§ 11 80 a § 1182 NOZ, poplatky z prodlení a smluvní pokuta

Vložil vpn (bez ověření), 26. Leden 2014 - 20:25 ::

§ 1180 (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Příspěvky jsou určeny na výdaje, jejichž výše a termín úhrady je znám, je nepochybný a prokazatelný. Při neuhrazení příspěvku je možné vymáhat úrok z prodlení. Při výpočtu se vychází z nařízení vlády. Příspěvkem může tedy být např. poplatek správci, pojištění domu, revize hromosvodů, spol. rozvodů, protipožární prohlídky. Uvažujeme správně? Múže tam patřit také odměna účetní, která je zaměstnankyní správce? Dle našeho názoru ne, protože platíme poplatke správci. § 1181 (1) Vlastník jednotky platí zálohy na plnění spojená nebo související s užíváním bytu (služby) a má právo, aby mu osoba odpovědná za správu domu zálohy včas vyúčtovala, zpravidla nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období. Při neuhrazení zálohy není možné vymáhat úrok z prodlení. Můj dotaz zní: je možné nechat odhlasovat shromážděním smluvní pokutu? Dle mého názoru ne, protože je to závazek SVJ vůči plátci. Je takové hlasování neplatné? Uvažujeme správně, nebo jsem to všechno plopletli. Jak se bránit v případě, když se pokuta odhlasovala na shromáždění.

Zálohy na správu se platit nemusí. Vlastník jednotky nemusí spořit na účtu společenství na opravu, která je plánovaná za rok, za 10 let. Může svůj podíl zaplatit v hotovosti. Nelze po něm vymáhat ani úrok z prodlení ani smluvní pokuta. Je naše úvaha správná? Pokud ano, jak se bránit v případě, když je to ve stanovách. Umožňuje NOZ takové ujednání vlastníků, nebo je takové ujednání protizákonné a hlasování o něm je neplatné?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jkl (bez ověření), 26. Leden 2014 - 20:43

    Pokud máte něco ve stanovách, co neodporuje zákonu, musíte se tím řídit. Zákon nezakazuje vybírat zálohy, on pouze tuto oblast neřeší a ponechává ji plně v kompetenci rozumným členům SVJ. Opakovaně se tu uvádí, že stanovy jsou smlouvou sui generis. Smlouvu chcete porušovat?

    Vložil vpn (bez ověření), 26. Leden 2014 - 23:42

    Děkujeme za názor, nicméně na naší otázku v něm není odpověď, tou byla smluvní pokuta. Dle mého názoru nás žádná smlouva nemůže zavázat, že máme 10 let spořit na účtu SVJ. Nebo se domníváte, že ano? Máme daleko výhodnější možnost jak spořit 10 let. My svůj podíl složíme v hotovosti, na to snad máme právo. Domníváme se, že kdo chce, ať si ukládá 10 let peníze na účtu svj, ale stanovami to nikomu nelzle nařídit a nikoho za to, že to dělat nebude nelze postihnout nějakou smluvní pokutou To by nám taky stanovy mohly zavázat, že budeme jednou za měsíc členům výboru nosit půlku prasete, protože stanovy jsou smlouvou sui generis a výbor bude v rámci správy domu pro členy svj pořádat mejdan, aby se vylepšili mezi členy vzájemné vztahy.

    Vložil PetrSn. (bez ověření), 28. Leden 2014 - 12:15

    Pokud odhlédnu od všech zákonů apod. tak je i z hlediska „selského“ vaše konstrukce mylná. S vlastnictvím nemovitosti plynou i povinnosti a vy byste se rád těch povinností zbavil. Pokud existuje nějaký plán údržby a předpokládaných výdajů na údržbu tak je logické že společenství určí takové platby, které min. z většiny budoucí potřebu pokryjí(část lze řešit dluhem-záleží na konkrétním domu a času). Odpovědnost je zde jednoznačně na vlastníkovi, vy teď dům užíváte, vy spoříte na opravu. Za deset let vůbec nemusíte být vlastníkem, nedej bože ani mezi námi, jakékoliv vymáhání by bylo pak bezpředmětné. Také vzhledem k stavu nemovitosti, případným cenám oprav atd. je pravděpodobné, že se budou poplatky měnit v čase, účtování o vašem odděleném dluhu by pak bylo nepřehledné a z praxe i v době splatnosti nevymahatelné. To co popisujete vy si můžete aplikovat u nemovitosti, kde budete jediným vlastníkem, ne tam kde je potřeba dohoda společenství, každé má své výhody i nevýhody.

    Vložil vpn (bez ověření), 27. Leden 2014 - 0:24

    A nějaká smysluplná odpověd by byla? Nebyla.

    Vložil Jan II (bez ověření), 28. Leden 2014 - 18:28

    V našem SVJ se vlastníci dohodli takto: pověřený vlastník předloží shromáždění plán oprav a finanční plán. S ohledem na aktuální úrokovou míru pro právnické osoby a zásahy páně Singera do hodnoty koruny se vlastníci rozhodli, že nebudou skládat žádné zálohy a potřebné částky složí jakmile dostanou od pověřeného vlastníka vyúčtování. Pokud nejsou solventní vezmou si individuální úvěr. Pouze v případě větší opravy a dotačního titulu (např. Zelená úsporám) se úvěr sjednává jménem SVJ pro ty co nemají hotovost. Základem je první věta. Vlastníci se dohodli…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".