NOZ § 1157 - spolky

Vložil Pavel, 14. Leden 2011 - 2:09 ::

"§ 1157

Vložil admin, 13. Leden 2011 – 21:18

§ 1157 Nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku.

Nemám spolky prostudované, ale vůbec mi nepřijde vhodné takovéto ustanovení. Zaprvé všichni budou muset studovat problematiku spolků. Zadruhé pak budou muset hádat, které ustanovení se použije a co to v daném případě znamená „přiměřeně“. Aneb zkrátí se tím o něco text předpisu, ale srozumitelnosti a jednoznačnosti výkladu to podle mého názoru rozhodně nepřidá."

Spolky upravuje nový ObčZ. Domnívám se, že je neprůchozí, aby se ustanovení o spolcích opakovala v části řešící bytové spoluvlastnictví. Jiná věc by byla, pokud by byl vydán nový samostatný ZoVB. Původní návrh ObčZ schválený vládou v 2009 se bytovým spoluvlastnictvím nezabýval. Bytové spoluvlastnictví se do návrhu ObčZ dostalo trochu násilně až na podzim 2010. Podle toho to vypadá. :-))

Termín „přiměřeně“ je standardním legislativním nástrojem (tím netvrdím, že je jasným nástrojem), který se má ale používat výjimečně. Viz Legislativní pravidla vlády:

"Čl. 41

Použití slov „obdobně" a „přiměřeně"

(1) Slovo „obdobně" ve spojení s odkazem na jiné ustanovení téhož nebo jiného právního předpisu vyjadřuje, že toto ustanovení se vztahuje na vymezené právní vztahy v plném rozsahu. Používá se například obratu „Pro ...... platí obdobně § … odst. …“.

(2) Slova „přiměřeně“ ve spojení s odkazem na jiné ustanovení téhož nebo jiného právního předpisu lze použít výjimečně; vyjadřuje volnější vztah mezi tímto ustanovením a vymezenými právními vztahy. Používá se například obratu „Pro ...... platí přiměřeně § … odst. …“."

Hezký den!

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.