Vložil Justitianus, 18. Červen 2022 - 6:46

Uvedli Vás v omyl! V žádném případě nejde o pronájem bytu k bydlení, ani nejde o nájemce podle § 2235 občanského zákoníku.

Jedná se o poskytování ubytovacích služeb v režimu zákona č. 565/1990 Sb.. Poskytovatel ubytování má daňovou povinnost vůči obci, je povinen vést evidenční knihu ubytovaných osob, a hradí obci poplatek z pobytu za každou osobu a každý den pobytu. Hradí tedy podle počtu „člověkodnů“. To platí, jestliže ubytovává osoby které v obci nejsou přihlášené a jejich pobyt trvá nejvýše 60 po sobě jdoucích kalendářních dnů.


K Vašemu dotazu: Zjistěte si zda se k rozúčtování některé služby používá počet osob. (Je to nepraktické a nedá se to jednoduše zkontrolovat.) Pokud se tento údaj používá při rozúčtování, pak počty osob se stanoví podle § 2 zákona č. 67/2013 Sb..

Zákon č. 67/2013 Sb.
§ 2

Pro účely tohoto zákona se rozumí (…) g) osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb 

1. nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období,

2. vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo 

3. osoby, u nichž lze mít za to, že mohou užívat byt, je-li užíván k jinému účelu než k zajištění bytových potřeb, po dobu v souhrnu přesahující 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

Jestliže byt/nebyt užívají ubytovaní turisté podle § 2 písm. g bod 3, pak je třeba sečíst všechny tyto osoby „v souhrnu“, což znamená sečíst „člověkodny“ ve zúčtovacím období. Sčítá se bez ohledu na to jak dlouhou dobu trvalo ubytování každé z těchto osob. Jestliže celkový počet „člověkodnů“ přesáhne 60, pak se při rozúčtování služeb přihlíží i k ubytovaným turistům. Na osoby se to přepočte podle vzorce

  • 1 člověkoden = 1/365 osoby rozhodné pro rozúčtování služeb

Je tedy nepravdivé a protizákonné tvrzení, že „… nula, protože osoby se nezdržují déle jak 2 měsíce“. To by platilo pouze u nájmů k účelu zajištění bytových potřeb (§ 2 písm. g bod 1 zákona). Někdo se snaží obelhat Vás a ostatní vlastníky jednotek. 


Poznámka:
Počet osob pro rozúčtování služeb je možné zjistit z evidenční knihy, případně z výše poplatku, který ubytovatel odvádí obci každý měsíc. Pokud vlastník jednotky neposkytne hodnověrné údaje o počtu „člověkodnů“ (např. ubytovává osoby „načerno“), pak počet osob mu určí poskytovatel služeb (SVJ) – odhadem podle toho jak se stav jeví navenek. Od vlastníka jednotky k tomu SVJ nepotřebuje žádné údaje, ani žádnou součinnost. Ovšem pokud máte neschopné statutáry, pak nejspíše neznají zákon a nedělají to co mají dělat …

Justitianus

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.