vše v SVJ, až na dva byty, ty jsou stále družstevní. Před zde byl byt který byl majetkem družstva, ale měl nájemníka, bohužel neplatiče a jak jsem si všimnul, zdejší lidé (nebo spíš bývalá předsedkyně) tuto situaci řešila prodejem bytu, ale aby nájemníka dostala ven, zaplatilo se 400tisíc za opravy jiného bytu v jiném domě (podle mě úplatek za převod práv onoho bytu, kam měl nájemník neplatič jít). Toto se mě nezdá a nelíbí, požádal jsem současného předsedu, aby se mě k tomuto písemně vyjádřil a současně ho požádal o zápisy ze schůzí od začátku roku 2011. Bohužel jsem vyjádření nedostal a zápisy taktéž ne, pří je má u sebe asi zapisovatel, nebo kdo) a bude možné si je zapůjčit až je on dodá.

Ač můj byt je v SVJ a byt s neplatičem byl družstevní, myslím, že mám i tak právo vědět o těchto pohybech (400tis.) . Co mohu já dělat v mém podezření?

Vzhledem k přístupu předsedy a jeho neuvěřitelné rychlosti, bych nejlépe volil jeho odvolání, ale nejdříve bych chtěl využít možnosti, se k jeho vyjádření dostat a dát tomu šanci.

Prosím o názory a rady, předem děkuji.

Michal

  • vyúčtování správy

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 20. Únor 2012 - 6:51

Tvrdilo se zde, že "byty jsou v SVJ".
V SVJ nejsou nikdy byty. Členy SVJ jsou osoby - vlastníci jednotek. SVJ nemá k bytům žádnou pravomoc.

Také se tvrdilo: "... jdou naspořené peníze převáděného bytu kam??? Do něčí kapsy??? NE! Jde současně s převáděným bytem do SVJ."
Autor tohoto tvrzení si plete jablka a hrušky. Neuvědomuje si, že převod zůstatku fondu oprav BD na účet SVJ by nastal pouze u tzv. původního družstva (vzniklého do r. 1992) a pouze při smluvním bezúplatném převodu bytu do vlastnictví jeho dosavadního nájemce (§ 24 odst. 7 ZoVB).

Takový případ však tazatel nepopisuje. Je zřejmé, že družstvo se uvedenému postupu vyhnulo tím, že byt prodalo již jako prázdný za tržní cenu. Jestliže nájemce bytu se vzdal svého předkupního práva a nájemní smlouva byla ukončena, pak postup družstva byl v pořádku a nelze proti němu ničeho namítat.

Podotýkám, že tazateli (pokud není členem družstva) není nic do toho jakou smlouvu sjednalo družstvo s bývalým nájemcem, ani není jeho věcí starat se zda a komu družstvo tento byt převádí. Jako člen SVJ může jedině zkontrolovat, zda vlastník bytu řádně hradí předepsané zálohy na správu domu podle § 15 odst. 2 ZoVB.

lake

Vložil G.X, 19. Únor 2012 - 20:50

Všechny byty jsou „v SVJ“. Některé vlastní jednotlivci, některé družstvo. Princip je stejný. Váš příspěvek ja zmatený, není jasné, kdo provedl co a za čí peníze… Zkuste to sepsat srozumitelně a stručně . G.X.

Vložil Michal.. (bez ověření), 19. Únor 2012 - 21:36

Promiňte, ale sám mám velmi málo informací, ale pokusím se upřesnit.

V předminulém roce tedy v roce 2010 se 29 bytu převádělo do osobního vlastnictví a zbylé tři zůstaly majetkem družstva. V roce 2011, se řešil jeden ze tří zbylých družstevních bytů, byt, ve kterém byl neplatič. Podle dokumentů, které jsem si mohl pročíst na našem portálu, byl neplatiči poskytnut jiný byt, bylo to sjednáváno přes realitní kancelář (což je také divné) ve smlouvě bylo psáno …..400tis. za opravu bytu, do kterého se neplatič měl stěhovat. Zda těch 400tis. šlo z učtu společenství vlastníků, nebo družstva nemohu 100% říct (nemám nic, podle čeho bych si to ověřil), ale předpokládám, že z družstva. Později (v roce 2011), se byt po neplatiči, tedy družstevní byt prodal za 1,5mil., dodnes není převeden do osobního vlastnictví, ač všechny náležitosti ze strany kupující, jsou splněny a ve smlouvě se družstvo zavazuje převést byt nejpozději do konce r. 2011, ale to je už jiná diskuze.

Možná se nevyjadřuji úplně správně, za to se omlouvám, každopádně za kvalitní rady a názory, moc děkuji.

Michal

Vložil Drzost Michala nezná mezí (bez ověření), 20. Únor 2012 - 1:42

Michale, pokud (jak předpokládáte) zaplatilo 400 tisíc družstvo, kterého nejste členem, tak považuji za drzost psát zde, že se jedná o nějaký úplatek. Evidentně se v problematice nevyznáte, nemáte informace, jak uvádíte, ale musíte vrhat špínu na záležitosti, do kterých vám vůbec nic není. Divím se, že vás ještě nežalovali pro pomluvu. Starejte se o své věci.

Vložil ganges (bez ověření), 19. Únor 2012 - 23:01

Informací máte skutečně málo, zato drbů máte dostatečné množství.

Vložil Michal.. (bez ověření), 19. Únor 2012 - 23:24

děkuji pane chytrý, váš názor mě vysvětlil VŠE.....

Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 19. Únor 2012 - 20:08

…bude možné si je zapůjčit až je on dodá…

  • nespecifikoval jste dobu. Nelze tedy posoudit zda je nebo není dostatečně obstrukční
  • je irelevantní zda jde o byt BD ale podstatné je zda šly tyto výdaje z prostředků SVJ
    (=příspěvků na správu) a rovněž pak, zdali se Vás nějak „alikvótně dotýkají“
  • požádejte o možnost provedení si kopií veškeré dokumentace SVJ písemně.
    Nebude li toto umožněno SVJ v přiměřené době – začněte platit do notářské úschovy
  • nechte si prokázat oprávněnost výše stanovených záloh dle §15/2 ZoVB.
    Nebude li prokázána a to položkově – začněte platit do notářské úschovy

Neználek

Vložil Anonymous, (bez ověření), 19. Únor 2012 - 19:35

Nemohl byste předhodit davu ještě nějakou větší hovadinu?

Vložil Michal.. (bez ověření), 19. Únor 2012 - 19:40

je vidět,že Vy jste všeznalej a za vodou…

Vložil anonn, 19. Únor 2012 - 19:12

Podle mě jako nečlen družstva rozhodně nemáte nárok nahlížet do interních dokumentů družstva. Investice družstva do nějakého bytu je jeho interní záležitost a záležitost všech družstevníků, což jak sám píšete nejste a ani jste nebyl.

Předseda

Vložil Michal.. (bez ověření), 19. Únor 2012 - 19:22

To s Vámi souhlasím, jen mě trochu vrtá hlavou, že když by se toto nestalo, pak by nejspíš těch 400tis, současně s převodem jednotek šlo do SVJ, není to tak?

Michal

Vložil Neznalost Michala nezná mezí (bez ověření), 20. Únor 2012 - 1:46

Michale, fakt tomu nerozumíte. Družstvo je jiný subjekt a peníze v družstvu patří družstevníkům. Nechtěl by jste také peníze z našeho družstva? Jak se družstvo vypořádá se svými členy, mezi které nepatříte, je jen věcí družstva. Proč by mělo družstvo dávat peníze do nějakého SVJ?

Vložil Krupp, 19. Únor 2012 - 20:37

Proč by ty peníze měly jít do SVJ? Jsou družstevníků. SVJ platí stejně jako ostatní vlastníci t.j. podle podílu. Jednotky už v SVJ jsou, jejich vlastníkem je družstvo. Jirka

Vložil Revize (bez ověření), 19. Únor 2012 - 21:44

Představte si dům, panelový dům, třeba 50 jednotek.

Všichni platí peníze, nebudu zde psát za co vše, ale mimo jiné „fond oprav“ a při převodu jednotky do osobního vlastnictví, jdou naspořené peníze převáděného bytu kam??? Do něčí kapsy??? NE! Jde současně s převáděným bytem do SVJ.

Nepleťte jablka s hruškami, frází „Jednotky už v SVJ jsou, jejich vlastníkem je družstvo.“

Věnujte se raději kvalitní odpovědi!

Vložil Asi musí být skvrny na Slunci (bez ověření), 20. Únor 2012 - 1:54

Revize, asi musí být skvrny na Slunci protože se tu vyskytuje poslední dobou neobvykle velké množství úplných nesmyslů. Vůbec netušíte, že všechny jednotky již jsou v SVJ pouze některé mají za majitele družstvo. Když jste na to korektně upozorněn, označíte to za frázi!! Vůbec nechápete podstatu SVJ, ale musíte o problému blábolit. Děs běs. Admin by měl úplné bláboly mazat, jen to tu zasviní.

Vložil Krupp, 19. Únor 2012 - 23:12

Odpověď je kvalitní, přečtěte si ji znovu. Peníze družstva jsou družstevníků, na tom nic nezmění vaše invektivy. Není nejmenší důvod, aby šly do SVJ. Jirka

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".