Vložil Anonymous, 30. Červenec 2007 - 19:11

Vážená paní Klainová,

nechci se s Vámi přít, ale píšete:„Celkové náklady na správu domu (včetně nákladů na činnost orgánů společenství) se po skončení účetního období vyúčtují na jednotlivé vlastníky jednotek. Tyto náklady na správu domu budou uhrazeny ze záloh poskytnutých jednotlivými vlastníky (do výnosů).“ To ale znamená, že jestliže VŠECHNY NÁKLADY zúčtuji proti VÝNOSŮM, jaký HV dostanu?? Podle mého názoru velkou nulu.

A malý příklad z praxe. Člen SVJ zaplatí ZÁLOHU na vodu, teplo aj. služby. Jestliže správce dle zákona a vyhlášky MPO provede řádné VYÚČTOVÁNÍ těchto ZÁLOH, pak se logicky po vyúčtování dostanete na nulu. Vždy se na ní musíte dostat, jelikož tyto peníze jsou VŽDY ZÁLOHOU. Žádným nákladem a žádným výnosem. Zákonodárci podle mého zavedli SVJ proto, aby mohlo vstupovat do právního vztahu s dodaveteli vody, tepla aj. Protože jinak by musel každý uzavřít smlouvu sám jak činí např. na plyn v bytě.

Co se týče např. pronájmu společných prostor, dá se to vše převést do definice: Jsem spoluvlastník spol. prostor a chci, aby pro mě SVJ zajistil pronájem tohoto majetku. MÉHO majetku. A na konci roku mi SVJ sdělí, kolik jsem vydělal. JÁ, a nikoliv SVJ. Na mě pak bude, abych se rozhodl, zda výnos ponechám jako svůj vklad do SVJ nebo budu požadovat, aby mi SVJ mé peníze vyplatilo. Tak jako tak je daňové břemeno na MĚ, a nikoliv na SVJ. SVJ není zapsáno v katastru jako vlastník a tudíž nemůže mít výnos ke zdanění z pronájmu majetku. To se mi zdá celkem logické.

Pokud půjdeme do detailů, pak podle zákona není SVJ právnickou osobou založenou za účelem podnikání. Nezapisuje se do OR, ale do Rejstříku SVJ. HV je ve svém principu chápáno je výsledek hospodaření podnikající osoby. Domnívám se, že svůj postoj dokáži u FÚ, třeba i soudně obhájit, jelikož provedu-li na konci období vyúčtování výnosů z pronájmu spol. prostor všem spoluvlastníkům a zde je upozorním, že tento výnos musí zdanit, pak je vše v pořádku a SVJ nemůže být sankcinováno. Navíc je zde zákonný rozpor, kde se na jedné straně vyžaduje vedení účetnictví platné pro podnikatele a na straně druhé SVJ žádný podnikatel není.

Ani mě se jako účetnímu nelíbí zúžení pouze na rozvahové účty, ale u SVJ se to dá snést. SVJ může mít náklady na ohřev tepla a teplé vody, ale co naplat, celý tento náklad zaplatí spoluvlastníci SVJ. Takže se opět vracíme 5 třída např. 100 tis. a 6 třída zase 100 tis. Vy v tom nějakou logiku vidíte? Já ne.

Na samém začátku však byl jiný problém. Jestliže SVJ nevlastní majetek, může na tomto majetku mít SVJ nějaký náklad či výnos? A opět logicky. Jestliže něco není moje, pak na to nemůžu mít náklad ani výnos. Podle mého názoru se vše v zákoně pouze komplikuje. Navíc členové SVJ mohou do stanov přeci výslovně dát, že SVJ je povinno výnos poukázat členům SVJ. Co pak udělá FÚ.

Neberte toto jako hádání, dohadování či znevážení Vaší práce, ale prosím zkuste to vzít pouze jako názor do diskuze. Zde si přeci vyměňujeme názory a zjišťujeme, co náš právní řád ještě snese a co ne. Co je možná špatně a stálo by za to změnit? Nestačilo by třeba vložit pouze do zákona, že je SVJ či pověřený správce povinen vést řádnou evidenci všech nákladů a výnosů členů SVJ. A to bez toho, aniž by to musel být formou účetnictví? A pak ještě věta, že jakýkoliv zisk např. z pronájmu spol. prostor je ziskem člena SVJ dle jeho podílu na SVJ? Podle mého názoru by pak bylo vše daleko jednodušší.

Přeji Vám krásný den.

MK

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.