§ 1189 co nenáleží vlastníkovi

Vložil Helika (bez ověření), 10. Prosinec 2014 - 14:05 ::

Ve většině domů kde je SVJ jsou tyto domy „rozebrány“ vlastníky jednotek; každému vlastníkovi náleží jeho b.j. + podíl na společných částech. Co tedy v tomto případě správa domu a pozemku zahrnuje, resp. co tedy SVJ spravuje ?

  • Nový Občanský zákoník
  • SVJ(2000) x SVJ(2012)

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 12. Prosinec 2014 - 12:51

Nechytejte autora zákona za slovo. Tato část NOZ není nesrozumitelná. Musíte ovšem umět rozeznat jednotné číslo od množného čísla. Podle NOZ platí:

89/2012 Sb. § 1189
Správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí. 

Z uvedeného je zřejmé, co zahrnuje správa domu a pozemku: vše, co nenáleží (jedinému) vlastníku jednotky a co je zároveň v zájmu všech spoluvlastníků.

lake

Vložil Zájem všech spoluvlastníků (bez ověření), 12. Prosinec 2014 - 13:17

Proč se tedy na jiných místech téhož zákona uvádí různá jiná (nižší) hlasovací kvora, když 89/2012 Sb. § 1189 jasně uvádí, že správa domu zahrnuje vše, co je v zájmu všech spoluvlastníků … (a pouze toto, nic dalšího)?

Znamená to, že spoluvlastník není tím, kdo určuje, co je v jeho zájmu? Nebo je nějaký jiný výklad, který mi zatím uniká? Kdyby bylo napsáno, že správa domu zahrnuje vše, co je v zájmu spoluvlastníků domu // domu jako celku, výkladový problém by nenastal.

Uvedený § totiž znamená, že správa domu nezahrnuji nic z toho, co není v zájmu byť jen jediného spoluvlastníka.

(Jiná otázka je, že vlastník jednotky je totéž co spoluvlastník, v uvedeném §, ale to ponechme pro jinou diskusi, stejna jako to, zda pytel spoluvlastníků je totéž či nikoliv jako obsah tohoto pytle.)

Zájem všech spoluvlastníků

Vložil svjvmt, 10. Prosinec 2014 - 14:36

No to co nenáleží vlastníkovi bytu, co je společné. Je to na vás.

Vložil Helika (bez ověření), 12. Prosinec 2014 - 10:27

Ale ve většině případů domů se SVJ právě že všechno, tedy např. všechny společné části, náleží nějakému vlastníku (byť podílem), takže podle znění tohoto paragrafu nemá SVJ, coby správce, co spravovat. Takže co je na nás?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".