Vložil lake, 31. Říjen 2010 - 19:10

Zveřejnit účetní závěrku ve sbírce listin rejstříkového soudu je pro společenství jistě vhodné, ašak žádný právní předpis takovou povinnost pro SVJ nestanoví.

Některé rejstříkové soudy obesílají SVJ s výzvou, aby společenství vložilo do sbírky listin rejstříkového soudu účetní závěrku. Je vyhrožováno zahájením správního řízení (a pokutou) při neuposlechnutí. SVJ ovšem takovou povinnost nemá.

Pozoruhodná je argumentace, kterou konkrétní Krajský soud svůj krok odůvodnil:
"Povinnost zveřejnit účetní závěrku vzniká na základě § 21a odst. 4 zákona č. 563/1991 Sb. Tato povinnost vzniká všem účetním jednotkám, které jsou zapsány v obchodním rejstříku (§27a obchodního zákoníku). SVJ se zapisuje do rejstříku SVJ, který je součástí obchodního rejstříku, tedy pro SVJ plyne povinnost zveřejnit účetní závěrku, tzn. uložit ji do sbírky listin příslušného rejstříku."
[citát z výzvy Krajského soudu, vložil anaj (bez ověření), 13. Červen 2010 - 13:41]

Tento krajský soud se tedy domnívá, že rejstřík SVJ je pouze jakýmsi "podrejstříkem" obchodního rejstříku. Podívejme se, jak je tomu ve skutečnosti.
Pojem "rejstřík společenství vlastníků jednotek" se v legislativě ČR objevil poprvé v zákonu č. 451/2001 Sb., který měnil a doplňoval zákon č. 72/1994 Sb. (zákon o vlastnictví bytů). Dnem účinnosti zákona č. 451/2001 Sb. se všechna SVJ, registrovaná dosud v obchodním rejstříku, převedla do nově zřízeného rejstříku společenství. Zákon vylučuje, aby SVJ bylo vedeno v obou rejstřících zároveň. Cituji:

Článek II odst. 4 zákona č. 451/2001 Sb. zní:
"Bylo-li společenství zapsáno do obchodního rejstříku podle § 10 zákona o vlastnictví bytů ve znění platném před účinností tohoto zákona, považuje se dnem nabytí účinnosti tohoto zákona za společenství zapsané v rejstříku společenství podle § 10 tohoto zákona. Soud provede výmaz z obchodního rejstříku a zápis do rejstříku společenství i bez návrhu a bez řízení nejpozději do jednoho roku od nabytí účinnosti tohoto zákona s právními účinky ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona. Společenství tím nezaniká ani nepřechází jeho jmění na právního nástupce, pouze se mění jeho vnitřní poměry."

Článek II odst. 5 zákona č. 451/2001 Sb. zní:
"Bylo-li přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona zahájeno řízení o zápisu společenství do obchodního rejstříku, považuje se dnem nabytí účinnosti tohoto zákona návrh na zápis společenství do obchodního rejstříku za návrh na zápis do rejstříku společenství podle tohoto zákona a v řízení se pokračuje podle tohoto zákona."

Z uvedeného plyne, že rejstřík společenství vlastníků jednotek NENÍ součástí obchodního rejstříku, nýbrž je samostatným rejstříkem, zřízeným zákonem č. 451/2001 Sb.. Nemá spojitost s OR (kromě toho, že oba rejstříky jsou spolu s dalšími součástí jedné databáze vedené Ministerstvem spravedlnosti).

SVJ - jako právnická osoba nezapsaná v OR - nemá povinnosti uložené v § 21a odst. 4 zákona č. 563/1991 Sb. a není povinno vkládat účetní závěrku do sbírky listin. Výzvy některých krajských soudů jsou tedy v rozporu se zákonem.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.