Vložil NKlainová, 30. Červenec 2007 - 22:59

Vážený pane M.K. Souhlasím s tím, že tohle je diskusní fórum, čili je určeno k diskusi. Menší problém tu ale je. Vy si teď postupně studujete, co bylo k problematice SVJ publikováno, chcete vysvětlení. Já to mám už několik let nastudováno, snažím se trpělivě vysvětlovat tazatelům všechno, co se dá vysvětlit (leccos se díky velmi nedokonalé právní úpravě opravdu vysvětlit nedá).

Takže teď se pokusím odpovědět na Vaše tři příspěvky:

Majetek 3: Váš dotaz č. 1: „To ale znamená, že jestliže VŠECHNY NÁKLADY zúčtuji proti VÝNOSŮM, jaký HV dostanu?? Podle mého názoru velkou nulu.“

Odpověď: Všechny náklady – např. 90 tis. Kč máte na 5×x. Jejich součet 90 tis. Kč zaúčtujete na 649 a jako čerpání záloh na správu. Tady vychází opravdu nula. Ve výkazu zisku a ztráty nedostanete velkou nulu, ale zisk, pokud se vlastníci jednotek nedohodnou, že si úroky z běžného účtu rozdělí mezi sebe (Sdělení MF bod 7). Úroky jsou na 644 a tvoří výsledek hospodaření. Nebudu Vám popisovat, co se má dít s tímto ziskem – už jsem Vám sdělila, že je všechno v knížce. To Sdělení chce nastudovat celé.

Problematika služeb: O službách se na účtech nákladů a výnosů vůbec neúčtuje. Tam jde skutečně jen o pohledávky a závazky ze služeb, které musí být do haléře s vlastníky jednotek finančně vyrovnány. Tady není o čem diskutovat.

Diskuse o nákladech a výnosech se týká pouze nákladů na správu domu a pozemku (nákladů hrazených z tzv. „FO“ a výnosů SVJ).

Sama si umím představit, jak by účetnictví SVJ mělo vypadat. Ale tak, jako byste si to představoval Vy, to nevidím.

SVJ nemá výnosy z pronájmu, pokud pronajímá majetek ve spoluvlastnictví členů SVJ. Má-li SVJ vysoké úroky z běžného účtu + další příjmy, které jsou považovány za příjmy SVJ a ne vlastníků jednotek (např. penále za opožděné platby), jde o příjmy SVJ. Z nich si může SVJ pořídit majetek, který může pronajímat. Potom by bylo nájemné příjmem SVJ, ať se Vám to líbí nebo ne.

V příspěvku Majetek 3 píšete, že je zde zákonný rozpor, kde se na jedné straně vyžaduje vedení účetnictví platné pro podnikatele a na straně druhé SVJ žádný podnikatel není. To ale není pravda. SVJ vede účetnictví podle Vyhlášky č. 504/2002 Sb., pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání. To je myslím jedna z nejdůležitějších informací, která Vám trochu unikla.

Píšete, že členové SVJ mohou do stanov přeci výslovně dát, že SVJ je povinno výnos poukázat členům SVJ.

Jenže ve Sdělení MF se přímo píše, které výnosy se mezi vlastníky nerozdělují (bod 8) – opravdu to chce hodně studovat – mně to trvalo pěkně dlouho, než jsem všechny zvláštnosti SVJ trochu zvládla a ve studiu pokračuji.

Píšete – Co je možná špatně a stálo by za to změnit? Zapojte se v diskusi na téma „Návrhy na změnu zákona“ nebo se obraťte s důvěrou přímo na MF. Máte-li nápady, rozveďte je. Já to dělám běžně – tady i na MMR, zkuste to taky.

K příspěvku: Majetek 3 – doplnění Ve větě, že společenství je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), jsem slovíčko „pouze“ opravdu nepřehlédla. Dále jsem ale nepochopila, čemu nerozumíte v § 8 ZoVB.

K příspěvku: Majetek 3 – druhé doplnění Píšete: Hlavně v pasáži č. 6, 7 a 8 potvrzuje pouze to, co jsem již psal. Stačí písemně prohlásit, že příjem bude rozdělen mezi jednotlivé členy SVJ a poté je daňové břemeno na členech SVJ a nikoliv na SVJ samotném.

Tady si poněkud neuvědomujete, že jste správce domu a ne vlastník jednotky. Jestliže tedy vlastníci jednotek prohlásí, že si úroky z běžného účtu (např. 160 Kč) nechtějí rozdělit mezi sebe (např. mezi 80 vlastníků jednotek), protože se kvůli dvěma korunám nebudou obtěžovat s daňovým přiznáním, potom s tím nic nenaděláte. SVJ vykáže zisk 160 Kč, ať se Vám to líbí nebo ne. To, že tento zisk není předmětem daně z příjmů, jistě víte. Jde o jednodušší řešení, než Vámi navrhované – všechno rozdělit mezi vlastníky a nechat je, ať si zdaňují.

Na závěr bych znovu doporučila – diskutovat ano, ale až po nastudování všech dostupných právních norem a dalších materiálů.

Dobrou noc. N. Klainová

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.