Vložil NKlainová, 30. Červenec 2007 - 12:22

Nejsem si jistá, jestli Váš dotaz směřoval na mne nebo na pana Pavla. Přesto posílám reakci.

Podrobná reakce, obzvlášť popisování, co se účtuje v nákladech a výnosech SVJ, by vydala na knížku, jak se dočtete dále.

Účtování nákladů a výnosů SVJ jsem popsala velmi podrobně v publikaci Společenství vlastníků jednotek, která vyšla v nakladatelství Bilance závěrem roku 2004. Aktualizace k této problematice vycházejí od roku 2005 v časopise Účetnictví. Poslední článek byl uveřejněn v č. 7/2007.

Účtování SVJ je plné zvláštností, postupy účtování uvedené v mé knize, jsou doporučené. Podobně charakterizuje své postupy účtování i paní Ing. Marta Neplechová. Většinou se v nich shodujeme, leccos je však možné řešit variantně. Pouze v jedné oblasti (konkrétně v účtování o pořizování dlouhodobého majetku) se trochu lišíme.

Určitě však Ing. Neplechová, která je mimochodem spoluautorkou Sdělení MF k účtování a daňové povinnosti, nevynechává účtování nákladů v 5. účtové třídě.

Problematika majetku SVJ jako právnické osoby je velmi složitá. MMR usiluje o to, aby SVJ jako právnické osobě patřily i zálohově poskytované finanční prostředky na správu (právě proto, aby z nich SVJ mohlo pořizovat majetek, který bude v jeho vlastnictví). Návrh MMR jsem průběžně připomínkovala. Od roku 2004 MMR vysvětluji, proč není možné změnit charakter příspěvků ze záloh na majetek SVJ. Moje výhrady si můžete přečíst i v časopise Účetnictví č. 1/2006. Pokud by jejich návrh prošel, samozřejmě by se v postupech účtování mnohé změnilo.

Zatím ale máme platný ZoVB, příspěvky na správu si ponechávají charakter záloh a tím i závazku SVJ k vlastníkům.

Ani paní Ing. Neplechová, ani další autoři postupů účtování v odborných časopisech si nedovolili zúžit účtování v SVJ na účtování na rozvahových účtech.

SVJ musí vést účetnictví v souladu se ZoÚ.

Předmět účetnictví stanoví § 2 ZoÚ: Účetní jednotky účtují o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků a jiných pasiv, dále o nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření.

Čerpání záloh na správu se provádí pomocí výnosového účtu (649), který obsahuje součet nákladů 5. účtové třídy (zjednodušeno – podrobnosti v knížce).

Postup je uveden i ve Sdělení MF čj. 281/55 462/2002 v bodu 5: Celkové náklady na správu domu (včetně nákladů na činnost orgánů společenství) se po skončení účetního období vyúčtují na jednotlivé vlastníky jednotek. Tyto náklady na správu domu budou uhrazeny ze záloh poskytnutých jednotlivými vlastníky (do výnosů).

Naprosto nesouhlasím s Vaším tvrzením „Domnívám se, že vedení účetnictví jako takového u SVJ postrádá smysl…..“.

Povinnost vést účetnictví a schvalovat účetní závěrku byla zavedena proto, aby chránila majetek vlastníků jednotek. Skutečnost, že informace podávané účetnictvím často vlastníky jednotek nezajímají, je k jejich škodě. Několik let se o hospodaření SVJ nezajímají a potom se diví, kam se poděly jejich peníze, když téměř nic z toho, na co byly určeny, není hotovo.

Možná je ale nezájem vlastníků jednotek způsoben tím, že jim předkládané údaje nikdo nevysvětlí. Ve své knížce jsem se pokusila napravit tento stav v části „Vypovídací schopnost účetní závěrky pro vlastníky jednotek“.

Vaše částečné účetnictví Vám možná bude ještě nějakou dobu procházet, protože zatím nesprávně vedené účetnictví SVJ nikdo nepokutuje. Možná bude, až bude státní pokladna prázdná a někdo si zjistí, že takto by se mohla začít docela rychle plnit.

Členům SVJ, které spravujete, řádné vedené účetnictví, jak píšete, taky nechybí.

Přesto zdůrazňuji: to, co pro SVJ vedete, není účetnictví vedené v souladu s právními předpisy. Doufám, že SVJ má ve smlouvě s Vámi, že v případě kontroly hradíte finanční postih z porušení právních předpisů Vy.

S pozdravem N. Klainová

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.