Vysoká cena za MJ

Vložil JP (bez ověření), 22. Červenec 2019 - 9:10 ::

Dobrý den, V minulém roce jsme odešli z pronajímaného bytu a nyní řešíme fakturaci za služby. Odešli jsme ke konci 03/18 a ve fakturaci je uvedena cena za vodné/stočné celkem 2800 Kč. Vlastní vodoměr jsme měli, ale bylo nám řečeno, že jsou v domě byty bez vodoměru a tak se to počítá podle směrnic. Nicméně vlastník si nafoukl cenu za MJ na 160 Kč a to nám přijde přehnané, obzvlášť když jsme v předchozích letech většinou nic nedopláceli ( zalohy byly 700 Kč/měs). Po našem vystěhování (a vystěhování i všech ostatních nájemníků) v celém domě probíhala rekonstrukce, a tak se chci zeptat, jestli nám náhodou vlastník objektu nefakturuje vodu spotřebovanou na stavbě? Je nějaká možnost se bránit proti takovému navýšení ceny MJ? Díky za rady, JP

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 29. Červenec 2019 - 14:36

    Vážený JP,

    na Váš dotaz by bylo možné odpovědět jedině až zde uvedete všechny posdklady k vyúčtování nákladů na vodu. To jste neučinil, nelze tedy poradit.

    Jen upozorním, že odběratelem vody od dodavatele (přes fakturační vodoměr) je vlastník budovy. Pro něj samozřejmě platí měrné jednotky = metry krychlové, v ceně 89 Kč/m3.

    Vlastník budovy pak rozúčtuje náklady za vodu mezi nájemce, a to podle směrných čísel potřeby vody (jsou ve vyhlášce č. 120/2011 Sb.). Pro rozúčtování nájemcům tedy platí, že měrné jednotky (MJ) v jejich vyúčtování nemají nic společného s metry krychlovými. Tyto MJ mají tedy zpravidla odlišnou cenu. Třebas i dvojnásobnou…

    Jednoduchý příklad:
    • Pronajímatel uhradil dodavateli za vodu 1500 m3 * 87 Kč/m3 = 130500 Kč.
    • V bytech s tekoucí teplou vodou je 23 nájemců; podle směrného čísla by měli mít spotřebu 23*35 m3 = 805 m3
    • Pronajímatel rozúčtuje celý náklad na nájemce, k tomu vypočte jednotkovou cenu za MJ: 130500/805 = 162.11 Kč/MJ.

    Jak vidíte, cena za MJ není totéž co cena za m3.

    Justitianus

    Vložil Pavel II (bez ověření), 22. Červenec 2019 - 21:10

    a protože máme samostatný vodoměr na výstupu pro úklid získali jsme přehled spotřebované vody zhotovitelem. Ve smlouvě jsme měli, že si ji odečteme od faktury. Bylo to však tak zanedbatelné množství, že jsme od odečtu upustili. Dům ročně spotřebuje cca 800 m3 a stavaři spotřebovali 5 m3. Ve vašem případě si můžete nechat předkložit doklad o vyúčtování vody vlastníku a tak zjistíte skutečný náklad.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 22. Červenec 2019 - 10:08

    nafoukl? kolik jste měli spotřebu v kolika lidech? množství by napovědělo víc než cena. čí je voda? jakou má cenu dodavatel vody? náš dodavatel má cenu za kubík 180,–Kč, dodavatel v jiném mém domě 48,–Kč za kubík…

    Vložil J.P. (bez ověření), 25. Červenec 2019 - 9:25

    Spotřeba je počítaná na 17,5m3 (celkem 2 osoby). Vyžádali jsme si vyúčtování od dodavatele (PVK), kde je za m3 cena 87 Kč. Je možné, aby se směrnice, které uvádí na os/měs 3m3, od reality tolik odchylovaly? Majitel tvrdí, že spotřeba byla reálně vyšší a proto jediné s čím může pracovat aby dostal za vodu zaplaceno je cena za MJ. Ale aby bylo navýšení o 85%? To přece nedává smysl. V tom případě jsou směrnice zcela zcestné přeci. Díky, JP

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".