Vložil ann.sim. (bez ověření), 24. Duben 2011 - 11:47

K tomuto zajímavému tématu vkládám čerstvé stanovisko ministerstva spravedlnosti: Znění zákona o vlastnictví bytů a prováděcího právního předpisu – nařízení vlády 371/2004 Sb., není zcela jednoznačné. Domníváme se, že ačkoliv Čl.VI odst. 5 vzorových stanov společenství vlastníků jednotek stanoví, že: „Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství.“, funkční období 5 let se vztahuje k samotnému výboru, ne jeho jednotlivým členům. I v případě funkčního období u Poslanecké sněmovny je výklad stejný, i když při znění čl. 16 odst. 1 Ústavy by se mohlo zdát, že se čtyřleté funkční období vztahuje k jednotlivým poslancům a ne k Poslanecké sněmovně jako jedné z komor Parlamentu.
S tímto názorem je v souladu i fakt, že si společenství vlastníků jednotek může zvolit náhradníky, kteří můžou nastoupit na místo člena orgánu, jestliže jeho funkce skončila před uplynutím funkčního období. Pokud by byl nově volený člen volen opět na „svých pět let“, ztrácela by funkce náhradníků smysl. Ke stejnému závěru dochází i odborná literatura (Zákon o vlastnictví bytů: komentář/Josef Fiala, Marek Novotný, Jaroslav Oehm, Tomáš Horák, C.H.Beck, 2005, s.101): „Pokud tedy zákon uvádí, že funkční období výboru je pětileté, nelze to chápat jinak, než tak, že toto období je dané pro výbor jako orgán.“
Pokud v současné době vypracováváte nové stanovy, můžete si nejasná ustanovení vzorových stanov upravit podle vlastních potřeb. Vzorové stanovy nejsou závazné. S pozdravem
Mgr. et Mgr. Dana Prudíková
ředitelka legislativního o­boru

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.